Halászlé, bejgli, pezsgős koccintás – a karácsonyi torkoskodás bizony az alakunkat és a fogainkat sem kíméli. Ám ha odafigyelünk a következőkre, gondtalanul ünnepelhetünk, és elkerülhetjük, hogy az új évet a fogorvosi székben indítsuk.
Egészséges fogak – nem csak az édesség az ellenség
Bár tudjuk, hogy nem egészségesek, karácsonykor ki tudna ellenállni egy süteményektől roskadozó asztal látványának? De nemcsak a cukros édességek, hanem a savas ételek és italok is károsak a fogainkra, márpedig ezekből is többet fogyasztunk az ünnepek alatt. A szájban élő baktériumok ugyanis savas erjedéssel bontják le a szénhidrátokat, az így kialakult közegben pedig elkezdenek kioldódni a fogzománc szervetlen anyagai. Ha savasat eszünk vagy iszunk, ezt a folyamatot gyorsítjuk fel, ez pedig könnyen fogszuvasodáshoz vezethet. Az egészséges fogak érdekében ezért lehetőleg kerüljük – vagy csak mértékkel fogyasszuk – a szénsavas italokat, a citrusos ételeket, a süteményeket, a pezsgőt, a forralt bort és a narancslevet.
Nassolási kisokos
Természetesen nem arról van szó, hogy egyáltalán nem szabad édességeket enni, hiszen azok legalább annyira hozzátartoznak a karácsonyhoz, mint a fenyőfa.
De már azzal is sokat tehetünk fogaink egészségéért, ha önmagában nem nassolunk, csak étkezések után közvetlenül kapunk be egy kis bejglit vagy egyéb sütit. Ilyenkor ugyanis több nyál termelődik, ami segít helyreállítani a szájüreg megfelelő pH-értékét. Ezenfelül részesítsük előnyben az omlós nasikat, amelyek gyorsan a hasunkban landolhatnak. Minél többet időzik ugyanis egy falat a szánkban, annál inkább nő a fogszuvasodás esélye. Az aszalt gyümölcsök, a csipszek, kekszek, karamellás édességek pedig azért nem szerencsések, mert beleragadnak a fogközökbe.
Másnapos fogak
„Egészségünkre!” – mondjuk magyar szokás szerint a koccintások alkalmával, holott a szeszes italok bizonyos mérték fölött nem hatnak pozitívan szervezetünkre. Bizony, nemcsak a fejfájásra kell felkészülnünk, ha nem tartunk mértéket, hanem a fogfájásra is. Az alkohol ugyanis vizet von el a testből, ami szájszárazságot okoz, ez pedig kedvez a baktériumok elszaporodásának. Ennek következményeként pedig károsodhat a fogzománc és a fogíny is.
Ne lustálkodjuk el a fogmosást!
Természetes, hogy a karácsonyi szünetben igyekszünk minél inkább kipihenni az év fáradalmait. Később kelünk fel, akár egész nap pizsamában vagyunk, és élvezzük az édes semmittevést. Bár lazul a mindennapi rutinunk, a szájhigiénia terén ne lazsáljunk ilyenkor sem, különben búcsút mondhatunk az egészséges fogak alkotta szép mosolynak! A napi kétszeri fogmosást ne hagyjuk el, és mellette legalább egyszer fogselymet is használjunk. A kiadós étkezések és a sok nassolás időszakában különösen fontos, hogy megszabaduljunk a fogakra rakódott lepedéktől.
Ne keménykedjünk!
Ajándékcsomagolás közben nem érjük el az ollót, ezért fogunkkal tépjük el a celluxot, főzés közben a fogunkkal nyitjuk ki a tejszínes dobozt, az új ruhánkról pedig szintén a fogainkkal távolítjuk el a címkét? Fogsorunk nem svájci bicska, ami mindenre IS használható! Ne bánjunk vele szerszámként, mert könnyen megsérülhet. És ugye nem szeretnénk a fogászati ügyeleten várakozni, míg mások az ünnepi vacsorájukat falatozzák épp?
Víz: a fogak megmentője
Bár az egészséges fogak étkezések után fogmosásért kiáltanak, az ünnepi vendégségek alatt nehezen elképzelhető, hogy felállva az asztaltól, a fürdő felé vesszük az irányt egy fogkefével a kezünkben. Azért, hogy mentsük a menthetőt, étkezés után öblögessünk vízzel, mert az segít megszüntetni a savasságot és eltávolítani a fogakra rakódott lepedéket, hogy mosolyban gazdag legyen a karácsony.