November két okból is kötődik a fogápoláshoz – bár ellentétes előjellel. Egyrészt lassan beköszönt a fogcsikorgató hideg, másrészt viszont Magyarországon hagyományosan ez a fogászat hónapja. De természetesen nemcsak ekkor, hanem egész életünk során fontos, hogy odafigyeljünk a megfelelő szájhigiénére. Bizonyos élethelyzetekben pedig még nagyobb alapossággal kell gondoskodnunk fogainkról.
Nem szabad elviccelni a tejfogakat!
Bár sokan úgy vélik, nem nagy probléma egy-két szuvas tejfog, hiszen azok úgyis kipotyognak, ez több szempontból rossz meglátás. Egyrészt ha kezeletlenül marad az elromlott tejfog, az akár a fejlődő maradandó fog csírájának sérüléséhez is vezethet. Másrészt a helyes fogápolás alapjait már gyermekkorban le kell fektetni. Már az első fogak előbújása után mossuk meg csemeténk fogát babafogkefével, 2-3 éves korban pedig átszoktathatjuk őt az önálló fogmosásra. Ügyeljünk rá, hogy este, fogmosás után már csak vizet fogyasszon a gyermekünk, és napközben is minél kevesebb cukros étel vagy ital kerüljön elé. Edukációs jelleggel pedig a fogászat hónapja kifejezést akár az esti mesébe is beleszőhetjük, hogy az ő nyelvükön magyarázzuk el ennek fontosságát. Mindezeken felül fogorvoshoz évente egyszer látogassunk el velük, ne csak akkor, ha probléma akad, így kellemes élményeket is gyűjthetnek a fogászattal kapcsolatban.
Haverok, buli, fogmosás
Tinédzserkorban előtérbe kerül a fogszabályozás, mely nemcsak esztétikai okok miatt lehet fontos. A szabálytalan fogsor ugyanis hosszabb távon komolyabb problémákhoz, akár fogvesztéshez is vezethet. Bár sokan cikinek érzik a fogszabályzót, pár hónap kényelmetlenségért cserébe évtizedekig magabiztos mosolyt ad. A fiatalok másik gyakori szájápolási problémája, hogy egy-egy átbulizott vagy éppen áttanult este után kihagyják a fogmosást, mert fáradtan inkább egyből bedőlnek az ágyba. Ez viszont rossz szokás, főleg, ha előtte alkoholt vagy szénsavas italokat fogyasztottak, azok ugyanis alvás közben nem pihennek, hanem nagy erővel károsítják a fogzománcot.
Áldott állapot – de nem a fogaknak
Tény, hogy a várandósság alatt sok kismama küzd fogproblémákkal, de az már tévhit, hogy ennek az oka az, hogy a baba „elszívja“ a szervezetből a fogak számára szükséges tápanyagokat. Valójában arról van szó, hogy a hormonháztartás felborulása miatt megváltozik a nyál összetétele és a száj baktériumflórája. A leendő anyukák fogínye ennek következtében hajlamosabb a vérzésre, gyulladásra, ahogy a fogágy is begyulladhat. Ezért a terhesség alatt különösen érdemes figyelni a megfelelő szájhigiénére, és panaszok esetén felkeresni a fogorvost. Az első trimeszterben célszerű elhalasztani a komolyabb kezeléseket, de utána a legtöbb gond nélkül elvégezhető.
Gyúrjunk az egészséges fogsorra!
Bár a hivatásos és hobbisportolók általában egészségesebben táplálkoznak, őket sem kerülik el a fogászati problémák. Ennek oka, hogy sportolás közben a nagyobb vízveszteség miatt nem termelődik elegendő nyál a szájban, ami elősegíti a fogak romlását. Másrészt a sportolók gyakran fogyasztanak különböző fitneszitalokat, fehérjeporokat és energiaszeleteket, amelyek magas cukor- és proteintartalma növeli a fogszuvasodás, valamint az erózió kockázatát. Természetesen emiatt nem kell feladnunk a sportos életmódot, de figyeljünk rá, hogy a fogainkat is legalább annyira ápoljuk, mint izmainkat. És ne feledjük: ahogy a sportolásra, a szájápolásra is érvényes, hogy ne kampányszerűen cselekedjünk. Tehát ne csak a fogászat hónapja alkalmából, hanem egész évben jó kondiban tartsuk a fogainkat.
Arany évek, a fogainknak is
Idősebb korban már gyakoribbá válnak a fogproblémák, ami természetes jelenség, de ez nem jelenti azt, hogy bele is kell törődnünk. Továbbra is fontos, sőt talán a korábbiaknál is fontosabb a rendszeres fogmosás, amelyet érdemes kiegészíteni fogselyem és szájvíz használatával. Ha pedig elvesztünk egy fogat, minél előbb forduljunk szakemberhez. Ma már a modern fogászati implantátumoknak hála, kényelmesen és gyorsan pótoltathatjuk egy vagy akár több hiányzó fogunkat, így magabiztos mosolyunkat nem kell nyugdíjaznunk.