Az altatásos fogászat lehetővé teszi az összetettebb, hosszadalmasabb fogászati beavatkozások teljesen fájdalommentes elvégzését úgy, hogy a páciens mindabból semmit sem érzékel, hiszen mélyaltatásban van. Ez főleg azok számára lehet hasznos, akiknek jelentős fogászati helyreállításra van szükségük, esetleg félelmet vagy szorongást éreznek a fogorvosi kezelés miatt.
Mostani cikkünkben bemutatjuk mindazt, amit az altatásos fogászatról tudni érdemes. A döntést természetesen egyik páciensünknek sem egyedül kell meghoznia, hanem a kezelőorvosával közösen, akinek bármilyen kérdést feltehet a beavatkozást megelőzően.
Mi kell az altatásos fogászathoz?
Az altatásos fogászat klinikánkon minden esetben a személyre szabott kezelési terv részét képezi.
Mindenképpen szükséges hozzá egy tapasztalt aneszteziológuscsapat (többnyire egy szakorvos és egy asszisztens) a megfelelő felszereléssel, illetve egy ugyancsak tapasztalt fogorvosi csapat. Előbbinek az a dolga, hogy a megfelelő altatószerek adagolásával gondoskodjon a páciens elaltatásáról, a mélyalvás állapotának optimális fenntartásáról, végül a páciens felébresztéséről. A fogorvosi team az altatás ideje alatt elvégzi a szükséges beavatkozásokat, méghozzá olyan időhatékonyan, hogy a lehető legrövidebb ideig tartó altatásra legyen szükség a munka minőségének biztosítása mellett.
Hogyan zajlik az altatás?
Az altatás egy mesterségesen, gyógyszerek adagolásával előidézett mélyalvásos állapotot jelent. A páciens ilyenkor nincs tudatánál, így egyáltalán nem érzékel fájdalmat vagy más kellemetlenséget, és nem fog emlékezni a mélyalvásban eltöltött időre.
Az altatószerek adagolása általában intravénásan, kanülön keresztül történik. Ugyanakkor gáz halmazállapotú (maszkon át bejuttatott) készítmények is vannak. A szervezetbe juttatott szer altató, fájdalomcsillapító és izomlazító keveréke, amely segít ellazítani az egész testet.
Az altatószerek intravénás beadása alatt a páciens egy maszkon át oxigént kap. Gyakori módszer, hogy az aneszteziológus arra kéri a pácienst, hogy számoljon vissza tíztől egyig, ami többnyire legfeljebb ötig sikerül, mert a fogorvosi székben ülő lehunyja a szemét és békésen elalszik.
Az altatásos fogászati kezelés időtartama alatt lélegeztetés történik. Lehetőleg orron keresztül, az élettani mutatók – például a vérnyomás, a pulzus, a véroxigénszint és a testhőmérséklet – folyamatos mérése mellett. Ez az aneszteziológuscsapat feladata, miközben a fogorvosi csapat teljes mértékben magára a kezelésre összpontosíthat.
Mi a különbség az altatás és a helyi érzéstelenítés között?
Míg az altatás a már említett mélyalvásos állapotot jelenti, amit aneszteziológus szakember idéz elő, addig a helyi érzéstelenítés csupán egy adott terület érzéstelenítését jelenti, amit a fogorvos egy ínybe adott injekció segítségével tud elérni.
Helyi érzéstelenítés során a páciens végig ébren van. Abszolút tudatában van a környezetének és magának a fogászati beavatkozásnak. Tehát tudja, mi történik vele, és képes szavakkal vagy kézmozdulatokkal reagálni. Ugyanakkor a szájának azon a bizonyos részén, ahová az injekciót kapta, nem érez fájdalmat.
Tulajdonképpen nincs olyan fogászati beavatkozás, ami technikailag megkövetelné az altatást, hiszen minden elvégezhető helyi érzéstelenítés mellett is. Az altatást a páciens kényelme teheti indokolttá, amennyiben kifejezésre juttatja, hogy számára megfelelőbb volna, ha egyáltalán nem lenne tudatánál a beavatkozás alatt, annyira szorong vagy fél a fogorvosi székben.
Az altatásos fogászat megoldást jelent tehát mindazok számára, akik tartanak a fogászati kezeléstől, mert így akár olyan összetett beavatkozásokat is el lehet végezni problémamentesen, amelyek például egy teljes szájrestaurációhoz szükségesek.
Ne várjon tovább Ön sem a fogpótlással! Kérjen mielőbb konzultációt rendelőnkbe!