A fogászati korona készítése és felhelyezése nem véletlenül tartozik a legnépszerűbb beavatkozások közé, hiszen az egészséges harapás megtartása mellett esztétikailag is látványos eredményt lehet vele elérni.
Mi az a fogászati korona?
A fogászati korona fogalmának és céljának ismeretében könnyebb megérteni készítésének lépéseit. Maga a fogászati korona egy mesterséges anyagból készült burok, ami teljesen körülveszi és betakarja a fog íny feletti részét. Ezzel visszaállítja a fog természetes formáját, színét és esztétikáját. Ugyanakkor meggyengült, szuvas, törött fogak esetében nemcsak az esztétikát javítja, hanem meg is erősíti a fogakat. A korona készülhet fém és kerámia kombinációjával, vagy akár teljesen fémmentes alapanyagból is. Ezt a megoldást meglévő saját fogakra, illetve implantátumokra lehet elkészíteni. Egy vagy több hiányzó fog esetén – amennyiben nem az implantátum mellett döntünk – a hídpótlás készítése javasolt.
Mikor és miért lehet szükség fogászati koronára?
Akkor szoktuk például ezt a megoldást javasolni, ha az érintett fog szuvas vagy lyukas, és a szuvasodás mértéke meghaladja a töméssel biztonsággal ellátható méretet. Gyökérkezelés után is célszerű lehet a fog épségének megőrzése érdekében; a gyökérkezelt fogak a korona védelme nélkül minden esetben könnyebben törnek. Szintén korona nyújthat megoldást, ha a fog bármely sérülés, törés miatt olyan mértékű kárt szenvedett, hogy máshogy nem állítható helyre, de még megmenthető. Esztétikai célból is használhatjuk, ha páciensünk csupán a fogának színével, formájával, helyzetével elégedetlen.
A fogászati korona elkészítésének folyamata
Ahhoz, hogy páciensünk ismét nyugodtan mosolyoghasson, a következő lépéseken szoktuk végigkalauzolni a kezelés általános menete szerint.
- Az első lépés mindig az alapos vizsgálat, a diagnózis felállítása, valamint annak alapján a kezelési terv meghatározása a pácienssel egyetértésben. Erre általában az első találkozás, vagyis a konzultáció alkalmával kerül sor.
- A következő lépés a fogak előkészítése a korona felhelyezésére: ez a csiszolás, más néven preparálás. A kezelés helyi érzéstelenítésben zajlik, és célja, hogy a fog keményszöveteinek lehetőség szerinti megőrzésével biztosítsuk a korona stabilitását és tartósságát. A preparált fogazatról lenyomatot veszünk, rögzítjük a harapási viszonyokat. A lenyomat alapján a laborunk el tudja kezdeni a koronák készítését, a lenyomatok kemény anyaggal történő kiöntését, valamint a koronák megformázását a választott anyagból (fémkerámiából vagy cirkonból). A lecsiszolt fogakat csonkvédelemmel óvjuk a szájüregben lévő baktériumoktól és más környezeti hatásoktól. Ekkor még ideiglenes koronákat helyezünk a fogakra, hogy a végleges koronák felkerüléséig is funkcionálisan és esztétikailag megfelelő legyen a fogazat.
- Megtörténik a vázpróba, amikor ellenőrizzük a korona alapját biztosító vázat. Eltávolítjuk az ideiglenes koronákat, majd felhelyezzük a vázat a lecsiszolt fogakra. Ellenőrizzük az illeszkedést, szükség szerint igazításokat végzünk. Közösen kiválasztjuk a fogszínt. Az ellenőrzés után visszahelyezzük az ideiglenes koronákat.
- A végleges koronák felhelyezéséhez először levesszük az ideigleneseket. Még egyszer ellenőrizzük a színt, a formát, az illeszkedést. Amennyiben mind a páciens, mind az orvosunk elégedett az eredménnyel, megkezdődik az átadás. Orvosunk beragasztja a végleges koronákat a lecsiszolt fogakra, így páciensünk újra bátran mosolyoghat.
Fontos tudni, hogy az esetleges kiegészítő procedúrák (úgymint a gyökérkezelés, a foghúzás stb.) befolyásolhatják a kezelés menetét. Ezért jut kulcsszerep az első vizsgálat nyomán összeállított egyéni kezelési tervnek, amelyet előre és az egyes lépések előtt is egyeztetünk a páciensünkkel, hogy mindig pontosan tudja, mi vár rá, s választ kaphasson minden felmerülő kérdésére.
Ne várjon tovább Ön sem a fogpótlással! Kérjen mielőbb konzultációt rendelőnkbe!