A fogvesztés könnyen vezethet rágási nehézségekhez, problémákhoz a beszédben, valamint megváltoztathatja arcunk formáját. Ilyenkor sajnos egyenlőtlen terhelés éri a meglévő fogazatot és az állkapocsízületeket. Ezeknek a problémáknak a megoldására javasolhat a fogorvos több más megoldás mellett hidat is. A fogászati híd segít a rágás és a beszéd helyreállításában, illetve a szép mosoly visszanyerésében is.
Miből áll a fogászati híd?
A fogászati híd a saját fogakra illeszkedő koronákból és a közöttük hiányzó fog(ak)nak a mesterséges pótlásából áll. A hagyományos hidat minimum 2, de leggyakrabban 3 vagy annál akár több mesterséges fog alkotja. A hidakat tartó saját fogakat pilléreknek nevezzük; ezeknek a fogaknak a bevonásával és koronázásával, illetve a köztük lévő hiányt pótló tagnak/tagoknak az elkészítésével jön létre a híd. Az ezekből az egyben elkészített koronákból álló hidat rögzítőcement tartja a pillérfogakon. Egy híddal egy vagy több fog hiányát tudjuk pótolni, és egy páciensnek több híd is felhelyezhető a foghiány helyétől és kiterjedésétől függően.
A fogászati híd anyaga
Többféle anyagból készülhet. Alapja leggyakrabban egy fém- vagy egy fémmentes váz, amit a technikusok porcelánnal lepleznek, így a váz nem látható, de kellően megerősíti az amúgy törékeny porcelánt. A kor vívmányainak megfelelően már megjelentek a fémmentes és esztétikus hídvázak is. A legjellemzőbb és legmodernebb megoldás napjainkban a számítógép-vezérelt módszerrel faragott, cirkónium-dioxidból készült hídváz, a fog árnyalatával megegyező színben. Az erősebb kerámiák megjelenésével szintén elérhetővé váltak a tisztán porcelánból készült rövidebb hidak is.
A fémkerámia híd kétféle anyagból készül: egy fémvázból, ami a híd alapját biztosítja, valamint a fémvázat teljesen elfedő kerámiarétegből, ami természetes fehér színt és formát kölcsönöz a hídnak. A fémkerámia hidakról érdemes tudni, hogy nagyon ellenállóak és rugalmasak, így javasoltak a moláris és premoláris fogak restaurációjára, vagy ha nagyobb a távolság a két pillérfog között.
A cirkonhíd ezzel szemben nem tartalmaz fémet, így a fémallergiás pácienseknek tökéletes megoldást jelenthet. A fémkerámia hidaknál előfordulhat, hogy az íny visszahúzódásával a fognyaknál és az íny szélénél egy szürke perem jelenik meg. Cirkonhíddal ez elkerülhető. Különleges áttetszőségének segítségével igen természetes hatás érhető el. A cirkonhídnak erős az ellenálló képessége, így az egyik legjobb fogászati megoldás fogak restaurációjára.
Mik a fogászati híd előnyei?
A híd a rágóképesség és az esztétika helyreállítása mellett segít megakadályozni a fogak elmozdulását, valamint támogatja a beszéd, a hangképzés javítását is. A hiányzó fogak pótlására használhatunk fogászati implantátumokat is. Ezek beültetéséhez viszont megfelelő mennyiségű és minőségű csontra van szükség a kérdéses területen. Amennyiben ez az eljárás nem elérhető, orvosilag nem kivitelezhető vagy túlságosan költséges, a fogászati híd jó alternatíva lehet a fogpótlásra. A híd előnye az implantátumhoz képest, hogy elkészítése jóval költséghatékonyabb és gyorsabb, tehát időt és pénzt spórolhatunk vele, ráadásul kényelmes és könnyen megszokható rögzített fogpótlást biztosít.
Kérjen hozzánk időpontot még ma!