„Fogorvosként feladatunk nem csak a fogak gyógyítása, hanem a páciens életminőségének javítása” – hangsúlyozza dr. Bátai Dóra, a VitalEurope fogorvosa, aki szerint az egymás iránti tisztelet, az együttműködés és a bizalom a legfontosabb az orvos-páciens kapcsolatban.
„Már a gimnáziumban is a kémia és a biológia volt a két kedvenc tantárgyam. Ezért már akkor is orvosi témájú könyveket, anatómiaatlaszt kértem születésnapomra. Akkor váltam teljesen elhivatottá a szakma iránt, amikor egy sportbaleset miatt meg kellett műteni a térdemet. Lenyűgözött az orvosom profizmusa és empatikus hozzáállása. Akkor döntöttem el, hogy az orvosi pályát választom. A fogorvosi szakma azért tetszett meg, mert a páciensek életminőségén és önbizalmán is tudok javítani. Emellett nőként könnyebben összeegyeztethető a családalapítással, mint a többi orvosi szakma” – meséli pályaválasztásának hátterét dr. Bátai Dóra.
Konzerváló fogászat és fogpótlás
„A VitalEurope-nál konzerváló és protetikai munkát végzek. Előbbi beavatkozások közé tartozik a fogtömés és a gyökérkezelés, utóbbi pedig a fogpótlás folyamatát foglalja magában. A protetika igazából azért tetszik, mert jó látni, ha a páciens elégedett, amikor átadjuk a végleges munkát. Hihetetlenül jó érzés megélni egy-egy páciensemmel, hogy végre – évek óta először – mer bátran mosolyogni. Szerintem ez mindennél többet ér. Érdekel az implantológia is, ezért elvégeztem egy egyéves posztgraduális képzést Németországban.”
Kihívások és csapatmunka
Arra a kérdésre, hogy mi jelenti a legnagyobb kihívást a munkájában, Bátai doktornő így válaszol:
„Szerintem mindenkinek a bonyolultabb esetek megoldása a legnagyobb kihívás. Sokszor mérlegelni kell, hogy mely fogak tarthatóak meg, és melyeket kell eltávolítanunk egy garantáltan jó megoldás érdekében. Ebben segít az, hogy tényleg egy csapat vagyunk. Az orvosok és a fogtechnikai labor is nagy segítséget nyújt az összetettebb esetek megoldásában. Sokszor többen összeülünk, és egy olyan – hosszú távon is jó – megoldást próbálunk találni, amire a szájsebész és a labor is rábólint.”
Dr. Bátai Dóra szerint nagyon fontos, hogy a páciensek egy jól működő rendszerben jussanak el hozzá, aminek a keretein belül ez a csapatmunka is megvalósulhat.
„Első körben konzultációra érkezik a páciens, melynek során készítünk egy CT-felvételt. Megkérdezem, hogy mi a páciens panasza, mik az elképzelései. Utána elvégzek egy szájüregen belüli (intraorális) és egy azon kívüli (extraorális) vizsgálatot. Az utóbbinál megvizsgálom a nyirokcsomókat és az ízületi mozgásokat, míg az előbbinél a fogak és a lágyszövetek állapotát mérem fel. Elmagyarázom, hogy mit láttam a CT-felvételen és a vizsgálatok során, majd ennek fényében megbeszélünk egy kezelési tervet, ami a páciensnek is megfelel. Akkor vagyok elégedett a munkámmal, ha az hosszú távon funkcionálisan és esztétikailag is jó eredményt biztosít, valamint a páciens is jókedvűen távozik.”
Mindenkit megnyugtat a beszélgetés
„Mindig elmondom, hogy az első vizit csak egy beszélgetés. A későbbi alkalmak során pedig bármikor meg tudunk állni kezelés közben. A legtöbben a fájdalomtól és a hangoktól félnek. A legrosszabb rész az injekció, utána fájdalommentes a kezelés. Azoknak a pácienseknek pedig, akik a fogászati fúró hangját nem szeretik, mindig javaslom, hogy hozzanak magukkal fülhallgatót, és nyugodtan hallgassanak zenét a telefonjukon. A nagyon stresszes betegek esetében felmerülhet az altatásos beavatkozás lehetősége is. Sokszor az is segít, hogy a kezelés előtt öt percet beszélgetünk: elmondom lépésről lépésre, hogy aznap mit fogunk csinálni, megkérdezem, hogy milyen volt a napjuk, mi a hobbijuk. Fontos számomra, hogy oldjam a légkört, a fogorvostól való félelmet” – összegzi a tapasztalatait ezzel kapcsolatban dr. Bátai Dóra, aki szabadidejében szeret sportolni, nagyon sokat olvas, illetve a kutyájával kirándul.