Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy pácienseink pontosan megismerjék a fogászati és szájsebészeti beavatkozás utáni teendők sorát. Hiszen ezzel jelentős mértékben elősegíthetik a saját gyógyulásukat. Dr. Kelemen Mátéval, a VitalEurope szájsebészével gyűjtöttük össze a legfontosabb tudnivalókat dióhéjban.
Foghúzás után
A hagyományos (egyszerű fogóval végzett, nem műtéti) fogeltávolítás esetén tulajdonképpen egy véralvadékdugó keletkezik a húzás helyén. Ennek mindenképp meg kell őrizni az épségét, nem szabad kikerülnie onnan. Magának a sebnek pedig elkerülendő a felülfertőződése, így tilos a friss seb öblögetéssel való tisztogatása vagy szívogatása. A felülfertőzés megelőzése érdekében egy hétig nagyon szigorúan tiltott a dohányzás és a tömény alkohol fogyasztása. Illetve 3-4 napig kerülendőek az élőflórát tartalmazó tejtermékek (pl. kefir, joghurt), az apró magvak, a szénsavas üdítők és a forró vagy fűszeres ételek, italok is. Kiemelten fontos a jó szájhigiénia, a seb felszínének és környékének körültekintő tisztítása puha sörtéjű kézi fogkefével és fogkrémmel. Ezt a tisztítást már a foghúzás napjának estéjén, vagy legkésőbb másnap reggel ajánlott elkezdeni. Ugyanis a sebre tapadt ételmaradék fertőzést okozhat. Az étkezéssel mindenképpen javasolt megvárni, hogy elmúljon az érzéstelenítő hatása, mivel addig fennállna egy sérülés veszélye (véletlen ráharapás a lágyrészekre rágás közben). Inni azonban addig is lehet. Ha egy picit vérzik a friss seb, akkor gézlapot érdemes összehajtogatni, és 20 percen át ráharapni az időközben keletkező nyál folyamatos lenyelésével.
Fogtömés után
A fényre kötő, mai modern anyagok gyakorlatilag azonnal megszilárdulnak, így nincs várakozási idő, csupán az érzéstelenítő hatásának elmúlását szükséges megvárni az étkezéssel. Minél nagyobb kiterjedésű a tömés – vagyis minél mélyebb lyukat kellett vele korrigálni, az érzőidegekhez minél közelebb –, annál nagyobb a néhány napig tartó hideg-meleg érzékenység esélye. Az érzéstelenítő hatásának elmúlása után – a fokozatos újbóli terhelés mellett – lehet igazán érezni a tömés magasságát, pontosabban azt, hogy megfelelő-e, és tökéletesen illeszkednek-e a fogak harapásnál. Ha túl magas a tömés, akkor néhány napon belül érdemes visszamenni a fogorvoshoz, hogy korrigálja. Fogtömés után azonnal lehet inni, az alapos fogmosás pedig kifejezetten ajánlott. A beavatkozás utáni protokoll egy vagy több fog tömése esetén is ugyanaz.
Korona felhelyezése után
A koronát speciális ragasztócementtel rögzítjük a fogra, s e rögzítőanyag végleges kötéséig nem javasoljuk az érintett fog terhelését. A kötési idő a rögzítőcement típusától is függ (jellemzően 12–24 óra szokott lenni). Általános érvényű tanácsként elmondható, hogy aznap nem érdemes az adott foggal rágni, és csak másnap célszerű elkezdeni a fokozatos terhelést. Az illeszkedés beállításának itt még nagyobb a jelentősége. A korona mindig szokatlanabb érzés eleinte, mint a tömés, tehát ugyanúgy előfordulhat, hogy néhány napon belül korrekcióra kell jelentkezni.
Fogkő-eltávolítás után
A fogkő-eltávolítás a terápia része is lehet bizonyos fog- vagy ínybetegségek esetén, de megelőzési céllal fél- vagy egyévente önmagában is ajánlott elvégezni. A korszerű ultrahangos fogkő-eltávolítás már sokkal csekélyebb kellemetlenséggel jár, ám így is számolni lehet átmenetileg megnövekedett fog- és ínyérzékenységgel. Utána speciális hatóanyagot (klórhexidint) tartalmazó antiszeptikus szájöblögetőt szoktunk javasolni, illetve személyre szabott szájhigiénés tanácsokkal, mosási tudnivalókkal is ellátjuk a pácienseinket ilyenkor.
Szájsebészeti beavatkozás utáni teendők
A szájsebészeti beavatkozás utáni teendők sorát általában azzal nyitjuk, hogy antibiotikumot írunk fel a lehetséges fertőzések megelőzésének céljából. Kiemelten fontos a megfelelő szájhigiénia, a műtéti terület terhelésének elkerülése, valamint a dohányzás, a tejtermékek és a szénsavas italok fogyasztásának mellőzése; 1-2 hétig sport vagy más fizikailag megterhelő tevékenység sem javasolt. Az első napokban a beavatkozás fajtájától függően arcduzzanatra és fájdalomra lehet számítani, ami fájdalomcsillapítóval és jegeléssel nagyon jól kezelhető.
Szeretné ellenőriztetni a fogai állapotát? Vagy már tudja, hogy szüksége lenne valamilyen beavatkozásra? Kérjen időpontot most!