Már a gyerekek is tudják, hogy a cukor nem tesz jót a fogainknak. Mégis akadnak olyan tévhitek a cukor és a fogak kapcsán, amiket még a felnőttek is előszeretettel hangoztatnak. Most leleplezzük ezek közül a leggyakoribbakat, és persze azt sem rejtjük véka alá, ha valami éppenséggel igaz.
-
A cukormentes italok nem ártanak a fogaknak?
Tévhit. Bár logikusnak tűnik, hogy a cukormentes édesítőszert tartalmazó gyümölcslevek, üdítőitalok és más frissítők sokkal kíméletesebbek legyenek a fogakhoz. Valójában érdemes velük csínján bánni, mert sajnos károsíthatják a fogzománcot. Nem is akármennyire!
Kutatások bizonyítják ugyanis, hogy a legkedveltebb cukros üdítőitalok cukormentes változatai még nagyobb kárt tehetnek a fogzománcban. Az első olvasásra talán meglepő összefüggés hátterében az áll, hogy a cukormentes üdítők többsége sok citromsavat, foszforsavat vagy borkősavat tartalmaz. Ez jelentősen roncsolhatja a fogzománcot, emellett pedig lepedékképződéshez, fogszuvasodáshoz és ínyproblémákhoz vezethet.
Ráadásul nemcsak a szénsavas üdítőkkel kapcsolatban figyeltek meg ilyesmit: a gyümölcslevek citromsavtartalma többnyire természetes okokból kifolyólag magas. Ami azt jelenti, hogy sok szempontból egészségesebbek ugyan a szénsavas üdítőknél, ám nem biztos, hogy a fogakkal is kíméletesebbek. Fontos tehát, hogy mértékkel fogyasszunk ezekből, és ha tehetjük, használjunk szívószálat – a környezetvédelmi szempontokat is figyelembe véve lehetőleg ne műanyagot –, mert ez a felületi érintkezés csökkentésével segíthet megőrizni a fogaink épségét.
-
Több kisebb adag cukor kevésbé árt a fogaknak, mint egy nagy adag?
Tévhit. Valahányszor cukrot vagy keményítőt tartalmazó élelmiszert fogyasztunk, a szájüreg természetes flóráját képező baktériumok „nekilátnak” a savtermelésnek, és ez a sav károsítja a fogzománcot. Az ilyen élelmiszerek fogyasztása után egy órán belül termelődik a legtöbb lepedékképző baktérium, ami egyértelműen azzal jár, hogy minél többször döntünk magas keményítő- vagy cukortartalmú ételek és italok mellett, annál inkább ártunk vele a fogainknak – akár sokkal jobban, mint egyetlen szelet tortával.
-
Cukorfogyasztás után azonnal fogat kell mosni?
Részben igaz. Tény, hogy bármilyen finomított cukrot tartalmazó étel vagy ital után rendkívül hasznos a fogmosás. (Persze, egyébként is minden étkezés után.) De más a helyzet akkor, ha az adott élelmiszer a cukor mellett savakat is tartalmaz – a savas ételek és italok ugyanis megváltoztatják a száj pH-értékét, így az azonnali fogmosás akár tetézheti is a fogzománc károsodását. Ez még véletlenül sem jelenti azt, hogy érdemes kihagynunk a fogmosást, de ha tehetjük, akkor várjunk vele fél vagy egy órát.
-
Teljesen el kell hagynunk a cukrot az étrendünkből az egészséges fogakért?
Tévhit. Igaz ugyan, hogy a finomított cukrok – és összességében a feldolgozott élelmiszerek – bevitelének minimálisra csökkentése nemcsak a fogainknak fog jót tenni, de cukorból másfajta is létezik. A természetben előforduló cukrok közé tartozik például a tejtermékekben található laktóz (tejcukor) és a gyümölcsökben lévő fruktóz (gyümölcscukor), márpedig ezek mind a kiegyensúlyozott étrend szerves részei lehetnek mindazok számára, akik nem érzékenyek rájuk valamilyen oknál fogva.
A finomított cukrokban található glükóz a szájban bomlik le, méghozzá olyan savak termelődésével, amik károsíthatják a fogzománcot. A laktóz és a fruktóz azonban főleg a gyomorban bomlik le, jóval kevesebb esélyt adva a lepedékképző baktériumoknak a savtermelésre.
A természetes cukrokat tartalmazó élelmiszerek értékes tápanyagokban is gazdagok lehetnek, amelyek elengedhetetlenek a vércukorszint stabilizálásához, illetve hozzájárulnak a jó közérzethez és a szervezet egyensúlyának fenntartásához.
-
A cukor a fogak legnagyobb ellensége?
Részben igaz. Fogalmazhatunk úgy, hogy a nem túl dicsőséges toplista dobogóján szerepel, ahol nehéz eldönteni, melyik versenyzőé az első hely. Azt már említettük, hogy a savas élelmiszerek ugyancsak ártanak a fogaknak, ám arról még nem esett szó, hogy az alkohol megannyi káros hatása között a fogzománc roncsolása is ott van. Ahelyett viszont, hogy azon gondolkodnánk, mi a legrosszabb a fogainknak, sokkal célravezetőbb, ha törekszünk az összességében egészséges táplálkozásra és a megfelelő fogápolásra, szájhigiéniára.
Ezért (is) érdemes a napi rutinunk részévé tenni az étkezések utáni fogmosást, a fogselyem és a szájvíz rendszeres használatát, illetve a fogászati szűrővizsgálatot abban az esetben is, ha nincs panaszunk.