Egészséges fog legnagyobb ellenségeit vettük most górcső alá. Azt valószínűleg már nem kell magyarázni, hogy a cukros ételek és italok mekkora veszélyt jelentenek a fogakra nézve. De vannak olyan élelmiszerek, italok, amelyek elsőre ártalmatlannak, sőt akár egészségesnek is tűnnek, mégis káros folyamatokat indítanak el a szánkban.
Citrusfélék
Ahogy beköszöntenek a hűvösebb hónapok, úgy kezdünk el egyre több citrusos gyümölcsöt fogyasztani. Nemcsak azért, mert ilyenkor van szezonja a citromnak, narancsnak és grépfrútnak, hanem azért is, mert remek forrásai az immunrendszert támogató C-vitaminnak.
Ám óvatosan velük, mert magas citromsavtartalmuk miatt mértéktelen fogyasztás esetén roncsolják a fog felső zománcrétegét, és ha az felpuhul, védelem nélkül marad az alatta elhelyezkedő érzékeny dentinréteg, ez pedig fogszuvasodáshoz, fogérzékenységhez vezet. Plusz egy jó tanács: savas ételek és italok elfogyasztása után közvetlenül nem tanácsos fogat mosni. Jobb, ha először csak öblögetünk, „semleges” folyadékot iszunk, esetleg zsíros-olajos ételt eszünk (például sajtot vagy dióféléket), és csak mintegy 30 perc elteltével mossuk meg kefével a fogainkat. A felpuhított zománcot ugyanis könnyen roncsolhatjuk a mechanikus tisztítással.Kenyér
Bár statisztikai adatok szerint jóval kevesebb kenyeret fogyasztunk, mint néhány évvel ezelőtt, még mindig alapélelmiszernek számít. Ha pedig nem tudunk ellenállni az omlós, puha, fehér kenyérnek, az nemcsak a derékbőségünkön, hanem a fogainkon is nyomot hagyhat. Rágás közben ugyanis nyálunk a búzalisztben lévő keményítőt cukrokká bontja le. Ráadásul a fellazult kenyérdarabkák könnyen beékelődhetnek a fogrésekbe, így duplán hozzájárulnak a lepedékképződéshez, ami a legnagyobb veszélyforrás az egészséges fog számára.
Szénsavas italok
Ma már rengeteg cukormentes, egészségesnek tűnő szénsavas üdítő létezik, ám a szép mosolyunk érdekében ne fogyasszunk sokat ezekből sem. A szénsav ugyanis maró hatású, így komoly károkat tud okozni. Nemcsak a fogzománcot roncsolhatja, de akár a fog gyökerét fedő fogcementet is. Bármennyire is csábít minket tehát egy üveg zéró kóla, az egészséges fog „jobban örül“ a szénsavmentes ásványvíznek.
Popcorn, chips
A burgonyaszirmok és hasonló rágcsálnivalók szintén sok keményítőt tartalmaznak, melyek a szánkban cukorrá alakulnak. Ráadásul mivel – egy izgalmas film közben – lassan fogyasztjuk el ezeket, kellő időt hagyunk a számukra, hogy lepedéket képezzenek. A popcorn ugyan kalóriaszegényebb alternatíva, ám a fogak egészsége szempontjából szintén nem ajánlott. A héja könnyen beletapadhat a fogközökbe, és akár fel is sértheti az ínyt, ha pedig ráharapunk egy ki nem pattogott szemre, az megrepesztheti a fog felszínét.
Szárított gyümölcsök
Az aszalt gyümölcsök szintén kedvelt téli csemegék, és bár elég magas a cukortartalmuk, mértékkel fogyasztva a diétás étrendbe is beilleszthetők. Ám az egészséges fog számára majdnem olyan veszélyt jelentenek, mint a cukorkák! Állaguknak köszönhetően mesterien tapadnak hozzá a fogakhoz, és annyira beleragadnak a résekbe, hogy sokszor fogkefével sem könnyű maradéktalanul eltávolítani őket. Ha mégis torkoskodnánk egy kicsit szárított barackból vagy áfonyából, utána öblögessünk alaposan, és használjunk fogselymet is.
Alkohol, kávé
A szájüreg megfelelő pH-értékének fenntartásáról a nyál gondoskodik. Ezért jelent gondot, ha olyan ételeket és italokat fogyasztunk, amelyek vizet vonnak el a szervezetünkből, vagyis szárítanak. Márpedig az alkohol és kávé pontosan ilyen, ezért is okoznak gyakran szájszárazságot. Ezért fogaink egészségének megőrzése érdekében kávézás vagy koccintás után mindig kortyoljunk el egy pohár vizet.