Az „okosfog” – ma még kicsit futurisztikusan csengő – technológia nem csupán ígéretesnek hangzik, hanem valóban hasznos is lesz. A fogimplantátumok új, még fejlesztés alatt álló generációját jelenti. Két különböző fejlesztés egyesítésével segít az implantátumok élettartamának növelésében, és egyúttal hozzájárul az egész szájüreg egészségének megőrzéséhez.
Az okosfog ötlete az Amerikai Egyesült Államokból származik. Ahol már több mint 3 millióan élnek fogászati implantátummal, mert ezt a hosszú távú megoldást választották a szuvasodás, ínybetegség vagy sérülés miatti foghiány pótlására. Az implantátumok eleve óriási előrelépést jelentenek a műfogsorokhoz vagy egyéb megoldásokhoz képest. Beültetésük nem véletlenül tartozik a legkeresettebb beavatkozások közé a VitalEurope budapesti fogászati rendelőjében. Biztos tartásuknak köszönhetően kiváló életminőséget garantálnak: ugyanúgy lehet velük rágni, mint korábban, az ép fogakkal, ráadásul évtizedekre szóló megoldást nyújtanak.
Előfordulhat azonban, hogy az implantátum bizonyos környezeti tényezők – általában helyi gyulladás vagy ínybetegség – hatására akár tíz éven belül cserére szorul. Nálunk szerencsére megfelelő szakértelemmel és alapos utógondozással sikerül kiküszöbölni az ilyen helyzeteket. A Pennsylvaniai Egyetem szakértői viszont elhatározták, hogy egy új kutatási irány jelentette forradalmi megközelítéssel próbálják meg elejét venni ennek a problémának. És gondoskodni fognak róla, hogy a fogászati implantátumok valóban egy életre szólhassanak, így meg lehessen óvni a pácienseket a beavatkozás megismétlésének kellemetlenségeitől.
Forradalmi megoldás
Az újonnan kifejlesztett, még kísérleti fázisban járó fogászati implantátum egyik legnagyobb előnye, hogy az anyaga olyan nanorészecskéket tartalmaz, amelyek ellenállnak a baktériumoknak, és gátolják azok elszaporodását. Másik különlegessége pedig egy beépített fényforrás, amivel megvalósul a helyileg alkalmazott fotonterápia. A természetes szájmozgás „tölti fel” energiával, például rágás vagy fogmosás közben. A neves tudományos szakfolyóiratokban (ACS Applied Materials & Interfaces, Advanced Healthcare Materials) bemutatott technológia hosszú távon nemcsak fogászati implantátumoknál lesz alkalmazható, hanem várhatóan ízületi protéziseknél is.
A fotonterápia régóta használt kezelési módszer többféle egészségügyi probléma esetében. Ám az alkalmazásához nyilvánvalóan fényforrásra és annak működését lehetővé tévő energiára van szükség. Az okosfog ötlete azért forradalmi, mert testbe ültetett biomatéria (szövetbarát vagy testazonos anyag) esetén beszűkíti a lehetőségeket a tény, hogy mivel a beültetés után nem célszerű azt mozgatni – például újratöltés céljából –, az energiaellátás megoldása különösen nagy kihívást jelentett korábban. Az eddig megoldhatatlannak látszó feladathoz a kutatást vezető dr. Geelsu Hwang és munkatársai a piezoelektromosság sajátosságait használták ki. Vagyis azt, hogy egyes anyagokon összenyomás révén elektromos polarizáció alakul ki, ami elektromos feszültséget hoz létre. Felfedezték, hogy ezt az összenyomást a természetes szájmozgás is képes produkálni. Az így működő fényforrás pedig sikeresen megvédi az ínyszöveteket a gyulladást okozó – így az implantátumot is veszélyeztető –baktériumszaporulattól.
Az okosfog hosszú távra tervez
Érdekesség, hogy egy olyan anyaggal (bárium-titanáttal) sikerült megoldani a problémát, vagyis megalkotni az okosfogat, amit régóta használnak az elektronikában. Például a tranzisztorokban, ám azelőtt még soha nem vették fontolóra, hogy fertőzéseket megelőzni képes, emberi szervezetbe ültetésre alkalmas implantátumokat készítsenek belőle. Szerencsére már a kutatás első fázisában kiderült, hogy a bárium-titanáttal bevont lemezek ellenállnak a fogszuvasodásért felelős Streptococcus mutans baktériumnak. Tehát nem alakul ki rajtuk a foglepedékként is ismert biofilmréteg. Ez pedig a fotonterápia előnyeivel kombinálva valóban kitűnő megoldás lehet a beültetett fogászati implantátumok és a teljes szájüreg hosszú távú védelmére.
Bár az okosfog még a jövő, a jelenkor legmodernebb technológiái – így például a 3D nyomtatás vagy a digitális szkenner – már elérhetők rendelőnkben. Ha biztos kezekben szeretné tudni fogsorát, foglaljon még ma időpontot hozzánk!