Bár elsőre csupán esztétikailag tűnhet zavarónak, a fogkő megelőzése, illetve szükség szerint eltávolítása nem csak mosolyunk szépsége miatt fontos. Ha ugyanis elhanyagoljuk, idővel komolyabb szájüregi problémákat okozhat. Hogy kő kövön, vagyis inkább fogakon ne maradjon, dr. Bátai Dóra fogorvossal összegyűjtöttünk minden fontos információt.
1. TÉNY
A fogkő kialakulása természetes folyamat, mivel az tulajdonképpen ásványosodott foglepedék. Egészen pontosan azáltal jön létre, hogy a nyálban, a vérben vagy az ínybarázda váladékában található kalcium és foszfátionok beépülnek a dentális plakkba.
2. TÉNY
Mivel dentális plakk, vagyis lepedék minden kemény felszínen képes kialakulni, a fogkő nemcsak a saját, természetes fogakon, hanem a fogpótlásokon is megjelenhet.
3. TÉNY
Íny felett és íny alatt is képződhet fogkő, de két ponton a leggyakoribb: az alsó frontfogak nyelv felőli részén, illetve a felső őrlőfogak orca felőli oldalán. Ennek oka, hogy a nagy nyálmirigyeknek itt található a kivezetése.
4. TÉNY
A fogkő kialakulását közvetlenül nem befolyásolja az, hogy mit eszünk vagy iszunk. Ugyanakkor a cukros üdítők és ételek fogyasztásától elszaporodhatnak a foglepedékben található baktériumok, így a fogkő is kiterjedtebbé válhat, valamint a fogszuvasodás rizikója is nő.
5. TÉNY
A fogkő nem a korral jár. Előfordulhat gyerekeknél is, miközben vannak olyan felnőttek, akik idősebb korukban is fogkőmentesek maradnak. Éveink száma helyett inkább a hajlam (a nyál összetétele, mennyisége, viszkozitása), a fogszabályzó viselése és a szájhigiénia befolyásolja, hogy ki az, akinek több gondot okoz.
6. TÉNY
A fogkő megelőzése a gondos szájhigiéniával kezdődik. Fontos a helyes fogmosási technika, illetve fogselyem és öblögetők alkalmazása. Drogériában és patikában pedig kapható olyan plakkfestő tabletta, amely segít ellenőrizni a fogápolási rutinunk hatékonyságát, és felhívhatja a figyelmet azokra a területekre, ahol érdemesebb lenne alaposabban tisztítanunk.
7. TÉNY
Előfordulhat, hogy legnagyobb igyekezetünk ellenére is felüti a fejét a fogkő a szánkban. Ilyenkor az évenként esedékes fogászati kontrollon érdemes elvégeztetni a fogkövek professzionális eltávolítását, amit depurálásnak neveznek. Ez ultrahangos géppel és kézi műszerrel történik. A gépi eljárás gyorsabb, de bizonyos esetekben a kézi az ajánlott (pacemakerrel rendelkező páciensnél, illetve azoknál, akiknek nagyon érzékeny a foguk). A fogkő-eltávolítás nem fájdalmas procedúra, de némi kellemetlenséggel járhat, különösen a fognyakhoz közeli részeken. Illetve az ultrahangos fogkő-eltávolítás során a vízhűtés miatt szisszenhetnek fel azok, akiknek a foga érzékeny a hidegre.
8. TÉNY
Ha nem teszünk a fogkövesedés ellen, íny- és fogágygyulladás alakulhat ki. Utóbbi azért különösen veszélyes, mert a fogágy a fogínyen kívül magában foglalja a gyökérhártyát, a gyökércementet, a fogmedert és az állcsont egy részét. Vagyis fogágygyulladás esetén a csont is érintetté válik. Előfordulhat, hogy az íny annyira visszahúzódik és a csontállomány annyira lebomlik, hogy kilátszik a fog gyökere. Ez pedig a fogak vagy akár az implantátum elvesztését okozhatja.
A fogkő tehát súlyos problémákhoz vezethet, de mindez könnyen megelőzhető, nem hiába jártatjuk a szánkat a szájápolási rutin fontosságáról.
Jelentkezzen be még ma fogkőeltávolításra: