Digitális mintavétel,
mely újraértelmezi a fogorvoslást
Akinek van híd vagy korona a szájában, minden bizonnyal berzenkedve emlékszik vissza a fogpótlás első és korántsem kellemes lépésére, a mintavételre. A rossz élményeket azonban ideje szélnek ereszteni, hiszen az innovációnak hála ez a művelet mára gyorsabb és gördülékenyebb, mint valaha remélni mertük.
A digitális fogászat maga nem újkeletű dolog. A fogpótlások számítógéppel történő megtervezése már évek óta jól működik az implantátumokra készített munkák esetében is. De mindennek az origójánál, a lenyomatvételnél sokáig csak a legegyszerűbb esetekben lehetett kiváltani a sokak által jól ismert (és kevésbé kedvelt) manuális, fémkanalas mintavételt modern megoldásokkal. Mindez azonban a közelmúltban megváltozott.
„A VitalEurope Fogászati Klinikán tudatosan és célzottan készültünk erre a váltásra. Az elmúlt két évben fokozatosan állítottuk át a fogtechnikánkat. Eközben türelmesen vártuk, hogy megjelenjen a piacon egy olyan digitális lenyomatvételre alkalmas orálszkenner, mely kellően gyors és pontos, miközben a komplikáltabb helyzetekben is nagy magabiztossággal használható. Erre hosszas teszteléseket és alapos utánajárást követően 2019 tavaszán akadtunk rá” – idézi fel a fogászat életében meghatározó váltás előzményeit Szakonyi Gábor, a VitalEurope ügyvezetője.
Mint mondja, ebben a szakmában a digitalizáció egy különösen üdvözlendő folyamat, hiszen segít minimalizálni mindennemű pontatlanságot. Márpedig fogsorunk korrigálásánál a legapróbb eltérések is hatványozottan érvényesülnek. „Vegyük a lenyomatvétel példáját. A hagyományos módszerhez képest, amikor az embernek egy szilikonnal töltött fémkanálra kell ráharapnia. Ezután kisebb-nagyobb kellemetlenségek árán hosszasan várnia, hogy pont jó állagúra kössön az anyag a szájában. Mielőtt kivennék onnan – ami sokszor olyan csalóka érzés, mintha a fogak is jönnének vele –, az orálszkennerrel készített minta elsőre garantáltan pontos és teljes képet ad az orvosnak. Nincs émelygéssel kísért várakozás, sem korrekciós utómunka. Csupán néhány pillanat, amíg a szakember ezzel a kézi készülékkel végigpásztázza a fogsorunkat. A kép pedig azonnal meg is jelenik a számítógép monitorján.”
Pontosság, mint egyik legfontosabb előny
A pontosság tehát az egyik legnagyobb előny, mely a digitális mintavétel számlájára írható. A gyorsaság pedig a másik. És ez alatt nem pusztán a mintavétel folyamatát kell érteni. Hiszen azzal, hogy a fogakról nyert adatok digitális formában kezelhetők, az implantátumok beültetése
a koronák és hidak tervezésének folyamata is lényegesen lerövidül. „Ezzel persze a fogászati szakemberek munkája is teljesen átalakul. Míg korábban csiszolgattak, öntöttek és korrekciókat számolgattak, addig ma már a monitor előtt ülve, egérrel a kezükben, jól kitalált programokkal megtámogatva tervezik meg a beültetésre vagy beragasztásra váró elemeket. Az átállást pedig jól fogadják, hiszen a hibák minimalizálása az ő munkájukat is tervezhetőbbé és kiszámíthatóbbá teszi.”
A digitális mintavétel tehát klasszikusan egy olyan innováció, mellyel páciens és szakember egyaránt csak nyer. Ráadásul még környezetünk szempontjából is jóval kedvezőbb, hiszen a hagyományos fogászati eljárásoknál használt anyagok mennyisége ennek köszönhetően minimalizálható és jobban tervezhető. A mindenki számára hasznot hajtó felállás dacára mégis egyelőre csak kevesen ismerik idehaza az orálszkenner által képviselt új irányvonalat. De a fogászati innovációk hírét nehéz is eljuttatni az emberekhez, hiszen tipikusan olyan területe ez az életünknek, mellyel struccpolitikát folytatva nem szeretünk foglalkozni. „Az új technológiák megismertetése és elterjedése a szakma oldaláról egy szemléletváltási kérdés. A jövőt a digitalizáció jelenti a fogászatban, ehhez kétség sem férhet. Mi éppen ezért igyekszünk lépést tartani ezzel, aminek hála ma már a mintavételtől a fogpótlás megalkotásáig szinte valamennyi beavatkozásunkat végig tudjuk vinni digitálisan” – zárja az ügyvezető.