Amilyen kicsik fogaink, olyan fontos szerepet játszanak életünk során, hiszen nemcsak étkezéskor használjuk őket, hanem a helyes beszédhez is elengedhetetlenek. Ennek ellenére viszonylag keveset tudunk róluk. Következzen 15 érdekesség – kevésbé tudományos megközelítéssel – a fogakról, amelyek mind alátámasztják, hogy mennyire fontos a fogápolás.
Jöjjön hát néhány érdekesség
1.
A legtöbb testrészhez hasonlóan a fogaink is már az anyaméhben fejlődésnek indulnak, és ugyan nagyon ritka (2000-ből 1 esetben), de előfordul, hogy egy újszülött már kinőtt tejfoggal jön világra. Az általános azonban az, hogy az első fogak a babák 6–12 hónapos korában törnek át.
2.
Egy ember élete során két fogsort „növeszt”: a tejfogsor 20 fogból áll, a maradandó fogsor viszont 32-ből. Az állatvilágban már nagyobb a változatosság ezen a téren, a delfinek például egész életüket ugyanazzal a fogsorral élik le, a cápák viszont akár 40-szer is fogat váltanak. És ugyan azt hihetnénk, hogy minél nagyobb egy állat szája, annál több foggal rendelkezik, ez nem igaz: a kék bálnának egyetlen foga sincs, egy csigának viszont akár 25 ezer is lehet – mikroszkopikus fogak ezek az állat nyelvén.
3.
A fogzománc a legkeményebb anyag a szervezetünkben (még a csontnál is erősebb), ugyanakkor az egyetlen testrész, amely nem képes saját magát regenerálni, mert nem élő szövet. Ezért is nagyon fontos a megfelelő szájhigiénia és a rendszeres fogászati vizsgálat.
4.
További érdekesség a fogakról, hogy a leghosszabb emberi fog, amit valaha dokumentáltak, 3,2 centiméteres volt és Szingapúrban mérték 2009-ben.
5.
A fogsorunk és a nyelvünk lenyomata ugyanolyan egyedi, mint az ujjlenyomatunk. Még ikerpároknál sem egyezik meg.
6.
A nyáltermelő mirigyek nem sokat pihennek: egészséges esetben 1 év alatt 730 liter nyálat termelnek. Hogy jobban érzékeltessük ezt a mennyiséget: életünk során annyi nyál termelődik, ami megtöltene két nagy úszómedencét is. A nyálnak egyébként az emésztésben, valamint a fogak és az íny egészségének megőrzésében is fontos szerep jut.
7.
Azoknál, akik 3 vagy annál több pohár szénsavas, cukros üdítőt isznak naponta, 62%-kal gyakoribb a fogszuvasodás, a lyukas fog és a fogvesztés. Gondoljon erre, mielőtt legközelebb ilyet inna, és inkább válassza a vizet.
8.
A fogselyem nem úri hobbi: ha nem használjuk, akkor a fogak felületének 35–40%-a kimarad a tisztításból.
9.
Alkalmanként átlagosan 45–75 másodpercet töltünk fogmosással, holott az ajánlott időtartam 2-3 perc.
10.
A jobbkezesek a szájuk jobb oldalán rágják a falatokat, a balkezesek pedig a bal oldalon – ez nem tudatos, az agyunk automatikusan így irányít.
11.
A történelem első ismert fogorvosa, Hesi-Re Egyiptomban élt több mint 5000 évvel ezelőtt. A dentálhigiénikus szakma azonban ennél jóval fiatalabb: 1905-ben képezték ki az első szakembert, akit Irene Newmannak hívtak.
12.
Az ital- és ételmaradékokból kialakuló lepedékben közel 300-fajta baktériumot azonosítottak a tudósok. Ha pedig nem tisztítjuk meg alaposan fogunkat naponta kétszer, ezek a baktériumtanyák fogszuvasodáshoz és más szájüregi betegségekhez vezetnek.
13.
Ha baleset következtében kitörik egy fog, 15 perc múlva kezd elhalni.
14.
Már az ősember is felismerte a fogápolás fontosságát, bár eszközei korlátozottak voltak: különböző faágacskákat rágcsált, hogy megszabaduljon a fogak közé tapadt ételmaradékoktól. Szerencsére ma már jóval kényelmesebben – akár elektromos fogkefével – gondoskodhatunk fogaink tisztaságáról és egészségéről.
15.
Egy átlagos nő 68-szor mosolyog naponta, míg egy férfi csupán 8-szor, abban viszont mindkét nem egyetért, hogy a mosolynak nagy szerepe van az első benyomás kialakításában. Egy amerikai felmérésben a válaszadók 61%-a vallotta, hogy egy szép mosolytól rögtön vonzóbbnak találja a másikat.
Ön is szeretne magabiztosan mosolyogni, de rossz fogai, hiányos fogsora visszatartja ebben? Szeretettel várjuk egy konzultációra a VitalEurope rendelőjében!