Ha sokáig magabiztosan és egészséges, szép fogakkal szeretne mosolyogni és enni, akkor bizony a fogkefe és a fogkrém mellett a fogselyemmel is szoros barátságot kell ápolnia. Ám mielőtt leemelné az elsőt a drogéria polcáról, érdemes elolvasni cikkünket. Ahhoz, hogy a fogselyem használata eredményes, ne pedig körülményes legyen, nem mindegy, milyen típust választ.
A fogselymet sokan úri hóbortnak, felesleges macerának tartják, holott a kis gombolyag nagyon hasznos. Képes ugyanis eltávolítani azokat a fogak közé, illetve az íny és a fog találkozásához szorult ételmaradékokat, lepedékdarabkákat is, amelyeket fogkefével nem tudunk elérni. Ezt a cérnára hasonlító segédeszközt egy New Orleans-i fogorvos találta fel 1815-ben, bár akkoriban még valóban nehézkes volt a használata, mert az eredeti selyemből készült szál nagyon gyorsan elkopott, elszakadt. Ma már speciálisan előállított műanyag szálakat alkalmaznak a fogselyem gyártásakor, és többféle fajtája létezik. Most sorra vesszük ezeket, hogy Ön is megtalálhassa az igényeihez és fogsorához legjobban illőt.
Lapos vagy hengeres?
Az egyik legkedveltebb típus az, amelynek szálait hengeres alakban sodorják össze. Nem véletlenül, hiszen használata kezdőknek sem okoz problémát, köszönhetően annak, hogy nem szakad könnyen, viszont egyszerű mozgatni a fogak oldalán, a lepedék pedig a kis szálak közé akad be, így eltávolítása szinte gyerekjáték. Akinek viszont egymásra torlódtak a fogai, vagy nagyon szorosan helyezkednek el egymás mellett, nehezen fog boldogulni a hengeres fogselyemmel. Ilyen fogsorhoz inkább a lapos fogselyem ajánlott, amely könnyedén beslisszan a szűk résekbe is. Használata közben azonban fokozottan óvatosnak kell lenni, mert lapos kialakításából kifolyólag az éle könnyebben felsértheti az ínyt.
Jobb a viaszolt fogselyem?
A viasszal bevont szálak szintén azt a célt szolgálják, hogy a fogselyem könnyebben mozoghasson a fogközökben, szorosan elhelyezkedő fogak esetén tehát érdemes ilyen változatot használni. Persze akkor is választhatunk viaszos fogselymet, ha nem torlódtak össze a fogaink. A kezdőknek azonban meggyűlhet vele a bajuk, mivel a viasz miatt nemcsak a fogakon, hanem az ujjakon is jobban csúszik a szál, így nehezebb lehet jól tartani. Léteznek egyébként olyan viaszolt fogselymek is, amelyek például illóolajokat vagy enzimeket tartalmaznak, hogy még hatékonyabbá tegyék a lepedék eltávolítását.
Keretes fogselyem: jó ötlet, mégsem praktikus
A keretbe feszített fogselymet azért találták ki, hogy ne kelljen bajlódni a gombolyag feltekerésével. Ám sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy használata nem könnyebb, és maximum a frontfogak tisztítására alkalmas, a száj hátsó felébe (például a bölcsességfogakhoz) nem fér be, ráadásul a kerettel könnyű felsérteni az ínyt. Emellett az is ellene szól, hogy míg a hagyományos fogselyemnél mindig újabb és újabb fonálszakaszt alkalmazunk, ahogy fogról fogra haladunk annak érdekében, hogy ne vigyük át egyik helyről a másikra a lepedéket, a keretes változatnál ez nem kivitelezhető.
Amikor speciális megoldásra van szükség
Ha hidas vagy implantátumos fogpótlással rendelkezik, esetleg fogszabályzót visel, nagyobb kihívás lehet a fogselyem használata, de ekkor sem szabad mellőzni. Erre ez esetre fejlesztettek ki egy különleges, három tagból álló fogselymet. A végén található keményebb rész könnyebbé teszi a szálak befűzését a híd vagy a fogszabályzó alá, a szivacsos szakasz szakadás nélkül tisztít, a hagyományos fogselyemhez hasonló rész pedig a szűkebb helyeken is elvégzi a takarítást.
Természetesen ha ezek után is bizonytalanul nézi a boltok fogselyemkínálatát, kérje bátran fogorvosa tanácsát a választáshoz. A legfontosabb pedig: legyen szó bármilyen fogselyemről, csak akkor számíthat eredményre, ha rendszeresen, minden nap legalább egyszer (lehetőleg este) használja. Mindössze plusz 5 perc a fogápolási rutinban, de a mosolya végtelenül hálás lesz érte.