A szájban igen sokféle nyálkahártya-megbetegedés fordul elő, ismerje meg most a szájbetegségek közül a legjelentősebb és leggyakoribb 3-at.
Szájbetegségek – 1. Afta
Az afta az emberiség 60%-át érintő betegség, kialakulásának oka nem ismert. Leggyakrabban az immunrendszer legyengülése, stressz, hormonális változás, vitaminhiány lehet a kiváltó ok. De egyes ételek (pl: diófélék, citrusfélék), és mechanikus sérülés (pl. fogmosás vagy fogászati kezelés közbeni íny és nyálkahártya-sérülés) is előidézheti. Az afta különös ismertetőjele a szájban megjelenő apró méretű sárgás-fehéres színű gyulladt körvonalú seb. Gyakran csak 1-1 darab formájában, de sokszor csoportos megjelenés is előfordulhat. A nyálkahártyán, a száj belső részén, a nyelven és az ínyen jelenik meg pici, mindössze pár milliméter átmérőjű sebként. Amilyen pici, olyan fájdalmas tud lenni: erős, égő, csípő érzést okoz, ami az ételfogyasztást is nehezítheti.
Kezelése fertőtlenítő-, fájdalomcsillapító zselével és szájöblögetők használatával eredményes és a siker érdekében érdemes kerülni az éles, aprómagvas (dió, mogyoró, mandula), illetve csípős ételeket, mert azok irritálhatják a hámfosztott aftás területet.
Szájbetegségek – 2. Herpesz
Csúnya, fájdalmas és nehezen lehet tőle megszabadulni, a felnőtt szervezet 95%-ában megtalálható. Megjelenését a Simplex vírus okozza, amely általában már kisgyermek korban cseppfertőzéssel kerül a szervezetbe és az idegek mentén egy-egy régióban telepedik meg. A később, akár felnőtt korban látható és érezhető tünetek már csak fellángolásai a meglévő fertőzésnek és nem egy új fertőzésről van szó.
A herpesz tünetei megjelenhetnek legyengült immunrendszer esetén, akár láz kíséretében, hormonális változás kísérőjeként, de stressz és higiéniás problémák (evőeszközök nem megfelelő tisztítása) is kiválthatják. Külső megjelenését talán nem kell bemutatni: apró fájdalmas hólyagok jelennek meg a száj külső területén, amelyek pár nap után kifakadnak, majd a seb varasodni kezd és leszáradva leesik. Kezelése nem könnyű, mivel a vírus nem távolítható el maradéktalanul, így herpesztapasz, fájdalomcsillapító gél, gyulladáscsökkentő használata segíthet a tünetek csökkentésében és elmulasztásában.
Szájbetegségek – 3. Szájpenész, vagy szájüregi Candida fertőzés
A szájpenész Candida albicans gomba okozta gombás fertőzés. A Candida gomba megtalálható a szervezetünkben, az emberek 60%-ában a normál flóra része, nagy mennyiségben való megjelenése legyengült immunrendszer, antibiotikumszedés és rosszul kialakított műfogsor esetén fordul elő.
Nem szép látvány: fehér, kitüremkedő, krémszerű lerakódásként jelentkezik a nyelven és szájpadláson, valamint a szájzugban, általában csecsemőknél és időseknél a leggyakoribb. A csecsemőkori candida fertőzés a legnagyobb odafigyelés mellett is bármikor kialakulhat a babáknál. Már szüléskor megfertőződhet vele a pici. A fertőzéshez vezethetnek az etetéshez használt cumik, műanyag kanalak vagy poharak is.
Az időskori candidafertőzés jellemzően két helyen szokott jelentkezni:
– Az ajakzúgban (a száj sarkában), mert ott a ráncok miatt a nyál feláztathatja a bőrt. Így a természetes tisztulása és ellenállása csökken. Ebben az esetben a megelőzésre kell figyelni és rendszeres bőrápoló krémmel kenegetni az érintett területet.
– A másik hely, ahol gyakori vendég, az a fogpótlások alatti rész a szájpadláson, ennek oka többnyire az elégtelen fogsorápolási higiénia. Ezt elkerülendő a legfontosabb minden étkezés után kivenni és alaposan megtisztítani a fogsort. Emellett a nyálkahártyát szájöblítővel átöblíteni, vagy az öblögetés mellett kefével is átmosni. A pótlást – tisztán tartása miatt – lehetőleg éjszakára kint kell tartani és szükséges minimum kétnaponta fertőtleníteni műfogsortisztítóval.
A kialakult fertőzés gombaellenes gyógyszerrel kezelhető, emellett a meglévő fogpótlás komoly fertőtlenítése és nagyon gyakran teljesen új pótlás készítése szükséges, hisz a gombák megtelepszenek a műanyag pórusaiban és visszafertőzik a nyálkahártyát.