A legtöbben csak a vonzó mosolyt látják a szabályos fogsor előnyeként, azonban nem csupán az esztétikum miatt fontos, hogy katonásan sorakozzanak egymás mellett a fogaink. A keszekuszán álló, esetleg hiányos fogazat ugyanis számos negatív folyamatot indít el a szánkban.
Nem mindegy, milyen a harapás
A fogászatban kicsit más jelentése van a harapásnak, mint a hétköznapi életünkben, bár a kettő nyilvánvalóan összefügg. Amikor a fogorvos a harapásunkról beszél, arra gondol, ahogy a felső és alsó állkapcsunk illeszkedik egymásra. És hogy ez miért fontos? Szabályos fogsor esetén ideális a harapás, és ilyenkor kiegyenlített a fogakat érő erőhatás. Ha viszont a fogaink torlódnak, elferdülve állnak, illetve foghiány esetén, felborul a fogakra ható erő egyensúlya. Bizonyos fogakra nagyobb teher hárul egy vagy több irányból, ami azok kopásához, illetve deformálódásához vezethet, vagyis tovább súlyosbodik a probléma.
Természetesen a rossz harapás következményeit evés közben is érezzük, hiszen a szabálytalan fogazattal nehezebben tudunk táplálkozni, falatokra tépni az ételt. Ráadásul az egyenlőtlen terhelés miatt hosszú távon állkapocsízületi és fogágy problémák is kialakulhatnak, amely kellemetlen fájdalommal jelzi, hogy bizony baj van és hosszú távon a fogak stabilitásának csökkenésével járhat.
Szabályos fogak, szabályos beszéd
A fogak nemcsak a táplálkozás során játszanak fontos szerepet, hanem a beszédnél is. A magyar nyelvben is található néhány, úgynevezett foghang, amelyeket a felső metszőfogak hátsó oldalán, közvetlenül a fogak mögött vagy fölött, illetve a két fogsor között képzünk. Ilyen mássalhangzónk például a d, a t, az n, a z és az sz. Amennyiben az itt található fogak nem megfelelően helyezkednek el, esetleg hiányoznak, ezeket a hangzókat nem tudjuk kiejteni helyesen, beszédünk kevésbé lesz érthető.
A fogmosás ne legyen kihívás
Az étkezések során hátramaradt aprócska darabkák elsősorban a fogközökbe szorulnak be, és ha nem tisztítjuk meg alaposan a fogainkat, gyorsan kialakul a plakk, majd a fogkő. Itt pedig tanyát vernek a baktériumok és elszaporodva különböző ínybetegségeket, hosszabb távon a fogak romlását, kihullását okozzák. Márpedig az összetorlódott, ferdén álló vagy eldőlt fogak tisztítása különösen nehéz feladat, sokszor a fogkefe sörtéi, de még a fogselyem sem tud alapos munkát végezni. Nem véletlen, hogy szabályos fogsor esetén ritkábban adódnak szájhigiéniai problémák.
A magabiztosság kulcsa
Végezetül nem szabad elfelejteni, hogy fogaink lelkiállapotunkra, szociális kapcsolatainkra, de akár karrierünkre is hatással vannak. Ha fogsorunk nem éppen esztétikus, akkor kevesebbet mosolygunk, hiszen el szeretnénk rejteni a világ elől, nem szívesen beszélgetünk másokkal. Ezzel szemben a szabályos fogsor kétségtelenül pozitív benyomást kelt, növeli a magabiztosságot, nyitottabbá tesz – a magánéletben és a munkahelyünkön is.
A fogak állapotán pedig sosem késő változtatni! Ha ön is szívesen élvezné a szabályos fogsor előnyeit, foglaljon időpontot még ma a VitalEurope rendelőjébe, hogy a konzultáción megmutathassuk, milyen csodás lehet a mosolya!