A stressz ugyan önmagában nem betegség, ám tartós fennállása számos kóros folyamatot, elváltozást indít el testünkben. Negatív hatással van többek között a szív- és érrendszerre, izmainkra, bőrünk állapotára és bizony a száj egészségét sem kíméli. Mai bejegyzésünkben ezért a stressz és a fogak kapcsolatáról lesz szó.
Sokan a mai felgyorsult, kihívásokkal és elvárásokkal teli világunkat teszik felelőssé a stresszel kapcsolatban. Ám az igazság az, hogy a stressz már az őskor óta jelen van az emberek életében, hiszen ez testünk természetes válaszreakciója fenyegető szituációkra, külső ingerekre (például támadásra). Ilyenkor fokozódik az adrenalin és noradrenalin nevű hormonok termelése. Ennek hatására emelkedik a vérnyomás, hevesebben ver a szív, összehúzódnak a bőr és a gyomor erei, hogy minél több tápanyag jusson a szívhez.
Emellett megemelkedik a kortizol nevű hormon termelődése is, amelynek következtében cukor és zsír tud felszabadulni testünk raktáraiból. Ez pedig energiát biztosít az agy és az izmok fokozott munkájához. A stressz tehát tulajdonképpen mozgósítja a testünket, hogy minél gyorsabban és hatékonyabban el tudjuk hárítani az adott veszélyhelyzetet, majd alapesetben annak megszűnése után minden visszatérhet a megszokott kerékvágásba. Igen ám, de ha a stresszhelyzet állandósul (például mert folyamatosan idegeskedünk a munkahelyünk, a magánéleti helyzetünk miatt), a stresszhormonok magas szintje kimeríti a szervezetet. Hamarosan pedig azon kaphatjuk magunkat, hogy akkor is egyre kevesebbet mosolygunk, ha éppen nem szorongunk. Idegeskedünk, mert a stressztől megromlott fogainkat és egyéb panaszainkat szeretnénk elrejteni a világ elől.
Stressz és fogak: egy igazán feszült kapcsolat
Amíg a magas vérnyomás és a stressz összefüggése egyértelmű – hiszen mint fentebb leírtuk, a stresszhormonok hatására megemelkedik a vérnyomás –, addig a fogakra és mosolyunkra inkább közvetettebb módon, mégis sokféleképpen hat a stressz. Lássuk, mik lehetnek ezek:
- A tartósan fennálló stressz hatására csökken az immunrendszer védekezőképessége, melynek következtében elszaporodhatnak a szájüregben a baktériumok. Ezek aztán a fogakra tapadt lepedékben megtelepedve ínygyulladáshoz vezetnek, amiből később ínysorvadás alakulhat ki, amely a fogak elvesztésével járhat.
- Azok, akik tartós feszültségben élnek, gyakran szenvednek éjszakai fogcsikorgatástól, akár tudtuk nélkül is. A fogcsikorgatás ugyanis nem feltétlenül azt jelenti, hogy szó szerint csikorgatja az illető a fogait, enyhébb esetben „csak” erősen egymásnak szorítja a felső és alsó fogsorát. Azonban még ez az enyhébb eset is képes hosszabb távon kárt okozni. Nem beszélve a valódi fogcsikorgatásról, amely fogkopáshoz, fogérzékenységhez, töredezéshez és a harapás elváltozásához vezet. Ráadásul ha gyakran szorítjuk össze a fogainkat, az az állkapocs izmait is túlzottan terheli, ezért fájdalomérzet is társulhat mindehhez.
- Az olyan vírusos, visszatérő szájüregi betegségek kiújulására is számítanunk kell, mint a herpesz, ha sok stressz ér minket. Ennek hátterében szintén az áll, hogy a stresszhormonok fokozott aktivitása miatt gyengül az immunrendszerünk védekezőképessége.
- A stresszes időszakokban gyakori, hogy egészségtelenebb ételeket eszünk. Vagy azért, mert túlzott kalóriabevitellel, sok cukor fogyasztásával próbáljuk oldani a feszültséget, vagy azért, mert a rohanós napokon nincs időnk rendesen étkezni. A lényeg azonban mindkét esetben ugyanaz: a cukorban, szénhidrátban gazdag élelmiszerek ártanak a fogaknak, hiszen könnyen fogszuvasodást okozhatnak.
Hogy a stressz miatt ne fájjon a foga
A stressz és a fogak problémájára a legegyszerűbb megoldás a kiváltó okot megszüntetni. Tehát mentesíteni magunkat a stresszforrásoktól – vagy legalábbis igyekezzünk ezeket minimálisra csökkenteni. Segíthet, ha elsajátítunk és rendszeresen alkalmazunk valamilyen relaxációs technikát (például meditációt, amelyre ma már remek telefonos applikációk is léteznek), de jótékony feszültségoldó a sportolás is.
Végezetül fontos megemlíteni, hogy sajnos felmérések szerint a stresszes időszakokban hajlamosak vagyunk hanyagolni az alapvető szájhigiéniát. Ez ismét csak tovább tetőzi a problémát. A fogak romlása pedig csak újabb stresszfaktort jelent, vagyis könnyen ördögi körbe kerülhetünk. Éppen ezért fontos, hogy még a leghajszoltabb napokon se hagyjuk ki az alapos fogmosást és a fogselyem használatát, valamint rendszeresen látogassunk el fogorvosunkhoz is.