Mi is pontosan a fogászati korona, és milyen kezelés esetén van szükség rá? Miből és hogyan készül? Milyen szempontok szerint válasszunk a zavarba ejtően széles kínálatból, és mennyibe kerül? A fogkorona körül ezernyi kérdés kering. A legfontosabbakra megadjuk a választ dr. Pesei Attila segítségével.
Fogkorona vs. fogászati korona
Ezt a két fogalmat sokszor összemossa a köznyelv, ezért mindenekelőtt tisztázzuk gyorsan, mi a különbség a kettő között. A saját fog anatómiailag két részből épül fel: a foggyökérből és a fogkoronából, utóbbi az íny feletti, tehát látható része. A fogászati korona, vagyis a művi korona pedig a fog hiányzó vagy sérült koronai részét pótolja.
Saját fogra és implantátumra is kerülhet korona?
Igen. Teljes foghiány esetén a pótláshoz először is szükség van az implantátum beültetésére, mely a foggyökeret pótolja, majd erre kerül a felépítmény és a fogtechnikus által elkészített korona. De előfordul olyan is, hogy a saját fog gyökér része még stabil, ám a fogkorona nagymértékben letörött, lekopott. Ilyenkor kaphat egy úgynevezett borítókoronát megelőzési és restaurációs céllal. Gyökérkezelt fogaknál is ajánlott a borítókorona, hiszen az ilyen fogak elveszítik a rugalmasságukat, törékenyebbé válnak.
Miből és hogyan készülnek a fogászati koronák?
Az ideiglenes koronák áthidaló megoldást jelentenek (gyógyulási időszakban, harapásbeállításkor például), műanyagalapúak, puhábbak és olcsóbbak. A végleges koronák régebben teljesen fémből készültek, ma már ez elavult technológiának számít. Ehelyett a modern fogászati klinikákon inkább fémkerámia, illetve teljesen fémmentes pótlásokat alkalmaznak, amelyeket nagyrészt digitálisan terveznek meg, illetve előállításuk is számítógép által vezérelten történik.
A fémkerámia korona két részből áll. A fémsapka ráfekszik a fogra, ez védi a fogcsonkot, a fogtechnikus által egyedileg készített kerámiaréteg pedig befedi a fémvázat, és esztétikus fehér színt ad a pótlásnak.
A fémmentes pótlások egyik altípusa a cirkónium-oxidból készült korona, mely egy faragott vázból és az arra egyénileg ráégetett porcelánból áll. A monolitikus koronákat egy kerámiablokkból faragják ki, a teljes porcelán préskerámia koronát pedig – ahogy a neve is utal rá – préseléssel állítják elő.
Milyen koronát érdemes választani?
Mindig mérlegeljünk az esztétikum és a funkcionalitás szempontjából is! A fémmentes pótlások előnye, hogy fémallergiás páciensek számára is megoldást nyújtanak. Mellettük szól az is, hogy esztétikailag sokkal szebb hatást nyújtanak. A fémkerámia koronák esetében ugyanis előfordulhat, hogy az idő múlásával – az íny visszahúzódásának következtében – a fognyaknál, illetve az íny szélénél láthatóvá válik a fémváz pereme. Ugyanakkor ha a korona nem saját fogra, hanem implantátumra kerül, megfontolandó a fémkerámia választása, mert rágásnál természetesebb élményt biztosít. Az implantátum ugyanis – annak köszönhetően, hogy a csontszövetben rögzül – már eleve merevebb, mint a saját fog gyökere, ezt az érzést pedig tovább növeli a kerámia keménysége. Funkcionális oldalról figyelembe kell venni azt is, milyen igénybevételnek lesz kitéve a korona. Például a préskerámia korona esztétikailag verhetetlen, de mivel nincs merevített váza, a terhelhetősége kisebb. A monolitikus koronák ezzel szemben viszont gyakorlatilag törhetetlenek.
Mennyibe kerül a fogászati korona?
Az anyaghasználat és a technika határozza meg a fogászati koronák árát, a fémkerámia mindig olcsóbb. A hazai piac egészét nézve 30–40 ezer forinttól egészen 120–150 ezer forintig változnak az árak, de mint az élet más területein, itt is igaz, hogy a pénzünkért kapott minőséget érdemes igazán szem előtt tartani.
Mennyire tartós a fogászati korona?
Optimális esetben egy fogkorona néhány óra, maximum 1 nap alatt elkészül, de sok-sok évig társunk marad. 10 év a minimum elvárható, ha pedig 15 vagy annál is több évet kibír egy fogászati korona, az már kiváló munka. A technológiák és a felhasznált anyagok fejlődésével egyre inkább kitolható a művi koronák élettartama.
Hogyan kell ápolni a fogászati koronát?
Ahhoz persze, hogy a fogászati koronánk gondtalanul és hosszú időn át ellássa feladatát, fokozottan figyelnünk kell a szájhigiéniára, különösen az íny ápolására. A korona felülete nem tud szuvasodni, de az íny és a fogkorona határvonalának tisztítására ügyelni kell, hogy ne tapadjon meg ott semmilyen lepedék, ne alakulhasson ki fogkő, illetve a megfelelő fogmosási technikával serkentsük az íny vérkeringését, ezáltal megőrizve annak egészségét.