A kötelező maszkviselés és távolságtartás miatt azt gondolhatnánk, hogy mostanság nem kell rá olyan szigorúan odafigyelnünk, ám a friss lehelet nem csupán a másokra tett jó benyomás miatt fontos, hanem szánk és fogaink egészsége megőrzésének egyik kulcsa is. Mutatjuk, mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a kellemetlen és káros szájszagot.
Mi okozza a szájszagot?
Általános tévhit, hogy szájszag – orvosi nevén halitosis – akkor alakul ki, ha bizonyos, jellegzetes aromájú ételeket eszünk. Ez részben igaz, ám a kellemetlen leheletért sokkal inkább a szájban található baktériumok felelősek. Amikor ugyanis ezek a baktériumok lebontják a fehérjéket és cukrokat tartalmazó ételdarabkákat, kéntartalmú vegyületek keletkeznek, ezeknek pedig kellemetlen szaguk van.
A FRISS LEHELET 5 ARANYSZABÁLYA
1. Számoljunk le a rejtőzködő bacikkal!
A fentiekből következik, hogy a friss lehelet érdekében elsődlegesen a megfelelő szájhigiéniára kell ügyelnünk. Ennek alapja a napi kétszeri, alapos fogmosás, amely akkor lesz teljes, ha nemcsak a fogainkat, hanem a nyelvünket is megtisztítjuk. Ehhez válasszunk olyan fogkefét, amelynek hátsó oldala direkt erre szolgál. A nyelv felszínén ugyanis könnyen kialakul olyan lepedékréteg, amelyben elszaporodhatnak a kellemetlen szájszagért felelős baktériumok. Ugyanez a helyzet a fogkővel is, ezért a fogkefe mellett a fogselyem is szerepeljen a szájápolási eszköztárunkban, és használjuk is rendszeresen.
2. Száj nem marad szárazon
A nyálnak fontos szerepe van abban, hogy legyűrje a szájban elszaporodó baktériumokat. Éppen ezért, ha valamilyen okból szájszárazsággal küzdünk, könnyen lehet, hogy a szájszag is megkeseríti az életünket. Ha nem betegség áll ennek hátterében, akkor igyunk több szénsavmentes vizet, és csökkentsük a kávéfogyasztásunkat, a koffein ugyanis vízhajtó. A nyáltermelést ezenkívül fokozhatjuk azzal is, ha alkalmanként étkezések után bekapunk egy rágógumit.
3. A cukor mint a friss lehelet egyik legnagyobb ellensége
A rágógumink viszont mindig cukormentes legyen, a túlzott cukorbevitel ugyanis nemcsak fogszuvasodást okoz, hanem a szájszagért felelős baktériumoknak is remek tápanyagot szolgáltat. A friss leheletért tehát már azzal is sokat tehetünk, ha egészségesebb fogások kerülnek a tányérunkra – és ezzel együtt a szánkba is.
4. Spray vagy öblögető?
Ha gyorsan fel szeretnénk frissíteni a leheletünket, jó megoldásnak tűnhet a szájspray alkalmazása, ám az nem oldja meg a problémát, csupán elfedi, és azt is csak rövid időre. Praktikusabb szájöblögetőt használni, de abból is olyan fajtát válasszunk, amely baktériumölő hatással rendelkezik. Jól jöhet olyan helyzetekben, amikor nincs lehetőségünk fogat mosni, mert gyorsan megszabadít a fogközökbe szorult lepedéktől és bacilusoktól, vagyis a rossz szájszag forrásaitól. A VitalEurope szájvizek kizárólag természetes összetevőkből épül fel. A magas növényi hatóanyagnak köszönhetően természetes módon csökkenti a szájban lévő baktériumokat, ezzel megelőzve a gyulladások, fertőzések, valamint a fogszuvasodás kialakulását.
5. Amikor kevés a mentol…
Végezetül kanyarodjunk vissza a hagymafélékhez. Ezek fogyasztása semmiképp nem ajánlott fontos események előtt, mivel az általuk okozott jellegzetes szájszagot nem lehet megszüntetni sem fogmosással, sem öblögetővel vagy mentolos rágóval. Ennek oka, hogy a hagyma ízmolekuláit sokáig megőrzi a száj nyálkahártyája, sőt a véráramba, légutakba is bekerülhetnek, így újra és újra kilélegezzük őket. Ilyenkor csak az idő segít, néhány órának el kell telnie, hogy újra friss legyen a leheletünk.
Amennyiben pedig a fenti tanácsok sem szüntetik meg a szájszagot, mindenképp látogassunk el fogorvosunkhoz, aki felderítheti, hogy milyen elváltozás lehet a probléma a forrása.