Noha a fogzománc a legkeményebb anyag az emberi szervezetben, nem sérthetetlen – sajnos. Ráadásul mivel nem tartalmaz élő sejteket, testünk nem képes helyreállítani azt. Ezért fontos, hogy odafigyeljünk szokásainkra, hogy minél ritkábban kelljen felkeresni fogorvosunkat. Összegyűjtöttünk néhány apróságot, melyekkel sokat tehetünk fogaink egészségének megőrzéséért.
Nincs kifogás, kell a mosás
A legalapvetőbb szabály, hogy mindennap legalább kétszer (reggel és este is) mossunk fogat. A mulasztásra nem lehet kifogás, hogy elaludtunk és rohannunk kell a munkába, ahogy az sem, hogy lefekvés előtt már túlságosan fáradtak vagyunk. A fogmosás elengedhetetlen fogaink egészségéhez, mivel ilyenkor távolítjuk el róluk a lerakódott lepedéket, és állítjuk helyre a száj normál pH-értékét.
Alapvető teendőnek tűnik, de meglepően kevesen végzik helyesen, pedig a fogmosás technikáján múlik a legtöbb.
A fogakon 45 fokos szögben, kvadránsonként (vagyis a fogazatot négy részre osztva), előre-hátra, gyengéd körkörös mozdulatokkal érdemes végigmenni, ráadásul meghatározott sorrendben (pl. jobb fent, bal fent, bal lent, jobb lent), így biztosan nem marad ki terület. Az alapos, minden felszínen történő tisztítás mellett a fognyak-ínyszél határa a legfontosabb. Ezzel lehet elkerülni a fognyaki plakk vagy lepedék felhalmozódását, ami aztán idővel fogkővé alakul. És ne feledkezzünk el nyelvünk tisztításáról sem, mert azon is sok baktérium telepedhet meg. Ha pedig fogaink hajlamosak a szuvasodásra, célszerű magasabb fluoridtartalmú fogkrémet választanunk.
Nem nyúlka-piszka…
Pattogatott kukorica, steak, spárga – mind isteni finomak, és mind hajlamosak arra, hogy a fogak között ragadjanak. Sokan ilyenkor fogpiszkálóért nyúlnak, de jó, ha tudjuk, hogy a kis faeszköz veszélyes lehet. A fogunknak a „piszkáló” művelet nagyjából olyan érzés, mintha vésővel esnénk neki – elég egy óvatlan mozdulat, és felsérthetjük a fogínyt és a fogágyat. Használjunk inkább fogselymet! Azon túl, hogy biztonságosabb, a fogak találkozási pontjában (ún. kontaktpont) megragadt ételmaradékot, lepedéket csak ezzel lehet maradéktalanul eltávolítani. És a fogszuvasodások leginkább a kontaktpontok területén keletkeznek – ezért is jó odafigyelni rá.
Az éltető víz
Amennyiben fogyni szeretnénk, érdemes minden étkezés előtt meginni egy pohár vizet, mert csökkenti az étvágyat. Ha pedig fogaink egészsége is fontos, akkor evés után is kortyoljunk el egy pohárral, mert így kiöblíthetjük szánkból az ételmaradék egy részét. Ráadásul a víz segít az emésztésben, valamint a száj pH-értékének visszaállításában.
Fogaink legnagyobb ellensége
És ha már a folyadékoknál tartunk: azt valószínűleg már mindenki álmából felkeltve is tudja, hogy a cukros ételek, üdítők ártanak a fogaknak. De a gyümölcslevekkel is érdemes óvatosnak lennünk, hiszen sok bennük a cukor, és magas a savtartalmuk, így túlzott fogyasztásuk ugyanúgy roncsolja a fogzománcot. Persze nem kell a gyümölcsöket, leveket teljesen mellőznünk, de ne ezekkel zárjunk egy-egy étkezést, inkább zsírosabb (pl. sajt) vagy rostban gazdag (pl. zöldségek) fogásokkal. Ezek ugyanis serkentik a nyáltermelést, így egyfajta védőpajzsot képeznek a savakkal szemben. Azt is érdemes észben tartani, hogy gyümölcsök, gyümölcslevek és bor fogyasztása után nem szabad azonnal fogat mosni. Magas savtartalmuk ugyanis fellazítja a zománc felszíni szerkezetét, s ha ilyenkor rögtön „rájön” még a mechanikus dörzsölő mozgás, az többet árt, mint használ. Várjunk inkább fél órát, vagy együnk olajos kísérő ételeket (sajt, dió), mielőtt megtisztítanánk fogainkat.
Rossz szokások = rossz fogak
A dohányzás bizony a tüdőn kívül a fogakat és a száj más részeit sem kíméli. Ha még hosszú évekig szeretnénk magabiztosan mosolyogni, hagyjunk fel a füstöléssel (arról nem is beszélve, hogy ezzel csökkenthetjük a szájüregi rák kialakulásának kockázatát). De a cigarettázáson kívül egy másik, ártalmatlanabbnak tűnő rossz szokás is károsíthatja a fogakat. Ez a körömrágás. Deformálódhatnak tőle a fogak, sőt a metszőfogak idővel meg is repedhetnek, illetve letörhetnek. És akkor már nemcsak a kezünket, de a szánkat is legszívesebben elrejtenénk – ugye hogy megéri inkább leszokni?!