Összegyűjtöttük azokat a jeleket, amik arra utalnak, hogy ideje fogorvos segítségét kérnünk. Évente egy-két alkalommal viszont panaszok hiányában is érdemes sort keríteni egy szűrővizsgálatra, hiszen a megelőzés és a korai felismerés a legfontosabb.
-
Vérzés fogmosáskor vagy fogselyem használatakor
Ilyenkor hiába próbáljuk megmagyarázni magunknak, hogy ez a jelenség normális. A fogmosáskor vagy fogselyem használatakor rendszeresen jelentkező vérzés valójában a fogínybetegség egyik első jele lehet, ami kezelés nélkül hosszú távon fogvesztéshez is vezethet. Érzékeny fogíny esetén a puha sörtéjű fogkefe és az óvatos fogköztisztítás sokat segíthet, de maga a vérzés mindenképpen indokolttá teszi a fogorvos felkeresését.
-
Duzzadt, fájdalmas, gyulladt vagy visszahúzódó íny
Mindez ugyancsak kezelést igénylő fogínybetegségre utalhat, ami szó szerint a fogfájás és a fogszuvasodás melegágya lehet. Éppen ezért az ínyduzzanat, a fájdalmas vagy vöröses fogíny, illetve a szemmel látható ínyvisszahúzódás mind arról árulkodik, hogy ideje fogorvoshoz fordulni. Már csak azért is, mert a folyamat szerencsére megállítható vagy akár vissza is fordítható a megfelelő kezelés segítségével. (Az ínygyulladásról, a világ egyik leggyakoribb betegségéről itt írtunk korábban részletesen.)
-
Fehéres foltok az ínyen vagy a fogakon
Az ínyen megjelenő fehér foltok megjelenésükben hasonlíthatnak ugyan a bőrhibákra. Különösen, ha feszülnek és kissé kidudorodnak, mégis fontos, hogy ne piszkáljuk őket, hanem inkább bízzuk szakemberre az eltüntetésüket. Ezek ugyanis nem holmi pattanások, hanem a fogakat érintő gennyes gyulladás nyomai a szájüregben. A fogakon megjelenő fehér foltok, amik eleinte szennyeződésnek tűnhetnek, fogszuvasodás jelei lehetnek. Mindkét probléma fogorvos szakértő segítségét igényli.
-
Fogfájás vagy duzzanat
A fogfájás az egyik legkellemetlenebb fájdalom, aminek oka az idegpályák szerkezetében rejlik. A megelőző jelleggel folytatott rendszeres fogászati szűrés éppen azért fontos, mert az egészség megőrzésén túl megóv minket ettől a kíntól. A fogfájásnak többféle probléma is állhat a hátterében, de általánosságban mindegyikről elmondható, hogy kezelés hiányában további állapotromlás várható a tünetek súlyosbodásával. A fájdalom környékén jelentkező, gyakran az arcra is átterjedő duzzanat a foggyökeret érintő fertőzés jele lehet, ami egészen biztos, hogy „magától” nem múlik el nyomtalanul.
-
Szájüregi sérülések
Minden komolyabb szájüregi sérülés azonnali ellátást igényel – főleg fogszabályzó vagy más fogászati segédeszköz használatakor, de bármilyen baleset vagy esés okozhat olyan fogkárosodást, ami akár a foggyökeret is érinti. Egy alapos vizsgálat tehát mindenképpen indokolt, hiszen jobb ma egy megnyugtató szakvélemény, mint később esetleg egy elhanyagolt sérülés következményeit viselni.
-
Állkapocsfájdalom (fejfájással vagy anélkül)
Sokakkal előfordul, hogy fáj az állkapcsuk, de fogalmuk sincs, hogy mitől. A jelenség azért gyakori, mert a szakirodalom szerint nagyjából minden tizedik felnőtt szenved éjszakai fogcsikorgatástól (bruxizmus), ráadásul a szülők egyharmada látja a gyermekén ennek a tüneteit. A felnőttek közül a legtöbben nem is tudnak erről a fogzománcra nézve nagyon is káros szokásukról – egészen addig, amíg a partnerük nem szól nekik. Az árulkodó jelek közé tartozik a főleg ébredés után jelentkező állkapocsfájdalom, esetleg a fejfájás vagy a fülfájás is.
-
Hőérzékenység (hidegre vagy melegre érzékeny fogak)
A fogérzékenység bizonyos mértékig normális jelenség, ám problémát jelezhet, ha szélsőséges mértékű, vagy hirtelen jelentkezik. Amennyiben tehát szokatlan hőérzékenységet tapasztalunk hideg vagy meleg ételek és italok fogyasztásakor, érdemes felkeresni egy fogorvost. A megoldást többnyire speciális fogkrém használata, illetve szükség esetén másfajta kezelés jelenti.
-
Szájszárazság
A szájüreg egészségének megőrzésében kulcsszerepet játszik a megfelelő hidratáltság, a nyál összetétele ugyanis képes megelőzni a fogszuvasodást a baktériumok által termelt savak semlegesítésével, valamint az ételmaradékok „kimosásával”. Kiszáradt száj esetén ez a védő hatás sajnos nem tud megfelelően érvényesülni, növelve ezáltal a fog- és ínybetegségek kialakulásának veszélyét. A szájszárazságot egyébként betegség, gyógyszermellékhatás, dohányzás, alkohol vagy akár folyadékhiány is okozhatja, de általánosságban elmondható, hogy a kor előrehaladtával nő a gyakorisága.
-
Kilazult, „mozgó” fog
A felnőttkori fogak maradandók, ami azt jelenti, hogy ha kilazulnak, vagy változást tapasztalunk az illeszkedésükben – például harapáskor, vagy egy két fog közötti barázdát egyre nagyobbnak látunk –, akkor ideje elmenni a fogorvoshoz, mert akár fertőzés vagy csontveszteség is lehet a jelenség oka.
Ne halogassa! Ha a fenti jelek bármelyikét tapasztalja magán, mielőbb kérjen hozzánk időpontot!