Ha Önnel is előfordult már, hogy jóízűen beleharapott egy almába, de rögtön az első falat után szembesült a fogínygyulladás kellemetlen velejáróival. A vérzéssel és a fájdalommal vagy éppen fogmosás közben tapasztalta őket –, akkor bizonyára szeretné tudni, mit tehet a megelőzés érdekében, illetve mi a probléma szakszerű megoldása, hogy a gyulladt íny ne okozzon több gondot.
A világ egyik leggyakoribb betegsége
Szakértői becslések szerint a fejlett országokban akár a 30 évesnél idősebbek fele is krónikus ínygyulladással élhet, míg a 65 éven felüliek több mint kétharmadáról lehet elmondható ugyanez. Persze, ennél jóval fiatalabb korban is kialakulhat a probléma – figyelmeztet dr. Kustán Hariklia, a VitalEurope fogorvosa, akinek segítségével összegyűjtöttük a gyulladt ínnyel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Elárulta, hogy a fogíny állapota hormonális hatásokkal is összefügghet, így például serdülőkorban, a terhesség első és utolsó trimesztere alatt, vagy menopauza idején is gyakori a gyulladt íny. Emellett pedig bizonyos gyógyszerek szedésekor átlagos lepedékmennyiség mellett is hamarabb alakulhat ki gyulladás, mint például egyes vérnyomáscsökkentők (kalciumcsatorna-blokkolók), epilepszia elleni gyógyszerek vagy az immunrendszer gyengítésére szolgáló immunszupresszánsok szedésekor. Vírusos, bakteriális vagy gombás fertőzések kísérőjelensége is lehet a gyulladt íny, ráadásul a megnagyobbodott mandulák vagy más felső légúti megbetegedések is növelhetik a kockázatot. Orrdugulás esetén magától értetődő módon áttérünk a szájlégzésre, s ez szájszárazsággal járhat, ami ugyancsak az ínygyulladás egyik rizikótényezője.
Fokozott kockázatot jelenthet még a torlódott fogazat, bizonyos nehezebben tisztítható fogformák, vagy éppen az olyan zománcfejlődési rendellenességek, amik megkönnyítik a plakklerakódást.
A gyulladt íny oka és kezelése
A fogágygyulladás (parodontitis) „előszobájának” is tartott ínygyulladás közvetlen kiváltó oka, hogy a fogakon lepedék képződik. Miután a szájüregben természetes módon jelen lévő baktériumok kölcsönhatásba lépnek a táplálékban található keményítőkkel és cukrokkal. Ha ezt a lepedéket nem sikerül megfelelő fogmosással eltávolítani a mindennapok során, akkor fogkővé keményedik. Amitől még nehezebb „megszabadulni”, ám korántsem reménytelen: szakszerű tisztítással lehetséges a fogorvosi rendelőben.
Jó hír viszont, hogy a professzionális szájhigiénés tisztítás – a fogkő-eltávolítás és a polírozás – valóban képes megszüntetni az ínygyulladás kiváltó okát. Ami nem más, mint az említett helyi tényező: a lepedék és a fogkő. Gyulladt ínynél természetes lehet, ha heves ínyvérzés jelentkezik a szennyeződések eltávolítására szolgáló mechanikai hatás kellemetlen átmeneti következményeként. Ezután az íny pár napon belül visszatér a normális, gyógyult állapotához. A pácienseknek ilyenkor szájvíz és ínyápoló szérum használatát is javasoljuk a kezelés részeként, amely antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású.
A leghatékonyabb „természetes” módszer tehát az ínygyulladás megelőzésére a rendszeres, fogselyem és szájvíz használatával kiegészített fogmosás, valamint a szükség szerint félévente-évente elvégzett fogkő-eltávolítás és polírozás.
Az ínygyulladás tünetei
A legjellemzőbb tünetek a fogmosáskor vagy étkezéskor jelentkező ínyvérzés és fájdalom, amihez látványra is duzzadt íny társul a fogak körül (ez az elülső fogaknál látszik a leginkább). A gyulladt íny sötétebb vörös színű. Továbbá minden kis rajzolat eltűnik róla a meglévő duzzanat miatt. Ezt a fogkő felhalmozódása miatt rossz lehelet is kísérheti, egyfajta kellemetlen érzéssel együtt a szájüregben.
Ön is szeretne megszabadulni az ínygyulladástól? Foglaljon időpontot még ma!