A karácsony az az időszak, amikor végre lazíthatunk: a szokásosnál később ébredünk, akár egész nap pizsamában vagyunk, és a diétát is elfelejtjük. Ám ha 2023-t is magabiztosan mosolyogva szeretnénk kezdeni, a fogápolás terén ne engedjük el magunkat az ünnepek alatt sem! Íme a fogbarát karácsony néhány hozzávalója.
Cukorsokk a fogaknak
A karácsony gyerekkorunktól kezdve összefonódik az édességgel. Sőt már a szentestéig tartó visszaszámlálásnál is főszerep jut a csokinak, köszönhetően az adventi naptárnak. Nem csoda hát, hogy a felnőttek többsége is éves édességfogyasztásának jelentős hányadát karácsonykor tudja le. A Magyar Édességgyártók Szövetségének friss adatai alapján idén decemberben várhatóan 8 millió csokoládéfigura és 3500 tonna szaloncukor fogy majd a boltokból, és landol a szájakban. Már ez is elképesztő mennyiség, és akkor még az egyéb nasikról nem is esett szó!
Lehet, hogy a cukros ételek szó szerint megédesítik az ünnepet, de a fogak számára ellenségek, ugyanis ezek a fogszuvasodás első számú okozói. Az étkezés után a fogakra tapadt lepedék magas cukortartalma ugyanis kitűnő táptalaj a baktériumok számára, így azok gyorsan szaporodnak, és a cukrok lebontásával savat termelnek. Ez a sav pedig roncsolja a fogzománcot, mert hatására kioldódnak belőle az ásványi anyagok. A következő lépcső, hogy a fogzománc szerkezete meglazul, a baktériumok pedig ezáltal áttörnek a fogfelszínen, elérik a fogszövetet, ahol tovább bomlasztják a fog szerkezetét, és máris megindul a fogszuvasodás. Jusson ez eszünkbe, mielőtt elcsenjük a következő szaloncukrot a fáról!
Milyen a fogbarát karácsonyi menü?
Jó, ha tudjuk, hogy nemcsak az édességek kedveznek a fogszuvasodásért felelős baktériumok elszaporodásának, hanem a legtöbb szénhidrátdús étel is. Márpedig ezekből sokféle kerül az ünnepi asztalra. Emiatt persze kár lemondani a hagyományos töltött káposztáról, a krumplipürével tálalt pulykáról vagy kacsáról, de hogy később se bánjuk a torkoskodást, tartsuk be a következőket:
– Bármilyen kényelmes, ne svédasztalként tálaljuk az ebédet vagy vacsorát, mert akkor órák hosszat elhúzódhat az étkezés. Márpedig minél tovább falatozunk egyhuzamban, annál tovább dolgoznak a baktériumok a szánkban.
– Tálaljunk minél több nyers zöldséget tartalmazó salátát a főfogások mellé, az étkezések után kínáljunk sajtot. Mindkettő segít helyreállítani a száj pH-értékét, és eltávolítani a lepedéket a fogakról.
– Az édességeket tegyük az ebéd vagy a vacsora részévé, ne két étkezés között nassolgassunk, mert evés után eleve több nyál termelődik. A legjobb, ha olyan nasikat választunk, amelyek könnyen omlanak szét a szájban: kerüljük a ragacsos, fogakban megtapadó tejkaramellát, a nyalókát és az aszalt gyümölcsöket.
Nézzünk a pohár fenekére — másként! (alkohol, savak)
Nemcsak az számít, hogy mi kerül a tányérukra, hanem az is, hogy mit kortyolunk a poharunkból. A karácsonyi vendégségekhez hozzátartozik a koccintgatás, de a másnapos fejfájáson túl már csak azért is megéri mértéket tartani ezen a téren, mert az alkohol vizet von el a szervezetből, szájszárazságot okoz, és ez szintén kedvez a káros baktériumok elszaporodásának. Ráadásul az egyik legkedveltebb ünnepi ital, a pezsgő triplán árt a fogaknak: alkoholtartalmán túl a benne lévő cukor (különösen az édes pezsgőknél) és szénsav is roncsolja a zománcot. A szénsavas italokat egyébként is érdemes kerülni, mert bizony azok is savasak, tehát a fogaink ellenségei. Ugyanígy a narancslé sem a legjobb választás, bármilyen egészséges alternatívának véljük is. Persze nem kell szigorúan csak vizet innunk az ünnepek alatt, de igyekezzünk minden koccintás, étkezés után legalább egy pohár vizet lehörpinteni vagy azzal öblögetni, hogy óvjuk fogainkat és ínyünket.
A fogkefénket ne küldjük szabadságra
A karácsonyi szünetben az ünneplésen túl a pihenésnek is fontos szerep jut. Ilyenkor lazítunk a mindennapi rutinunkon, elengedjük az egész éves hajtást – de a fogbarát karácsony jegyében az alapos fogtisztítást még ilyenkor sem szabad ellustálkodni. Sőt, a szokásosnál gyakoribb édességfogyasztás miatt ilyenkor fektessünk rá még nagyobb hangsúlyt! A napi kétszeri fogmosást és legalább egyszeri fogselymezést továbbra is tartsuk be. A legjobb pedig, ha minden nagyobb étkezés, nassolás után beiktatunk egy gyors fogmosást vagy öblögetést, hogy megszabaduljunk a lerakódott ételmaradékoktól, elejét vegyük a fogszuvasodásnak, nem utolsósorban pedig ne a mákos bejgli nyomaival mosolyogjunk az ünnepi fotókon.
Nem éri meg keménykedni
Fogaink egész évben szó szerint keményen dolgoznak értünk, hiszen a fogzománc – egészséges állapotában – a test legkeményebb anyaga. Ez viszont nem jelenti azt, hogy akármit kibírna, és svájci bicskaként bármire bevethető volna. Ha ajándékcsomagolás közben nem találjuk az ollót, ne foggal tépjük el a ragasztószalagot, ha a gyerek nem tudja szétszedni a legóját, ne a fogainkkal segítsünk be neki, és az új ünnepi ruhák címkéjét se fogakkal tépjük le. Ezekkel a műveletekkel ráadásul nemcsak a fogak felületét, hanem az ínyünket is könnyen megsérthetjük.
Készüljünk fel a fogas vészhelyzetekre
Persze fogaink és ínyünk sajnos akkor is megsérülhet, ha egyébként vigyázunk rájuk, és betartjuk a fogbarát karácsony játékszabályait. Eleshetünk korcsolyázás közben, megcsúszhatunk a jeges úton, ráharaphatunk a bejgliben maradt dióhéjra – csak hogy a leggyakoribb ünnepi fogbaleseteket említsük. Ha ilyen történik, ne késlekedjünk, keressük fel mielőbb fogorvosunkat, mert ha húzzuk-halasztjuk a dolgot, azzal tovább súlyosbíthatjuk a problémát. Egy gyors kezelés a fogorvosi székben, és máris mosolyogva folytathatjuk az ünneplést.