Túl drága? Fiatalabb korban nem ajánlott? Nem tartós, mert kilökődik? Fájdalmas és hosszadalmas procedúra a beültetése? Ezek a leggyakoribb téveszmék a fogászati implantátum körül. Pedig az igazság szó szerint gyökeresen ellenkező.
1. tévhit: A fogászati implantátum csak időskorban alkalmazható
Az igazság: Bár a foghiány a természetes öregedés velejárójaként valóban gyakoribb jelenség az idősebbek körében, a fogászati implantátum fiatalabb korban is remek megoldás lehet, ha valaki elveszíti a fogát, például baleset vagy betegség következtében. 18–20 éves kor felett, amikor befejeződött az állkapocscsont növekedése, már nagy biztonsággal beültethető az implantátum, vagyis a műgyökér. A kor tehát ritkán akadály, ám van néhány kizáró ok, amikor tényleg nem javasolt:– súlyos vérképzőszervi vagy véralvadási rendellenesség,
– kezeletlen és súlyos cukorbetegség,
– rosszindulatú daganatos megbetegedés,
– alkohol- és drogfüggőség esetén.
2. tévhit: Nagyon fájdalmas beavatkozás
Az igazság: Korábban már részletesen leírtuk az implantátummal végzett fogpótlás folyamatát. Ennek része egy szájsebészeti műtét, amelynek során egy kis metszést ejtenek az ínyen, hogy beültessék a műgyökeret. Sokakat ez rettent el a fogászati implantátumtól, de a modern technológiának hála ma már ez is fájdalommentesen kivitelezhető: helyi érzéstelenítéssel, esetleg éber szedálással. A kezelés után pedig néhány fájdalomcsillapító tabletta gondoskodik arról, hogy a páciensek kellemetlenségek nélkül gyógyulhassanak. Másnap már a legtöbben újra dolgoznak, gond nélkül folytatják a megszokott rutinjukat, csupán az étkezés terén kell betartani néhány szabályt.
3. tévhit: Fogimplantátummal egyszerre csak egy fog pótolható
Az igazság: A fogászati implantátum kiterjedtebb foghiány esetén is alkalmazható, akár egy teljes fogsor is pótolható mindössze négy műgyökér segítségével. Mivel nincs két egyforma ember és egyforma fogsor sem, orvosaink mindig alapos konzultáció, vizsgálat és CT-felvétel készítése után állítanak össze egy személyre szabott kezelési tervet.
4. tévhit: A fogimplantátumnál nagy a kilökődés kockázata
Az igazság: A fogászati implantátum integrálódásának átlaga 97% világszerte, a VitalEurope aránya pedig ezt is túlszárnyalja. Büszkék vagyunk rá, hogy nálunk 99,6% az implantátumok megtartási aránya. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy 250 behelyezett implantátumból mindössze egyetlenegyet kellett eltávolítani.
5. tévhit: Hosszú hónapokig tart, amíg elkészül az implantátumos fogpótlás
Az igazság: Ez a tévhit valószínűleg abból ered, hogy a fogászati implantátum beültetése után meg kell várni a gyógyulás idejét, hogy a műgyökér megfelelően rögzülhessen a csontállományban. Ez általában 20 hét, csontpótlás esetén pedig 6–9 hónap is lehet, csak utána kerülhet rá a végleges pótlás. Bizonyos esetekben azonban már akár azonnal elkészülhet egy ideiglenes korona vagy protézis, hogy ne kelljen ez idő alatt fog(ak) nélkül élni.
6. A fogászati implantátum túl drága
Az igazság: Tény, hogy az implantátum költségesebb eljárás, mint például egy fogászati híd, de ez csak viszonyítás kérdése. A műgyökér megfelelő szájhigiénia mellett akár életre szóló megoldást nyújt, míg a hagyományos fogpótlásokat időnként cseréltetni, kezeltetni kell. Ha pedig ezeknek a költségeit összeadjuk, máris eltűnik a nagy árkülönbség. És természetesen a kiadások mellett érdemes mérlegelni azt is, hogy az implantátum esetében nem szükséges lecsiszolni az ép fogakból, mint egy hídnál, ezenkívül esztétikusabb és kényelmesebb is. A fogászati implantátumra tehát úgy is gondolhatunk, mint egy hosszú távú befektetésre, melynek garantált hozama a szép mosoly.
Ez volt tehát a 6 leggyakoribb tévhit az implantátum körül, ha bármilyen további kérdés merül fel, kollégáink készséggel állnak a rendelkezésére. Keressen fel minket bátran: