A szájüregi herpesz okozta égő, szúró, viszkető hólyagocskák nemcsak az ajkakon vagy a bőrfelszínen jelenhetnek meg, hanem a száj belsejében is. A betegség ezen fajtája sokkal jobban meg tudja keseríteni a hétköznapokat, ezért fontos, hogy időben felismerjük, kezeljük a tüneteket, és megelőzzük, hogy kiújuljon.
Ha megbillen az egyensúly
Az ajakherpesz és a szájüregi herpesz esetében is igaz, hogy ha valamiért legyengült az immunrendszerünk, nagyobb eséllyel számíthatunk a fertőzésre, illetve a panaszok megjelenésére. Ezt okozhatja valamilyen más alapbetegség, de akár a stressz vagy a kimerültség is. A szájüregi herpesznél pedig gyakori kiváltó ok, ha valami miatt felborul az érzékeny szájüregi flóra egyensúlya. – mondja a szakorvos, hozzátéve, hogy kisgyermekkorban is gyakori betegség. Akár már a babáknál is megjelenhet, hiszen amikor ismerkedni kezdenek a környezetükkel, mindent a szájukba vesznek. 1 éves kor körül is gyakori, amikor a legintenzívebb a fogzás, később pedig 6-7 éves korban a fogváltás idején. Ezek ugyanis mind olyan faktorok, amelyek felborítják a szájüregi flóra egyensúlyát.
Afta vagy herpesz?
Míg az ajakherpeszt szinte mindenki azonnal felismeri, a szájüregi herpeszt gyakran összekeverik egy másik betegséggel, az aftával. A jellegzetességek alapján azonban nem nehéz megkülönböztetni a két elváltozást. Utóbbinál pontszerűen elhelyezkedő fekélyes bemélyedések jelennek meg. Általában távolabb az ínyszélektől, az orca belső felszínén, a nyelvcsapon vagy akár a garatíveken.
Mit tehetünk ellene?
Maga a herpeszfertőzés nem gyógyítható, de a tüneteket lehet csillapítani, az aktív betegség lefolyását gyorsítani. Általában különböző vírusellenes kenőcsöket, súlyosabb esetben tablettákat szoktak alkalmazni. A fekélyek gyógyulását elősegíthetjük hialuronsavas készítményekkel, de jó szolgálatot tesz a VitalEurope Luxus ínyápoló széruma is, amely zsályatartalmának köszönhetően enyhíti az égő fájdalmat, hozzájárul a sérült hámszövet regenerálódásához. „Emellett fokozottan ügyelni kell a megfelelő szájhigiéniára, és bár a hólyagok miatt kellemetlen lehet a fogmosás, nem szabad azt elhanyagolni, különben a fogak egészségét és egy bakteriális fertőzés kialakulását is kockáztathatjuk” – figyelmeztet a fogorvos.
Fontos, hogy ha felnőttként küzdünk a szájüregi herpesszel – különösen, ha az gyakran kiújul –, forduljunk fogorvoshoz. A szakember segítségével feltérképezhető, milyen elsődleges betegség áll a herpesz hátterében, másrészt megelőzhető, hogy komolyabb problémákat okozzon, és elvegye a kedvünket a mosolygástól.