Vannak olyan fogászati szakkifejezések, amelyek fontos, hogy a páciensek számára is érthetőek legyenek. Mit jelent például a depurálás, a csontpótlás, a fogászati implantátum, a sinus lift vagy a kürettálás? Ezeket gyűjtöttük most össze kis fogászati kéziszótár gyanánt. Nézzük, mi mit jelent a fogászatban!
Mi mit jelent a fogászatban?
Csontpótlás
A szép mosoly akkor sem marad álom, ha az alsó állkapocsban nincs elegendő csont a fogimplantátum beültetéséhez. Ilyenkor a sebészeti csontpótlás nyújt megoldást, ami ma már rutin jellegű szájsebészeti beavatkozásnak számít. Mind az alsó állkapocsban, mind pedig a felső állcsontban elvégezhető.
Dentális plakk
Ez a szájüreg kemény felszínein (például a fogakon, az implantátumokon vagy a protéziseken) kialakuló filmréteg. Baktériumokat, fehérjéket, szénhidrátokat és levált hámsejteket tartalmaz. Fogmosás után kezd lerakódni, főleg az ínyvonal mentén. Lepedék képződik belőle, amely eltávolítás hiányában fogkővé szilárdul.
Depurálás
A depurálás a dentális plakk, a foglepedék és a fogkő professzionális eltávolítása. Történhet ultrahanggal vagy manuálisan. Erre a dentálhigiéniai beavatkozásra általában évente egy-két alkalommal van szükség, krónikus fogínygyulladás esetén vagy fogszabályzó viselésekor viszont gyakrabban, kb. 4-5 havonta.
A fogászati híd egy vagy több hiányzó fog pótlására elkészülő fix fogpótlás. A hagyományos híd minimum 2, de leggyakrabban 3 vagy annál több mesterséges fogból áll. (A szóló fogak pótlását koronának hívjuk.) A hidat tartó fogakat pilléreknek nevezzük, ezek a hiányzó fogak közvetlen környezetében helyezkednek el. A híd többféle anyagból készülhet. A leggyakoribb esetben alapja egy fém vagy fémmentes váz, amit a technikusok porcelánnal lepleznek, így a váz nem látható, de kellően megerősíti az amúgy törékeny porcelánt.
Az implantációs fogpótlás egész életre szóló megoldást kínál fogvesztés esetén. A fogászatban használt implantátumok célja, hogy mesterségesen pótolják a hiányzó fogak gyökérnek megfelelő részét. Az implantátum egy titánból készült, külső és belső menettel egyaránt rendelkező csavar. A teljes fog pótlásához szükség van még az implantátumra kerülő koronára, amely a fog íny feletti – látható és a rágásban részt vevő – részét pótolja. Az ezeket összekötő részt felépítménynek nevezik.
A fogászati korona, vagyis a művi korona a fog hiányzó vagy sérült koronai részét pótolja. Nem tévesztendő össze a saját fog anatómiai részével, a fogkoronával.
Fogkorona
A saját fog anatómiailag két részből épül fel: a foggyökérből és a fogkoronából – utóbbi az íny feletti, tehát látható része. A fogkorona fogalma tehát mást jelent, mint a fogászati korona.
Inlay, onlay
Magyarul „betét”, vagyis pótlás, ami egy fog hiányzó részének kiegészítésére szolgál. Fogtechnikus készíti el, és fogorvos helyezi be a preparált üregbe. Készülhet porcelánból, aranyból, ezüstből vagy kompozit anyagból.
Gyökércsúcs-rezekció
Kis szájsebészeti műtét, amire akkor van szükség, ha a foggyökér körül kialakult gyulladásos elváltozást nem lehet gyökérkezeléssel, vagyis konzervatív úton kezelni. A fog gyökércsúcsi harmadának törése vagy egy gyökércsúcsi ciszta megléte is indokolttá teheti. A rezekció előfeltétele, hogy az adott fogban, amelyiken elvégezzük a beavatkozást, megfelelő gyökértömés legyen.
Gyökérkezelés
A gyökérkezelés egy fogmegtartó beavatkozás. Célja olyan fog(ak) megmentése, amelyeknél a fogbelső, vagyis a pulpa már elhalt. Az elhalás okozója lehet gyulladás (pulpitisz), fogszuvasodás vagy akár sérülés is. A gyökérkezeléshez hozzátartozik a foggyökércsatorna kitisztítása, fertőtlenítése, majd teljes hosszában való lezárása gyökértöméssel.
Gyökértömés
Amikor a fog a gyökérkezelés után tünetmentessé válik, el lehet végezni a gyökértömést, vagyis a fog gyökerének gyökértömő anyaggal való feltöltését. Ennek célja, hogy a gyökércsatornát légmentesen elzárja a baktériumok elől, megakadályozva a további gyulladás kialakulását.
Kürettálás
Amikor a fogíny nem tapad megfelelően a fognyakra, úgynevezett tasakok alakulnak ki. A kürettálás a tasakok tisztítását jelenti. Zárt kürettálás esetén a fogorvos vagy a dentálhigiénikus kézi műszerekkel és ultrahangos fogkő-eltávolítóval tisztítja meg a tasakokat, sebészeti beavatkozás nélkül. Nyitott kürettálás esetén az ínyt fel kell tárni a gyulladt íny- és csontszövet eltávolításához, ezért ezt a beavatkozást fogorvos vagy szájsebész végzi. A műtét végén az ínyt varratokkal rögzítik.
A sinus lift szájsebészeti csontpótlás a felső állkapocsban. Arcüregemelésre, vagyis sinus liftre akkor van szükség, ha a páciens felső állcsontjának hátsó régiójában nincs elegendő csont, így a csontmagasság nem lenne megfelelő a fogimplantátum beültetéséhez. Ezzel a csontpótló beavatkozással oldható meg, hogy a felső állcsont egyik vagy mindkét oldalán legyen elég hely az implantátum(ok) beültetésére.
Teljes szájrekonstrukció
Ez egy személyre szabott, egyedileg összeállított kezelési terv alapján végzett fogászati beavatkozássorozat, amelynek célja a teljes fogsor funkcionális és esztétikai helyreállítása. A teljes szájrekonstrukció igen látványos eredménnyel jár és jelentős életminőség-javulást hoz. Részét képezhetik fogmegtartó kezelések, illetve fogászati implantátum(ok) beültetése, fogászati koronák vagy hidak felhelyezése.