Foghiány esetén gyakran előfordul, hogy fogorvosaink hídpótlást javasolnak. A fogászati híd egy vagy több hiányzó fog esetén is alkalmazható, melyeknek a közvetlen szomszédaiból lesznek az úgynevezett „pillérek”. A hidat tarthatja fogászati implantátum is, ám gyakrabban jut lecsiszolt, koronával ellátott saját fogaknak a pillér szerep.
A fogászati híd típusok
A fogpótlás ezen módjánál négyféle típust különböztethetünk meg egymástól.
Hagyományos foghíd
Egy vagy több műfogat jelent, amit a közvetlenül hozzá rögzített fogászati koronák tartanak a helyén. Ez a leggyakoribb típus. Akkor használható, ha a foghiány mindkét oldalán rendelkezésre áll meglévő saját fog, ami alkalmas a híd rögzítésére.
Konzolos foghíd
A hagyományos hídhoz hasonlóan ezt is fogászati koronához cementezett pillér tartja a helyén, ám nem kettő, hanem csak egy darab. Ezzel a technikával egy meglévő saját fogra van szükség a foghiány mellett, nem pedig kettőre.
Maryland híd
Ugyancsak hasonlít a hagyományos fogászati hídhoz abban, hogy két saját fog szolgál pillérként. Míg azonban a hagyományos hídnál fogászati koronákhoz történik a rögzítés, ennél a módszernél fémmel vagy porcelánnal a pillérek hátsó részén. A konzolos híddal szemben tehát itt is két saját fogra van szükség (a foghiány két oldalán).
Implantátummal támogatott foghíd
Ahogyan a neve is sugallja, az implantátummal támogatott foghídnál fogászati implantátumok töltik be a pillér szerepét. Általában minden hiányzó fog mellé egy implantátumot ültetünk be, és ezek az implantátumok tartják a helyén a hidat. Amennyiben ez nem lehetséges, a híd két implantátummal támogatott korona közé is rögzíthető. A beavatkozás általában két lépcsőben történik: először a fogászati implantátumokat ültetjük be az állcsontba, a második alkalommal pedig felhelyezzük a hidat.
Mennyibe kerül a fogászati híd?
A foghíd ára több tényezőtől függ. Számít például, hogy hány fogat kell pótolni, milyen anyagokat használunk a pótláshoz, mennyire bonyolult vagy nehezített a munka a foghiány elhelyezkedése révén, illetve szükség van-e más fogászati kezelésre (például ínygyulladás miatt). Előnye, hogy a kivitelezése gyorsabb és általában olcsóbb, mint az implantátum, bár az árat természetesen befolyásolja, hogy miből készül a híd. A fogkoronához hasonlóan ugyanis a fogászati hidak is többféle anyagból készülhetnek, a két leggyakoribb típus pedig itt ugyancsak a fémkerámia- és a cirkóniumalapú. A fogászati híd elkészítése és felhelyezése nálunk minden esetben a személyre szabott kezelési terv része.
A foghíd elkészítésének menete
Akár a fémkerámia, akár a cirkon fogászati híd mellett döntünk, a pótlás elkészítésének menete – legalábbis, amit a páciensünk érzékel belőle – ugyanaz. Először megcsiszoljuk a fogakat, majd lenyomatot veszünk a fogsorról, amelyhez – a technika fejlődésével lépést tartva – orálszkennert használunk. Ezután következik a koronák megtervezése, illetve a pillérek preparálása, melynél fontos a párhuzamos kialakítás, különben nem lehetne rögzíteni rájuk a hidat. Az utolsó lépés pedig a ragasztás. Ha kész a váz, jöhet a vázpróba, a színárnyalatok egyeztetése és a koronák végső leplezése. Utolsó lépésként egy speciális, végleges ragasztóval rögzítjük a hidat a pillérekre. Szájsebészeti műtétre alapesetben nincs szükség, ezáltal nincs hosszú gyógyulási idő sem, csupán a ragasztó kötési idejét és az érzéstelenítő hatásának elmúltát kell megvárni, ami néhány óra szokott lenni. Utána úgy ehet, ihat, beszélhet, nevethet a páciensünk, mintha soha semmi gondja nem lett volna a fogával.
Mire jó a fogászati híd?
A foghiány több okból kifolyólag is hátrányosan hat a mindennapi életminőségre. Ha fogászati híddal korrigáljuk, a következő előnyökkel lehet számolni:
- esztétikus mosoly,
- megfelelő rágás,
- megfelelő harapás,
- megfelelő beszéd és hangképzés,
- az alsó arcfél formájának helyreállítása,
- a további fogkárosodás és fogvesztés megelőzése.