A várandósság és a szoptatás jelentős testi, mentális és érzelmi változásokkal jár. Ez az időszak nemcsak kimerültséghez és érzékenységhez vezethet, hanem a fogak és a szájüreg egészségi állapotát is befolyásolhatja. Ilyenkor tehát még inkább érdemes odafigyelni az esetleges tünetekre és az esedékes fogászati szűrővizsgálatokra. Egészséges fogak szoptatás alatt – ez nem pusztán mítosz, csak tennünk kell érte.
A megváltozott hormonháztartás a fogakra is kihat
A babavárást és a szoptatást olyan hormonális változások kísérik, amelyek hatására megváltozhat a termelődött nyál mennyisége és összetétele, így elszaporodhatnak a szájüregben a baktériumok. Ennek egyik első jele a duzzadt vagy vérző íny lehet. A helyzetet ronthatja, ha a kismama olyan ételeket kíván, amelyek magas cukor- vagy sótartalma ugyancsak növeli a szájüregi problémák kockázatát. A terhességgel járó fokozott érzékenység és stressz ugyanakkor csökkenti a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet, ami megnövelheti a szájüregi fertőzések kialakulásának veszélyét is.
Az eddigi kutatások és tapasztalatok alapján gyakori, hogy a kismamáknál fokozott lepedékképződést lehet megfigyelni, ami az erjesztett szénhidrátokat és hozzáadott cukrot tartalmazó ételek és italok rendszeres fogyasztásának tudható be, a sokaknál előforduló reggeli rosszullétekkel járó hányás (hyperemesis gravidarum) pedig a gyomorsavtartalom révén károsíthatja a fogzománcot. Mindennek fényében nem meglepő, hogy a kismamáknál gyorsabban alakulhat ki szájnyálkahártya-irritáció, ínygyulladás, fogágybetegség (periodontitis) vagy akár fogvesztés is. Érdekesség, hogy a hormonális változások a szájüreg érfalainak gyengülésével járhatnak, ami akár közvetlenül is növelheti az ínyduzzanat és a fogágybetegség kockázatát, a nyál jellemző elsavasodása pedig megkönnyíti a baktériumok elszaporodását.
Egészséges fogak szoptatás alatt: a kulcs a fogászati szűrővizsgálat
Sajnos sok kismama nem fordul fogorvoshoz a várandósság és a szoptatás időszakában még akkor sem, ha problémát tapasztal. Ennek oka lehet a tévhit, miszerint ilyenkor nem szabad fogászati vizsgálatot vagy beavatkozásokat végezni. A vizsgálatnak természetesen nincs akadálya, az egyes beavatkozásokról pedig minden esetben egyénre szabott döntés születik, ami egyaránt szem előtt tartja az anya és a gyermek egészségét; annál is inkább, mivel a várandósság alatti szájüregi problémák növelhetik a koraszülés és a csekély születési súly kockázatát. Ezek az összefüggések egyértelműen rámutatnak, hogy ilyenkor a fogak egészsége is fokozott figyelmet igényel és érdemel.
A megelőzés a leghatékonyabb módszer
Természetesen az a legideálisabb, ha a kismama már a gyermekáldás tervezése előtt is gondosan odafigyel a fogai állapotára, így a várandósság idején eleve nem kell régóta fennálló fogászati problémákkal küszködnie. Érdemes még nagyobb hangsúlyt fektetni a szájhigiénia fenntartására, akár az alapvetőnek tekinthető napi két fogmosás gyakoriságának növelésével. A fogselyem, a fogköztisztító kefe és a szájvíz használata is rengeteget segíthet a fogak épségének megőrzésében. A rendszeres – legalább évenkénti – fogászati szűrővizsgálaton túl akár ráadás alkalmat is érdemes lehet beiktatni, illetve bármilyen szájüregi probléma jelentkezésekor a lehető leghamarabb szakemberhez javasolt fordulni. Ezekkel együtt adottak lehetnek az egészséges fogak szoptatás alatt is.
Ha Önnél is eljött a fogászati szűrővizsgálat ideje, kérjen hozzánk időpontot!