A fogpótlás egyik leghatékonyabb – funkcionálisan és esztétikailag is hosszú távon kiváló eredményt biztosító – módja a fogászati implantátum beültetése. Nincs még egy olyan megoldás, ami a természetes fogazatnak ilyen mértékben megfelelő állapotot biztosítana, és ilyen életminőség-javulást tenne lehetővé.
Az implantációs fogpótlás menete
Maga a fogimplantátum tulajdonképpen nem más, mint egy foggyökérként szolgáló biokompatibilis csavar. Erre kerül egy úgynevezett felépítmény, amely majd a fog(ak) látható részét helyettesítő koronát vagy hidat tartja. Ahhoz, hogy az eredmény tartós legyen, meg kell várni, hogy a fogimplantátum megfelelően beépüljön az állkapocscsontba, tehát végbemenjen a csontosodási folyamat. Ez az esetek többségében 3-4 hónapot jelent, ha azonban csontpótlásra is szükség volt – mert nem állt rendelkezésre megfelelő csontállomány az állkapocscsontban –, akkor 6–9 hónap szokott lenni.
Ha letelt ez a gyógyulási idő, következhet a felszabadítás. A felszabadítás során ínyformázó csavart helyezünk be, hogy kialakítsák a végleges ínykontúrt, ezzel biztosítva a későbbi fogpótlás tökéletes zárását. Ezt 2–3 hét után távolítják el a szájból, és utána már tényleg nincs más hátra, mint a fogpótlás „megkoronázása”.
Egy vagy több fog pótlása implantátummal
Jó hír, hogy egy vagy több hiányzó fog is pótolható implantátummal. Ilyenkor – a foghiány mennyiségétől és elhelyezkedésétől függően – előfordulhat, hogy néhány implantátum tart egy több tagból álló hidat vagy akár egy egész fogsort. Az all-on-4 fogpótlás például azt jelenti, hogy négy darab speciális implantátum beültetése már fix híd elkészítését teszi lehetővé olyan pácienseknél is, akiknél nem megfelelő a csontállomány, és hagyományos implantátum beültetésére sem adott a lehetőség.
Az első konzultáció alkalmával, a szájvizsgálatot és a képalkotó diagnosztikai vizsgálatot követően válik világossá, hogy mi a legoptimálisabb megoldás az adott páciens számára, s ennek alapján állítjuk össze a személyre szabott kezelési tervet, ami tartalmazza a szükséges beavatkozásokat, azok sorrendjét és időzítését.
Egy vagy több beavatkozásra is szükség lehet
A fogimplantátumok között a fő eltérés elsősorban a felépítményben és a beépítés fázisaiban mutatkozik meg. A fogbeültetés minden esetben egy többlépcsős beavatkozássorozat része. Ugyanakkor az implantátum típusától is függ, hogy maga a beültetés egy vagy több rendelői látogatás során történik-e meg.
Egyfázisú fogimplantátum esetén nincs külön csontosodási folyamat, amit ki kell várni, hogy csak azután következzen a felépítmény beépítése: ide tartozik az állcsontra helyezett (subperiostealis) és az állcsonton átvezetett (transostealis) implantátum.
A leggyakrabban használt típus a kétfázisú, állcsontba épített (endostealis) fogimplantátum. Itt a már említett néhány hónapos csontosodás után építjük be a felépítményt. A rögzítések módját illetően beszélhetünk csavar, penge vagy henger formáról. A csavarozás lehet sűrű, ritka, duplamenetes, széles vagy éppen keskeny kialakítású.
A titánium fogimplantátum a leggyakoribb
Az implantátum biokompatibilis anyaga a titániumon kívül lehet tantál, cirkónium, niób vagy platina, ugyanakkor ezek igen ritkán használatosak. A bevonat anyaga kulcsszerepet játszik a csontosodás folyamatában: az implantátum lehet homokfúvott, savmaratott, mikrobarázdált vagy hidroxi-apatit bevonatú. A felépítmény készülhet szintén titánból vagy akár cirkóniumból is.
A fogimplantátum beültetésének formái
Beszélhetünk ideiglenes fogbeültetésről, ami kifejezetten a csontosodás idejére praktikus, és arra szolgál, hogy enyhítse a terhelést. Van azonnali fogbeültetés, amikor a foghúzás után haladéktalanul beültetjük az implantátumot – ehhez viszont megfelelő csontállományra van szükség. A svájci implantátum (IHDE) akkor használatos, ha a csontszövet terhelésének enyhítéséhez nagy dőlésszögre van szükség.
Ha a csontállomány indokolttá teszi, és csontpótlásra nincs lehetőség, akkor bazális fogbeültetést lehet alkalmazni, amikor a csontozat legerősebb részébe kerül az implantátum, horizontális és vertikális rögzítéssel a minél tartósabb eredmény érdekében. Lézeres fogbeültetésnél – ahogyan a neve is elárulja – orvosi lézer használatával kíméljük az ínyszövetet.
Ha érdeklődik az implantátumos fogpótlás iránt, kérjen időpontot konzultációra!