A legtöbbször nem találkozunk ezzel a szakterülettel, pedig a fogtechnikusoknak köszönhetjük, ha a fogpótlásunk hibátlanul és külső szemlélő számára észrevétlenül illeszkedik a fogsorunkba. Most bepillantást nyerhet a fogtechnika rejtelmeibe!
A köztudatban gyakran összemossák a fogtechnikus és a fogorvos fogalmát. Pedig két különböző szakmáról van szó, még ha szorosan kötődnek is egymáshoz. Páciensként is azt gondolhatjuk, a fogorvos felel minden szájüregi kezelésért, helyreállító beavatkozásért, hiszen csak vele találkozunk a rendelőben. Ám egy törött vagy hiányzó fog pótlása, egy korona cseréje, egy műfogsor elkészítése mind a fogtechnikus feladata… És valójában ennél még több!
Fogtechnika – A tervezéstől a kivitelezésig
A második leggyakoribb tévhit a fogtechnika kapcsán, hogy kizárólag fogpótlások kerülnek ki a laborban dolgozó szakemberek kezei közül. Tény, hogy ez teszi a munkájuk tetemesebb részét, ám valójában ennél jóval szélesebb a repertoárjuk. Készítenek például speciális szájsebészeti fúrósablonokat, amelyek megkönnyítik az implantátumok behelyezését. Ezenkívül különféle segédeszközöket, kivehető fogszabályzókat, fogfehérítő síneket, horkolásgátlót. A legtöbbször pedig már a kezelések tervezésekor bekapcsolódnak a munkába.
„Bármilyen fogműről legyen is szó, tulajdonképpen mi felelünk azért, hogy a páciens és a fogorvos elképzelését összehozzuk, a végeredménnyel pedig mindenki elégedett legyen. Ezért ideális esetben már a kezelés tervezési fázisába is bevonnak minket, hiszen a fogorvos és a fogtechnikus más-más rálátással közelíti meg a problémát” – magyarázza Francsovics István fogtechnikus, a VitalEurope laborvezetője. Az orvos digitális vagy analóg mintavétellel rögzíti a kiinduló állapotot. Ezután a fogtechnikussal végigveszik, hogy milyen megoldások jöhetnek szóba, milyen anyagokat érdemes választani, mi lenne statikailag megfelelő opció. A végső döntés pedig a pácienssel közösen születik meg – utána jöhet a megvalósítás.
A fehér 50 árnyalata
A megvalósítás manapság egészen másként zajlik, mint két-három évtizede. Egyrészt a technológia fejlődése hatalmas változásokat hozott a fogtechnika laborjaiba, a digitalizációnak hála egyre precízebben és gyorsabban zajlik a munka. Másrészt egyre hangsúlyosabb szerepet kap az esztétikum. Míg korábban a fogművek készítésénél az volt az egyetlen szempont, hogy betöltsék funkciójukat – tehát megőrizzék vagy helyreállítsák a rágó- és a beszédképességet –, mostanra a külcsín is legalább ennyire fontos lett. A cirkónium-dioxidból készülő korona például sokkal természetesebb összhatást biztosít, mint egy porcelánnal leplezett fémkorona. De léteznek már olyan 3D-nyomtatók is, amelyekkel árnyalatnyi különbségeket is meg lehet valósítani, így a pótlás színe teljesen azonos lehet a szomszédos fogakéval. „Akkor igazán jó egy fogpótlás, ha egy másik fogtechnikus nem tudja első ránézésre megmondani, hogy az nem eredeti fog” – mondja mosolyogva szakértőnk.
Nincs két egyforma feladat
Folyamatosan lépést kell tartani a változó igényekkel és a fejlődő technológiával, tehát a fogtechnikusi pálya nem mondható éppen unalmasnak sem. Már csak azért sem, mert itt a napi rutin sem rutinból megy. A fogtechnikusok nap mint nap újabb kihívásokkal szembesülnek, hiszen nincs két egyforma fogsor, ezért mindig egyedi fogművet kell tervezni és létrehozni. Éppen ez vonz sokakat erre a pályára, Francsovics István is emiatt kötött ki végül a fogtechnikai laborban: „Több területen kipróbáltam magam, de itt megfogott az, hogy végre alkothatok. Imádom a matekot is, de ott hiányzott az alkotás öröme. Szeretem, hogy fogtechnikusként minden egyes nap teremtek valamit, az pedig a kellemes plusz, hogy ezzel hozzájárulok az emberek egészségéhez és magabiztosságához.”