A fogérzékenység nagyon gyakori jelenség, Magyarországon legalább minden harmadik felnőttet érint, ám a legtöbben nem veszik elég komolyan. Nem szabad azonban egyszerűen legyinteni a problémára, mert az érzékeny fogak nemcsak az életminőséget rontják, hanem súlyosabb fogászati betegséget is jelezhetnek, illetve okozhatnak.
A fogérzékenység lehetséges okai
Az érzékeny fogak gyakran kéz a kézben járnak az ínyvisszahúzódással, ami azt jelenti, hogy a fognyaknál (ahol egyébként is a legvékonyabb a cementréteg) eltűnik az íny, majd elkopik a cement. Az ínyrecesszió hátterében pedig számos dolog állhat:
- fogágybetegségek
- elhanyagolt szájhigiénia
- rossz fogmosási technika (túl erős, vízszintes súrolás)
- helytelen fogszabályozás (ha túl gyorsan és agresszíven akarják helyükre terelni a fogakat)
- hormonális problémák (leginkább terhesség, illetve menopauza idején)
- rosszul illeszkedik egymásra a két fogsor, rossz a harapás (oka lehet genetikai, de nem megfelelő fogpótlás is).
Ugyanakkor az ínyproblémákon túl más tényezők is vezethetnek fogérzékenységhez:
- kezeletlenül hagyott sérült fog
- nem megfelelő fogkrém, szájvíz túlzásba vitt használata (például az erős fehérítő anyagok gyakran károsítják a fogzománcot)
- éjszakai fogcsikorgatás
- fogszuvasodás
- savas ételek, italok fogyasztása, melyek maró hatásúak.
Az érzékeny fogak ápolása
Bármi is álljon a probléma hátterében, a fogérzékenységet nem szabad félvállról venni, mert különben egyéb íny-, illetve fognyaki betegségek is kialakulhatnak, amelyek rosszabb esetben fogvesztéshez vezethetnek. Ha tehát azt tapasztaljuk, hogy hideg, meleg, erősen édes, sós vagy savanyú ételek, italok fogyasztásakor, hideg levegő belégzésekor, fogmosáskor hirtelen belenyilall a fájdalom a fogunkba, majd gyorsan el is múlik, akkor valószínűleg az érzékeny fogak problémájával állunk szemben. Első lépésként mindenképp érdemes fogorvoshoz fordulni, aki felderíti, mi okozza – ezzel elejét vehetjük a nagyobb bajnak is.
A kiváltó tényezők megszüntetésén túl mindenképp ajánlott kifejezetten érzékeny fogak számára kifejlesztett fogkrémet használni. Ezek a termékek ugyanis olyan anyagot tartalmaznak, amely befedi, vagyis óvja a dentint. Fogkefénket cseréljük le puha sörtéjűre, és a vízszintes helyett körkörös mozdulatokkal haladjunk végig a fogakon, így kevésbé sértjük meg az ínyt. Érdemes továbbá kerülni a savas ételeket, italokat, ideértve a szénsavas üdítőket is.
Erős, túl gyakori fájdalom esetén az életmódbeli, szájhigiéniás szokások megváltoztatása mellett szükség lehet professzionális fogászati kezelésre is. A fogorvos alkalmazhat fluoridtartalmú lakkot, vagy komolyabb probléma esetén fluoridos iontoforézist, hogy megszüntesse az íny sorvadása miatt szabaddá vált fognyaki felszín érzékenységét. Ha pedig nagy kiterjedésű fognyaki kopásról van szó, de a fog még menthető, akkor az érintett területet tömőanyaggal fedik be, hogy a külső ingerek ne tudjanak fájdalmat okozni. Így a páciens újra mosolyogva élvezheti a mindennapokat.