Az egészséges és magabiztos mosolyhoz elengedhetetlenek a fehér fogak. Szerencsére többféle megoldás is létezik a biztonságos és hatékony fogfehérítésre, ugyanakkor nem árt tisztában lennünk a nem szakszerű fogfehérítő eljárások veszélyeivel.
Miért nem maradnak fehérek a fogaink?
Mind szervezeten belüli, mind pedig azon kívüli okok közrejátszanak a fogak elszíneződésében, sárgulásában. Érdemes egyénileg pontosan feltérképezni ezeket az okokat – lehetőleg fogorvos segítségével – a megfelelő fogfehérítési módszer megtalálásának érdekében. Bár a legtöbb módszer elsősorban a külső okok miatt bekövetkezett elszíneződések ellen hat, általánosságban elmondható, hogy a fogászati rendelőben végzett szakszerű fogfehérítés biztonsága és hatékonysága messze meghaladja az otthoni alternatívákét.
Bizonyos ételek és italok külső eredetű elszíneződést okozhatnak. Ide tartoznak többek között az üdítők, a kávé, a tea, az alkohol, a citrusfélék és az édességek. Ezek a cukor- vagy savtartalmuk révén árthatnak a fogzománcnak, vagyis a fog külső fehér rétegének.
Ugyancsak fogsárgulást vagy elszíneződést okozó külső tényező a dohányzás. A cigarettában és más dohánytermékekben található nikotin és más káros anyagok szennyeződést hagynak a fogzománcon. A dohányzás sajnos nem csupán a fogak elszíneződésének szempontjából számít kockázati tényezőnek a fogászatban, hanem azért is, mert a vérkeringésre gyakorolt negatív hatása révén ínybetegséget is okozhat, ami hosszú távon a fogak elvesztéséhez vezethet.
A belső eredetű elszíneződések mögött általában genetikai okok húzódnak meg. Vannak, akiknek – az öröklött tényezőknek köszönhetően – ép, erős és fehér fogzománcuk van, míg mások vékonyabb fogzománccal élnek, ami eredendően szürkébbnek hat optikailag.
A genetikai adottságoktól függetlenül tény, hogy az idő múlása a fogzománc állapotára is kihat, ami idővel elvékonyodhat, illetve sérülhet is. A fogszuvasodás és a különböző szájüregi sérülések ugyancsak belső eredetű fogelszíneződést okozhatnak.
Fogfehérítés biztonságosan
A kereskedelmi forgalomban kapható, bevizsgált fogfehérítő termékek általában biztonságosak. Fogkrémek és szájvizek is rendelkezhetnek ilyen tulajdonsággal, ugyanakkor kifejezetten fogfehérítésre szolgáló készítmények és eszközök is vannak. A fogfehérítő krémek, gélek, csíkok és tapaszok hasonló elven működnek: meghatározott ideig kell őket a fogakon tartani, és felületi elszíneződések eltávolítására lehetnek alkalmasak, változó hatásfokkal. A készülékek pedig általában UV-fény és/vagy valamilyen felületaktív anyag segítségével mérsékelik a meglévő elszíneződéseket. A nem megfelelő vagy túlzott használat azonban károsíthatja a fogakat, ami fogérzékenységhez, fogszuvasodáshoz és az íny irritációjához vezethet.
A rendelői fogfehérítés ezzel szemben egy professzionális kémiai eljárás, amelynek során a fog állományát – annak károsítása nélkül – tartósan világosíthatjuk. Alapja minden esetben peroxidtartalmú vegyületek alkalmazása, ami feltétlenül hozzáértést és körültekintést igényel.
A szakszerű fogfehérítés eredménye
A fogászati rendelőben végzett fehérítő kezelés eredménye szinte minden esetben a több árnyalatnyival világosabb fogsor, ami azonban több mindentől függ, és az elért színárnyalat esetenként változhat. Szerepet játszanak benne olyan biológiai tényezők, mint a fogak összetétele, fluortartalma, illetve a veleszületett vagy szerzett fogszerkezeti hibák. A már említett életmódbeli döntések – mint az élelmiszer-választás vagy a dohányzás – szintén befolyásolják az eredményt. Éppen ezért a dohányosoknak, a vörösbor- vagy kávéfogyasztóknak ajánlott mellőzniük ezeket a káros szenvedélyeket, amíg tart a fehérítő kezelés. Szerencsére nagyon ritka az olyan eset, amikor a fehérítés egyáltalán nem hoz kedvező eredményt.
Ne várjon tovább Ön sem a fogpótlással! Kérjen mielőbb konzultációt rendelőnkbe!