A fogászati implantátum mind funkcionálisan, mind pedig esztétikailag kiváló, igen hosszú távú megoldást biztosít egy vagy akár több hiányzó fog pótlására is. Mostani cikkünkben áttekintjük a fogászati implantátumok fajtáit és azok jellemzőit.
Mi a fogászati implantátum?
Maga a fogászati implantátum tulajdonképpen egy többnyire titániumból készült biokompatibilis csavar, amely a hiányzó fog gyökér részét pótolja. Mivel az implantátumot az állcsontba ültetjük be, az íny és a mosolyvonal változatlan marad, a titániumcsavar tetejére készített korona (vagyis fog) pedig színében és formájában is megegyezik a környező fogakkal, tehát garantált a természetes hatás. A fogászati implantátum előnyei közé tartozik a zavartalan beszéd és étkezés, a kényelem és a stabilitás, valamint a hosszan tartó eredmény.
Milyen fogászati implantátumok vannak?
A fogászati implantátumok között elsősorban a beültetés fázisaiban, magában a csavarban és a felépítményben mutatkozik különbség.
Egyfázisú fogászati implantátum
Az egyfázisú megoldás előnye, hogy a gyógyulás után rögtön felhelyezhető a korona, méghozzá újabb műtét nélkül. Amennyiben nem áll rendelkezésre megfelelő csontállomány, általában állcsontra helyezett (subperiosteális) implantátumot ültetünk be. Ennek alternatívája az állcsonton átvezetett (transosteális) implantátum, amely állkapocsba rögzített, tű formájú csavar egy kerettel.
Kétfázisú fogászati implantátum
A leggyakoribb típus az állcsontba épített (endosteális) fogászati implantátum. Ennél a néhány hónapos csontosodási folyamatot követően következhet a felépítmény, ezért kétfázisú megoldásnak számít. Itt is nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű csont vegye körül az implantátumot, amelynek érdekében szükség esetén akár csontpótlás is történhet a beültetés előtt – akár az alsó állkapocsban, akár a felső állcsontban (sinus lift).
A csavarozás fajtája szerinti csoportosítás
A csavarral rögzített fogászati implantátum előnye, hogy a felépítmény később könnyen, gyorsan és fájdalommentesen kicserélhető. Az ehhez alkalmazott csavarozás lehet széles vagy keskeny kialakítású, valamint sűrű, ritka vagy dupla menetes. A rögzítés a fogászati implantátumok beültetésének egyik kulcskérdése, hiszen a megfelelő rögzítés gondoskodik arról, hogy ne mozdulhasson el a pótolt fog, és az érintett területre ne juthassanak be gyulladást okozó baktériumok.
Osztályozás átmérő alapján
A standard fogászati implantátumok 3,5–4,2 milliméter átmérőjűek, a széles platformúak 4,6 és 6 mm közöttiek, míg a mini implantátumok 2–3,5 mm-esek. Azt, hogy ezek közül melyiket érdemes választani, elsősorban a pótolni kívánt fogak pozíciója és a csontállomány minősége dönti el – például a széles platformú típust főleg a rágófogak pótlására használjuk.
A fogimplantátum beültetésének különböző formái
Beszélhetünk ideiglenes beültetésről, amelynek célja a terhelés enyhítése a csontosodás folyamatának idején. Azonnali beültetésre akkor kerülhet sor, ha megfelelő csontállományt találunk, így a foghúzás után rögtön behelyezhetjük az implantátumot. Ha nincs lehetőség csontpótlásra, vagy esetleg dohányzás miatt erősen károsodott a régió, akkor a bazális beültetés jelenthet megoldást: ilyenkor a csont legerősebb részébe kerül a vízszintesen és függőlegesen is rögzített implantátum. Lézeres beültetésnél pedig orvosi lézer használatával kíméljük az ínyszövetet.
Különbségek a felépítmény anyagában
A felépítmény rész, amit belecsavarozunk az implantátumba, már kiemelkedik az ínyből, és lényegében olyan funkciót lát el, mint a hagyományos pótlásnál a lecsiszolt fogcsonk. Ez készülhet titánból vagy cirkóniumból is, a kettő között leginkább esztétikai különbség van. A cirkónium nagy előnye, hogy hasonlóan nyeli el és veri vissza a fényt, mint a saját fogak, ezért az elülső fogak pótlása esetén javasolt ezt választani. Általában a felépítményre rögzítik a koronát, mely gyakorlatilag a fogíny feletti, látható részt pótolja. Bizonyos esetekben előfordulhat olyan is, hogy a felépítményt és a koronát egybeépítjük. A korona készülhet fém és kerámia kombinációjából vagy cirkóniumból, aminek a fent említett esztétikai szemponton túl az is előnye, hogy fémmentes alapanyag.
Mit jelent az „all-on-4” fogpótlás?
Ha több fog, esetleg akár az egész alsó vagy felső fogsor pótlásra szorul, akkor alkalmazható ez a technika. Ilyenkor fogsoronként négy speciális implantátum beültetésével oldjuk meg azt, hogy fix hidat helyezhessünk be. Előnye, hogy nem kell rá sokat várni, és akár megfelelő csontállomány hiányában, csontpótlás nélkül is látványos, s funkcionálisan és esztétikailag is remek megoldást nyújthat.
Ne várjon tovább Ön sem a fogpótlással! Kérjen mielőbb konzultációt rendelőnkbe!