A fogvesztés nem csak esztétikai problémát jelent, hiszen idővel akár egyetlen hiányzó fog is nagy kárt okozhat az egész fogsorra nézve. Szerencsére a fogimplantátum megjelenésével ma már könnyen orvosolható ez a probléma. Sorozatunk harmadik részéből megismerheti a fogpótlás folyamatának végső lépéseit, melyek után a páciens visszanyeri régi mosolyát.
Korábban már körbejártuk, mit jelent pontosan a fogimplantátum, miért lehet szükséges és hogyan zajlik a csontpótlás, valamint mire kell számítani a fogimplantátum behelyezésekor ha fogvesztés történt. Ha pedig a műtét utáni gyógyulási idő letelt, tehát a fogimplantátum kellően stabillá vált, majd megtörtént a felszabadítás és az ínyformázás, következhet a felépítmény és a korona elkészítése, illetve rögzítése. Ilyenkor a szájsebész helyett már a fogorvosé vagy a fogtechnikusé a főszerep. Erről a szakaszról dr. Dudás Péter mesél nekünk.
Nem mindegy, hogyan csillog a (fog)korona
Kétségkívül ez a fogpótlás folyamatának leglátványosabb és a páciens számára legizgalmasabb szakasza, hiszen ekkor válik láthatóvá és érzékelhetővé az eredmény. És hogy tulajdonképpen mi kerül a fogimplantátum jelentette alapra? „A felépítmény rész, melyet belecsavaroznak az implantátumba, már kiemelkedik az ínyből, lényegében olyan funkciót lát el, mint a hagyományos pótlásnál a lecsiszolt fogcsonk” – magyarázza a szakember. Ez készülhet titánból és cirkóniumból is, a kettő között leginkább esztétikai különbség van. A cirkónium nagy előnye, hogy hasonlóan nyeli el és veri vissza a fényt, mint a saját fogak, ezért frontfogak pótlása esetén javasolt a felépítményhez is ezt választani. Általában a felépítményre rögzítik a koronát, mely gyakorlatilag a fogíny feletti, látható részt pótolja. Bizonyos esetekben előfordulhat olyan is, hogy felépítmény és korona egybe van építve. A korona készülhet fém és kerámia kombinációjával vagy cirkóniumból, aminek a fent említett esztétikai szemponton túl az is előnye, hogy fémmentes alapanyag.
Hogyan készül a fogpótlás?
A fogorvos munkájának első lépése, hogy lenyomatot készít a száj belsejéről. „Ez három fajta lenyomati fejjel készülhet. Kettőt (a nyitott és zárt kanalas lenyomati fejet) a hagyományos eljárásnál alkalmazunk, a harmadik típust, az optikai lenyomati fejet pedig a modern és kényelmes digitális lenyomatvételnél – mondja dr. Dudás Péter. – Ennek során egy orálkamerát helyezünk a szájba, mely másodpercenként 300 képet készít. Ezt fokozatosan húzzuk a fogak, illetve a fogimplantátumba helyezett lenyomati fejek felületén, úgy, hogy lehetőleg minden oldalt lekamerázzunk. A felvételekből pedig egy szoftver összeállít egy 3 dimenziós képet, amit azonnal továbbíthatunk a laborba.” Azt, hogy éppen melyik lenyomati technikát alkalmazza az orvos, mindig az adott feladat sajátosságai döntik el. Fémkerámia korona esetén a lenyomat alapján a laborban készül egy gipszminta a páciens fogsoráról, melybe technikai fogimplantátum kerül. Ez funkciója szerint a már szájban lévőket utánozza. A fogtechnikus ezután készít viaszból egy vázat, melyet beágyaz és kiönt, így alakítja ki a kész koronát. Ha pedig cirkóniumból készül a pótlás, akkor egy számítógépes program segítségével virtuálisan tervezik meg a vázat, melyet aztán a minta szerint egy CNC marógép egy cirkontömbből farag ki.
Az utolsó lépés: a „koronázás”
Az elkészült koronavázat bepróbálják a páciens szájába, és ha ő is és az orvos is megfelelőnek találja, visszaküldik a laborba. Ekkor kerül rá az úgynevezett leplezés, azaz a kívánt árnyalatra színezett kerámiabevonat, amit ráégetnek. Ezután már csak rögzíteni kell a fogimplantátum jelentette bázisra, és voilá! Az egész művelet a lenyomatvételtől a kész koronáig a pótlás bonyolultságától függően 5–10 napot vesz igénybe.
Az implantációs fogpótlás életre szóló megoldást kínál fogvesztés esetén. Persze ehhez oda kell figyelnünk a szájhigiéniára. A mesterséges fogat ugyanúgy ápolni kell, mint a természeteseket, hiszen a lepedék a korona körül is felhalmozódhat. A napi kétszeri fogmosás, valamint a fogselyem és az antibakteriális szájvíz alkalmazása mellett az orvos által előírt fogászati kontrollokon is fontos megjelenni. Mindez persze nem jelent nagy áldozatot, ha azt nézzük, hogy cserébe életünk végéig gond nélkül étkezhetünk, beszélhetünk, mosolyoghatunk.