A fogimplantátum ára az első amire a legtöbben felkapják a fejüket, mivel jelentősen drágább, mint sok más fogászati kezelés. Alábbi bejegyzésünkből kiderül, mi indokolja a magasabb árat, és miért nem éri meg a garast a fogunkhoz verni, ha fogpótlásról van szó.
Laikusként sokan gondolják, hogy a fogimplantátum hasonló kiegészítő, mint a korona vagy a híd, pedig sokkal összetettebb pótlást takar. A fogászati implantáció során tulajdonképpen egy teljes mesterséges fogat alakítanak ki, amely a gyökértől a zománcig az eredeti fog minden látható és nem látható részét pótolja. Ahogy arról szakmai sorozatunkban részletesen írtunk, egy fogimplantátum három elemből áll. Ezek közül a fogászati szakzsargonban implantátumnak csak a „legalsó” részét nevezik, amely egy, az állkapocscsontba illesztett kis csavar. Ez rögzíti az összekötő elemet (a felépítményt), melyre aztán a korona, a fog látható része kerül. Vagyis ehhez a kezeléshez tulajdonképpen három elemre van szükség, ami a fogimplantátum ára is jól tükröz.
Kis csavar, nagy különbségek
Maga az implantátum egy titánból készült, külső és belső menettel egyaránt rendelkező, biokompatibilis csavar. Ez ma már számos gyártó kínálatában megtalálható, ára pedig igen széles skálán mozog. Vannak, amelyek az öt számjegyű tartományban elérhetőek, de akadnak olyanok is, amelyek darabonként közel 300 ezer forintba kerülnek. És hogy mi okozza ezt a nagy különbséget? Egyrészt hatalmas eltérés lehet két fogimplantátum minőségében, vagyis többek között azok anyagában, a felületkezelésben, a formában, a csavarvezetésben és a csatlakozási mechanikában. Ezek a tulajdonságok mind hatással vannak az implantátum csontba épülésére. Másrészt a gyártók árképzésében természetesen szerepet játszik az a kutatómunka és szaktudás is, amit termékeik tökéletesítésébe invesztáltak. A magasabb ár tehát magasabb minőséget is képvisel, ami gyakorlati szempontból nézve azt jelenti, hogy rövidebb ideig tart az implantálás utáni gyógyulás, és tartósabb és kényelmesebb lehet a fogpótlás.
Csontok és koronák
Ez akár egy középkori témájú sorozat címe is lehetne, de most a fogpótlás árának másik két meghatározó elemére utalunk vele. A fogászati implantáció költsége ugyanis a sebészeti műtét és a beültetett titániumcsavar árát tartalmazza. Ehhez hozzáadódik, hogy milyen koronát (fém vagy cirkon) választunk. Utóbbi természethűbb és esztétikusabb, valamint fémallergiásoknál is alkalmazható, ám drágább opció. A csontnak pedig azért jut fontos szerep, mert ha a páciens állkapocscsont-állománya nem megfelelő arra, hogy biztosan rögzüljön az implantátum, akkor csontpótlásra van szükség. Ez a beavatkozás pedig akár meg is duplázhatja a fogászati implantáció összköltségét.
A szép mosoly megér ennyit
A VitalEurope-nál hiszünk abban, hogy nem szabad kompromisszumot kötni, ha fogainkról van szó, ezért csakis prémium minőségű implantátumokkal dolgozunk. Tény, hogy a fogpótlás ezen módja jobban megterheli a pénztárcát, mint az egyszerű korona vagy híd, ám azokkal szemben jóval tartósabb megoldás. Ha odafigyelünk a szájhigiéniára, egy fogimplantátum életünk végéig hű társunk lehet, nem kell 10-15 évente cserélni. További előnye, hogy nem szükséges hozzá a szomszédos, akár teljesen egészséges fogakat lecsiszolni, mint egy híd felhelyezésénél. Fontos tudni azt is, hogy a foghiány miatt az állcsont használaton kívüli részei elkezdnek sorvadni, felszívódni. Ha azonban a beültetett fog által ismét hat rájuk erő rágás közben, meggátolható ez a folyamat. A széles mosoly pedig, amit mindennap viszontláthatunk a tükörben, emlékeztet majd rá, hogy jó döntés volt a fogimplantátum mellett voksolni.