Új év, új lehetőségek. De van, ami változatlan: a fogak védelme az esztendő minden napján fontos feladat. Legyen 2021 az ápolt fogsor és a magabiztos mosolyok éve!
1. „Sosem csalom el a fogmosást”
A home office és a szájmaszk viselete mellett könnyen ellustulhatunk a mindennapi szájhigiénia terén. Kivel ne fordult volna már elő, hogy reggelizés közben belefogott a munkába, amibe aztán annyira belemerült, hogy a fogmosás csak délben jutott eszébe? Pedig a fogíny és a fogak védelme a fogmosással kezdődik. Még a legzsúfoltabb, legfáradtabb napjainkon is szánjunk erre kétszer (reggel és este) 2 percet, így is marad még 1436 bármi másra.
2. „Naponta használok fogselymet”
A mindennapos szájápolás ne érjen véget a fogmosással, mert bizony van, ahova a fogkefe sörtéi nem érnek el. Az étkezések során a szájban maradt lepedék leginkább a fogközökben, valamint a fog és az íny találkozásánál tud megtapadni, itt pedig igazán alapos „nagytakarítást” csak fogselyemmel végezhetünk. A művelet közben viszont vigyázzunk, mert könnyen felsérthetjük az ínyünket! A huroktrükk nagy segítség lehet kezdő fogselymezőknek: tekerjük a fogselymet az összezárt, magunk felé fordított négy ujjunk köré, és kössünk rá egy csomót. Tegyük a hurokba a másik kéz hüvelykujját, és így feszítsük ki. Ezáltal kisebb lesz a mozgástere a fogselyemnek, és biztonságosabban mozgathatjuk azt.
3. „A szénsavmentes víz lesz a kedvenc italom”
Mint már korábbi cikkünkben is hangsúlyoztuk, a fogaknak nemcsak a cukros folyadék, de bármilyen szénsavas ital is ellensége, mert ezek mind a savas tartományba tolják el a száj pH-értékét. A fogszuvasodást okozó baktériumok pedig ebben a savas környezetben képesek a legjobban elszaporodni. Az étkezések alkalmával szinte kivétel nélkül ugyanígy savassá válik a száj pH-értéke, de fél órán belül visszaáll semleges szintre. Ám ha az étkezések között cukros, szénsavas italokkal oltjuk a szomjunkat, a pH-érték gyakorlatilag egész nap a savas tartományban marad, ami nagy veszélyt jelent a fogak számára. A víz azonban nem okoz pH-változást, ezért bármikor bátran kortyolhatjuk.
4. „Több nyers zöldséget és gyümölcsöt eszem”
A nyers zöldségek és gyümölcsök nemcsak azért egészségesek, mert magasabb a rost- és a vitamintartalmuk, mint a már hőkezelt (főtt, sült, párolt, aszalt) társaiknak, hanem azért is, mert edzésben tartják az állkapocs izmait. A smoothie-k, pürék és más puha finomságok korában szinte elfelejtettünk rágni, pedig ez nagyon is szükséges a fogak védelme érdekében. Minimum napi egyszer kerüljön valamilyen egészséges ropogtatnivaló a tányérunkra, hogy jó kondiban tartsuk a fogsorunkat, és megelőzzük a foghiányt.
5. „Legalább kétszer ellátogatok a fogorvosomhoz”
Fontos, hogy ne csak akkor keressük fel a fogorvosunkat, mikor már baj van! Félévente jelentkezzünk be egy kontrollvizsgálatra, mert a szakember lehet, hogy észrevesz olyan – számunkra még nem érzékelhető – tünetet, mely kezdődő problémát jelez. Ezzel pedig sok időt és fájdalmat megspórolhatunk magunknak. Érdemes fogkő-eltávolítást is végeztetni, hogy csökkentsük az ínygyulladás kialakulásának veszélyét, és ragyogó mosollyal távozhassunk a fogászati rendelőből.