A hófehéren csillogó, egymás mellett katonásan sorakozó fogak nélkül szinte senki nem kaphat belépőt a sztárok világába. Mindezt pedig a legtöbbször fogászati héjak alkalmazásával érik el. Ez manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvend Hollywoodon innen, s azon túl is. Ám ez a módszer csak látszólag nyújt egészséges, tökéletes mosolyt, és számos hátránnyal jár.
Ámuldozva nézzük a vörös szőnyegen felvonuló színésznők hibátlannak tűnő mosolyát. Sőt Amerikában még a sportkommentátor sem kerülhet képernyőre, ha nem vakítóan fehér, szabályos a fogsora. Az esetek többségében azonban nem arról van szó, hogy a hírességek ilyen jó genetikai adottságokkal születnek, és nem is arról, hogy szimpla fogszabályozó és fehérítő eljárások által tökéletesítették mosolyukat. Az egymással méretben, elhelyezkedésben tökéletesen harmonizáló fogakat általában fogászati héjaknak vagy teljes borító koronának köszönhetik. Ezt az eljárást pedig már nemcsak a sztárvilágban, de a hétköznapokban is egyre többen választják. Kérdés, hogy megéri-e, vagy van jobb módszer, hogy egészséges, szép legyen a mosolyunk?
A megtervezett hollywoodi mosoly ára
A fogászati héjakról tudni kell, hogy alapvetően két típusuk létezik: a direkt héj és a kerámia- vagy porcelánhéj. Utóbbi fogtechnikai laborban készül préskerámiából, emiatt összhatása rendkívül természetes. Ám ahhoz, hogy stabilan rá tudják illeszteni a fogakra, azok ajak felőli felszínéből akár fél millimétert is le kell csiszolni. A direkt héjaknál nem szükséges ép foganyagot beáldozni, mivel a fogorvos speciális tömőanyagot rétegezve építi rá a fogak felszínére a héjat. Ennek hátránya viszont, hogy az anyag sajátossága miatt kevésbé tartós, kopik és mattul, ezért rendszeresen polírozásra, illetve cserére szorul.
A két típusú fogászati héjban közös, hogy általában csak a frontfogakra tudják alkalmazni őket, és leginkább a fogak felszíni, külalaki hibáit lehet orvosolni, vagyis inkább elrejteni velük. Kisebb foghézagokat képesek eltüntetni. Nagyobb szabálytalanságokat már nem illetve harapási rendellenesség helyreállítására sem alkalmasak. Márpedig ha például rossz a harapásunk, az a fogak további kopását, elmozdulását, romlását okozhatja. A számítógépen megtervezett hollywoodi mosoly tehát ebből a szempontból olyan, mint maga Hollywood: kívülről csillog, de belülről már kevésbé fest olyan szépen. Porcelán héjakkal ugyanis nagyon kevés esetben tudunk csak tartós, megbízható és esztétikailag is kifogástalan eredményt elérni.
Mivel a fogaknak csak egy felszínére rögzülnek, ezért rendkívül precíz mérlegelés és előkészítés után megfelelően beállított harapás mellett működnek csak hosszútávon.
A valóban A-listás mosoly titka
Ahelyett, hogy ép fogakat csiszoltatnánk le és saját fogainkat fogászati héjak segítségével rejtenénk el, sokkal jobb megoldás, ha kerüljük a cukros élelmiszereket, italokat, felhagyunk a dohányzással, és nagy hangsúlyt fektetünk a megfelelő szájhigiéniára.
Ez ugyanis az egészséges mosoly és száj alapja: legalább napi kétszeri, alapos fogmosás – fogselyem használatával kiegészítve –, valamint rendszeres látogatás a fogorvosunkhoz.
További tanácsok
A fogak rendellenes elhelyezkedésén, harapási problémákon fogszabályzással javíthatunk. Ha pedig elszíneződtek, professzionális fogfehérítéssel érdemes próbálkozni. A szép mosoly és az egészséges fogsor nagy ellensége még a manapság egyre gyakoribb fogcsikorgatás. Ez a stresszes életmódunknak köszönhető. Már csak azért is fontos a rendszeres fogászati kontroll, mert ennek jeleit, káros következményeit a szakember sokszor hamarabb felismeri, mint mi magunk. Így a megfelelő kezelést, a problémamegelőzést is időben el lehet kezdeni.
Ha pedig esetleg foghiánnyal küzdünk, vagy túlzottan sérült, romlott egy fogunk, pótlására ma már számos korszerű, kényelmes és esztétikus megoldást választhatunk. Ilyen például az implantátumra rögzülő korona, amellyel nemcsak látszólag, hanem minden funkcióját tekintve tökéletes lehet a fogsorunk, így a mosolyunk is.