Bár a fogászati vizsgálat során végig nyitva tartjuk a szánkat, ha arra kerül a sor, hogy valamilyen zavarba ejtő szájápolási problémát vitassunk meg az orvosunkkal, a többségünk szorong, és ahelyett, hogy kinyitnánk a szánkat, inkább hallgatunk. A VitalEurope-nál azonban hiszünk az őszinte, nyílt páciens-orvos kommunikációban, ezért most megválaszoljuk a legkényesebb témákat, íme 4 kérdés a fogakról.
1. kérdés a fogakról:
„Édesapám nyugdíjas korára szinte az összes fogát elveszítette. Ez a probléma lehet örökletes?”
Az egyik leggyakoribb kérdés a fogakról, hogy ha a szülőknek rosszak a fogaik, akkor a gyerekeknek is sok gondjuk lesz-e velük. A fogvesztés azonban csak a legritkább esetben vezethető vissza genetikai hajlamra. Tény, hogy a fogszuvasodás szempontjából vannak olyan hajlamosító tényezők, amelyek öröklődhetnek (például a mély barázdarendszer és a gödröcskék), és ezek hozzájárulhatnak a fogak romlásához. Ám a fogvesztés oka általában az egyéni szokásokban keresendő: nem megfelelő szájhigiénia, elhanyagolt fogágyproblémák, egészségtelen étkezés. Tehát alapvetően nem kell jobban féltenie a mosolyát csak azért, mert szülei súlyos foghiánnyal küzdenek, ugyanakkor intő jel lehet, hogy fokozott figyelmet fordítson a szájápolásra, és rendszeresen járjon fogászati kontrollra.
2. kérdés a fogakról:
„Baj, ha kopott sörtékkel használom a fogkefémet? Egyáltalán: milyen gyakran kellene cserélni?”
A fogorvosok javaslata alapján a fogkefét negyedévente, vagyis háromhavonta kell cserélni. Ez igaz a hagyományos fogkefékre és az elektromos fogkefék fejére is. Ha ugyanis ritkábban váltogatjuk, akkor túlzottan elszaporodhatnak rajta a baktériumok, amelyek különböző fertőzésekhez, gyulladásokhoz vezethetnek. Természetesen a sörték elhasználódása is fontos szempont, hiszen kevésbé hatékony a fogmosás. Ha pedig azt tapasztalja, hogy nagyon hamar (1 hónap alatt) elkopnak a fogkeféje sörtéi, az arra is utalhat, hogy túlságosan erősen rányomja a fogkefét a fogsorára, ami nem helyes.
3.kérdés a fogakról:
„Kerülöm a fűszeres, fokhagymás ételeket, rendesen fogat mosok, mégis sokszor kellemetlen szagú a leheletem. Mit tehetnék ez ellen?”
Bár elsőre nem úgy tűnhet, ez a kérdés is a fogakról szól, mert szájszag nem csak akkor alakul ki, ha jellegzetes aromájú ételeket eszünk. A kellemetlen leheletért sokkal inkább a szájban található baktériumok felelősek, amelyek lebontják a fehérjéket és a cukrokat tartalmazó ételmaradékokat, és ennek során kéntartalmú, szúrós szagú vegyületek keletkeznek. A legjobb, ha nem adunk esélyt ezeknek a bacilusoknak! A napi kétszeri, alapos fog- és nyelvmosás alapvető, de emellett ügyeljünk a fogkő eltávolítására és megelőzésére is. Olyan helyzetekben pedig, amikor nincs lehetőségünk fogat mosni, jó szolgálatot tehetnek a VitalEurope természetes összetevőkből készült szájvizei.
4.kérdés a fogakról:
„Milyen lehetőségeim vannak, ha egy modern fogpótláskezelés túlságosan megterheli a pénztárcámat?”
Tény, hogy egy kiterjedtebb fogpótlás költséges beavatkozás lehet, de nem érdemes a mosolyán spórolnia. Tekintsen úgy a kezelésre, mint egy befektetésre: ha újra szabadon, magabiztosan tud enni, beszélni, mosolyogni, azzal jelentősen javul az életminősége. A VitalEurope fogászati klinikán elérhető áron nyújtunk magas színvonalú szolgáltatást pácienseinknek, a konzultáció alkalmával pedig minden felmerülő költségre kitérünk, átbeszéljük a különböző fogpótlási opciókat. Kezelési tervét vizitenként is fizetheti, valamint egészségpénztári kártyát is elfogadunk. Sőt, ajánlói programunkkal akár 40 ezer forintos utalványra is jogosult lehet, mert mi tényleg hiszünk benne, hogy a jó fogászat híre szájról szájra terjed.