Sokan meglepődnek rajta, hogy milyen zökkenőmentesen zajlik a fogászati implantátum beültetése, és milyen csekély kellemetlenséggel jár a látványos eredményhez képest. A technológia fejlődésének és a gondos előkészületeknek köszönhetően ma már rutin szájsebészeti beavatkozásnak számít a fogpótlás implantátummal.
Annak érdekében, hogy a személyre szabott kezelési terv részeként elvégzett implantáció hosszú távú funkcionális és esztétikai eredményt hozzon, részletesen tájékoztatjuk a pácienseinket a műtét előtti és utáni tudnivalókról. Most összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket magával a műtéttel és az azutáni időszakkal kapcsolatban.
Mikor kerülhet sor a fogászati implantátum beültetésére?
A fogak és az egész szájüreg kiinduló állapotától függ, hogy a személyre szabott kezelési terven belül mikorra időzíthető az implantátumos fogpótlás. Általánosságban elmondható, hogy egészséges íny és megfelelő csontállomány szükséges a beavatkozás sikeréhez. Foghúzás után általában 8–12 hetet szükséges várni ahhoz, hogy az eltávolított fog helyére implantátumot ültethessünk be, míg csontpótlás – a pótolni kívánt csontmennyiségtől függően – akár az implantátum beültetésével egyidejűleg is megtörténhet. A kezelési tervet természetesen úgy állítjuk össze, hogy a szükséges kezelések és beavatkozások illeszkedjenek a páciensünk időbeosztásához, finanszírozási terveihez, illetve egyéb kívánalmaihoz.
A műtét utáni időszakban számíthatunk-e vérzésre?
Némi enyhe vérzés a fogászati implantátum beültetése után teljesen normális. Általában arra kérjük a páciensünket, hogy nagyjából egy órán át harapjon rá a műtét helyére helyezett gézdarabra, amit szükség esetén még fél órán át folytathat. Nem valószínű, hogy a vérzés ennél tovább tartana, ám ebben az esetben benedvesített teafilterre lehet harapni még további 30 percig, mert a teában lévő csersav elősegíti a véralvadást. A fogimplantátum beültetése lényegesen kevesebb vérzéssel szokott járni, mint a foghúzás. Nem marad utána nyílt seb (foghely), aminek gyógyulnia kell.
Hogyan lehet elősegíteni a gyógyulást?
Az implantátum beültetése után azonnali öblítést kérünk vízzel, utána pedig jó, ha páciensünk a nap hátralévő részében sem nyelvvel, sem pedig ujjal nem ér hozzá a műtéti területhez. Ez ugyanis újbóli vérzéshez vezethet. Érdemes elkerülni az erőteljes köpést, a szívószálhasználatot és a dohányzást, mert ezeknek a hatására is elmozdulhat a gyógyulás első szakaszában képződött véralvadék.
Kell-e pihenni a műtét után?
Ajánlott elkerülni a fizikai terhelést, mert ez lüktetéshez és újbóli vérzéshez vezethet. Ezt leszámítva nyugodtan folytathatóak a mindennapi tevékenységek, ugyanakkor érdemes nyugodt környezetben pihenni legalább a műtét napjának hátralévő részében.
Lehet-e arcduzzanatra számítani?
Fogászati implantátum beültetése után jelentkezhet duzzanat, ami általában csak másnap kezd megjelenni, és 2-3 nap elteltével éri el a csúcspontját. Ez teljesen normális, és azonnal hatékonyan csillapítja a jegelés (természetesen az arc külső részére helyezve). Jegelést akár már a beavatkozás napján is szoktunk javasolni, megelőzésképpen.
Kell-e fájdalomcsillapítót szedni?
Valószínűleg csak mérsékelt kellemetlenségre lehet számítani a műtét után. Általában már az implantátum beültetéséhez adott helyi érzéstelenítő hatásának elmúlása előtt ajánljuk az első adag fájdalomcsillapító bevételét, majd két napig folyamatosan. A legtöbb páciens számára elegendőek a vény nélkül kapható készítmények, amilyeneket például fejfájásra is szoktak szedni. A műtét utáni fájdalom- és diszkomfortérzet napról napra csökken.
Mikor lehet enni és inni?
Noha a megfelelő folyadékbevitel mindig kulcsfontosságú, kerülendő a meleg vagy forró italok fogyasztása közvetlenül a műtét után. Az alkohol ugyanúgy ártalmas lehet, mint a forró vagy fűszeres ételek. Inni tulajdonképpen azonnal lehet, enni viszont csak a helyi érzéstelenítő hatásának elmúltával érdemes, hiszen addig fennáll a sérülésveszély rágás közben. Annak ellenére, hogy az első néhány napban kihívást jelenthet az étkezés, érdemes tápláló, puha állagú és kellemes hőmérsékletű ételeket fogyasztani. A magvak, a magvas gyümölcsök és a pattogatott kukorica átmenetileg kerülendők, mivel a maradványaik fertőzéshez vezethetnek. A legtöbben 7–10 napon belül tudnak visszatérni a megszokott étrendjükhöz, immáron a tökéletes harapás nyújtotta előnnyel.
Hogyan tartható fenn a megfelelő szájhigiénia?
A gyógyuláshoz nélkülözhetetlen a megfelelő szájápolás. A műtét utáni napon meleg, sós vizes öblögetés javasolt napi 4-5 alkalommal, főleg étkezés után. Ezt követően az alapos fogmosás mellé klórhexidin-tartalmú szájvizet szoktunk ajánlani, eleinte különös óvatossággal a műtéti terület környékén.