A bölcsességfog neve onnan ered, hogy csak később, általában 16 és 25 éves kor között bújik elő. A fogsor utolsó – nyolcadik – tagja, és állcsontonként kettő van belőle (alul, felül, illetve jobb- és baloldalt is egy-egy). Természetesen későbbi életkorban is „kinőhet”, ám az sem ritka, hogy erre egyáltalán nem kerül sor.
Miért lehet szükség a bölcsességfog eltávolítására?
Vannak, akiknek a bölcsességfogaik a többi őrlőfoghoz hasonlóan, tehát problémamentesen bújnak elő. Ugyanakkor sajnos gyakori, hogy a bölcsességfog akadályba ütközik az előtörési folyamat során, mégpedig egész egyszerűen azért, mert nincs elegendő helye a normális kifejlődésre.
Ilyenkor a következő gondok fordulhatnak elő az érintett foggal:
- olyan szögben nő, hogy a szomszédos fog felé dől;
- olyan szögben nő, hogy a szájüreg hátsó része felé dől;
- úgy nő, mintha „ráfeküdne” az állcsontra;
- megfelelő szögben kezd nőni, mégis benne reked az állcsontban.
Ezek bármelyike indokolttá teheti a bölcsességfog eltávolítását.
Mikor kell eltávolítani a bölcsességfogat?
A fenti problémák egy ideig tünetmentesek lehetnek. Bizonyos panaszok viszont egyértelműen arra utalhatnak, hogy ideje a bölcsességfog-eltávolító műtétnek:
- fájdalom,
- a bölcsességfog mögött rekedt ételmaradékok,
- fertőzés vagy ínybetegség,
- fogszuvasodás a részben előbújt bölcsességfognál,
- egy környező fog vagy csont sérülése,
- ciszta a bölcsességfog körül,
- más fogakat érintő fogszabályozás miatti komplikáció.
Mi a teendő, ha nem okoz panaszokat?
A szakemberek véleménye eltérő lehet arról, hogy érdemes-e eltávolítani a kellemetlen tüneteket nem okozó, mégis akadályozottan növekvő bölcsességfogat. Ilyenkor a következő tényezőket célszerű mérlegelni:
- a most tünetmentes fog később még okozhat problémát,
- ha nincs elegendő hely a fog előbújására, akkor többnyire nehézkes a tisztítása, így nagyobb az esély a szuvasodásra,
- idősebb korban gyakoribbak a súlyos panaszok,
- idősebb korban lassúbb lehet a műtét utáni regeneráció.
Hogyan zajlik a bölcsességfog-eltávolítás?
A szájsebészeti ambuláns műtét történhet helyi érzéstelenítéssel vagy altatásban, elsősorban a páciens igényeitől függően. A szájsebész metszést ejt az ínyszöveten, hogy hozzáférjen a foghoz és a csonthoz, illetve eltávolítja a bölcsességfog gyökeréhez való hozzáférést akadályozó csontot. Ezt követően részekre bontja az érintett fogat, hogy könnyebb legyen azt eltávolítani. Az eltávolítás után alaposan kitisztítja a fog helyét. A gyógyulást elősegítheti a seb összevarrása, amire azonban nincs minden esetben szükség. Végül géz kerül a fog helyére a vérzés csökkentésére és a véralvadás elősegítésére.
Bölcsességfog-eltávolítás után
A legnagyobb szakértelemmel és precizitással végzett szájsebészeti műtétek után is kulcsfontosságú az orvosi utasítások pontos betartása, ami hozzájárul a zökkenőmentes gyógyuláshoz és a komplikációk esélyének minimálisra csökkentéséhez.
Bölcsességfog eltávolítása után normális a vérzés, amit a géz javasolt időközönkénti cseréjével és a megerőltetés (pl. erőteljes köpés) elkerülésével lehet csillapítani. Az otthoni fájdalomcsillapítás történhet vényköteles vagy vény nélkül kapható gyógyszer segítségével az utasításoknak megfelelően, ami különösen hasznos lehet akkor, ha csontot is el kellett távolítani. A néhány napig fennálló duzzanat jegeléssel enyhíthető.
A mindennapi tevékenységek másnaptól kezdve szokás szerint végezhetőek, leszámítva a fizikailag megerőltető munkát vagy testedzést, ami legalább egy hétig kerülendő. Alkoholos, koffeines, szénsavas vagy forró ital fogyasztása a felépülési időszak első szakaszában semmiképpen nem ajánlott. Az első 24 órában inkább csak lágyabb állagú élelmiszerek javasoltak: a kemény, fűszeres vagy forró falatok irritálhatják a sebet. Fogat mosni általában 24 óra elteltével lehet, az érintett terület érzékenységének figyelembevételével.