A szájzuhany lényege, hogy magasnyomású vízsugár segítségével segít eltávolítani a lepedéket a fogak közül, az íny szélénél. Nagymértékben hozzájárulhat tehát a szájhigiénia megőrzéséhez, illetve a fogszuvasodás, a fogínygyulladás és a fogágybetegség megelőzéséhez.
Mire találták ki a szájzuhanyt?
A szájzuhanyt az az igény hívta életre, hogy a fogselyem alternatívájaként hatékony megoldást biztosítson a nehezen elérhető területek tisztítására. A fogselyemnek ugyanis – bár remek találmány, és szívből ajánljuk a használatát – tagadhatatlanul akadnak kisebb-nagyobb hiányosságai. Leginkább az vele a gond, hogy sokan nehézkesen tudják vele elérni a hátsó fogközöket. Ez a kényelmetlenség ritkább használathoz vezet, ami viszont a hatékonyság rovására megy. A másik probléma, amit a fogselyem kapcsán muszáj megemlíteni, hogy az állandó fogszabályozó viselése nem csupán megnehezíti, hanem egyenesen ellehetetleníti a megfelelő használatát. Így az érintettek kénytelenek más megoldást találni a fogközök és az eleve fokozott szájhigiénés erőfeszítéseket igénylő fogszabályzó tisztítására, például fogköztisztító kefék.
A fogközök és a nehezen elérhető részek alapos tisztításának hiányában sajnos az ott maradt ételmaradékok lebontására képződő baktériumok biofilmréteget képeznek. Ami rövid távon kellemetlen lehelethez, hosszú távon pedig fogszuvasodáshoz vagy ínybetegséghez vezet.
A szájzuhany legnagyobb előnyei
A szájzuhany használatának egyik legnagyobb előnye, hogy a vízsugárral könnyen és kényelmesen el lehet érni a hátsó fogakat és fogközöket is. A minőségi készülékek markolatát ugyanis eleve úgy alkották meg, hogy ne kelljen ügyeskedni a megfelelő szögben tartással a művelethez. Szintén nyomós érv a használata mellett, hogy egyáltalán nem időigényes: mindössze egy perc elég a teljes szájüreg megtisztításához. Ráadásul azok, akik a napi két fogmosás mellé legalább egyszer szájzuhanyt is használnak, akár kétszer annyi lerakódást is eltávolíthatnak, mintha a kézi fogkefe lenne az egyetlen fegyverük a lepedékképződés elleni harcban. Sőt, már 2–4 hetes alkalmazás nyomán is jelentősen csökken az ínygyulladás kockázata. A gondos tisztítás mellett annak tudható be, hogy jótékonyan stimulálja is az ínyszöveteket. (A gyulladt íny rendkívül gyakori fogászati problémának számít: itt írtunk róla korábban, hogy mitől alakulhat ki, és hogyan lehet kezelni.)
A váltakozó erősségű vízsugár kíméletes, mégis hatékony és célzott megoldást biztosít az olyan szennyeződések eltávolítására is, amire sem a fogkefe, sem a fogselyem nem képes.
Mikor érdemes használni a szájzuhanyt?
Egészséges íny és fogak esetén hozzájárul a fogászati problémák megelőzéséhez. Meglévő panaszok és diagnózis esetén pedig akár a kezelés része is lehet – főleg azoknál, akiknél nyáltermelési nehézséget állapítottak meg (amely például kifejezetten gyakori cukorbetegséggel élőknél).
Egyes szakmai ajánlások szerint elsősorban a szájzuhany használatával érdemes kezdeni a fogmosást. Ezt pedig a fogkefe és a fluoridtartalmú fogkrém követ, végül pedig a szájvíz zár. Míg más szakemberek úgy vélik, hogy inkább második lépésként praktikus a szájzuhany, a fogkefe és a fogkrém után. A szájzuhany használata tehát mindenkinek ajánlott, de bizonytalanság esetén bátran kérjük ki a fogorvosunk véleményét.