A gyökércsúcs-rezekció célja, hogy sikerüljön megmenteni a fogat, és ne legyen szükség foghúzásra. A szájsebészeti beavatkozás során eltávolítjuk a gyulladt szöveteket és a gyökércsúcsot, hogy lehetővé tegyük a környező rész gyógyulását. A krónikus gyulladás kezelése két lépésben történik, hiszen gyökércsúcs-rezekció előtt minden esetben gyökérkezelést végzünk, vagy kicseréljük a régi gyökértömést, és csak azután metsszük ki a gyökércsúcsot. A régi gyökértömés eltávolítására a felülfertőződés megelőzése miatt van szükség.
Mikor ajánlott a gyökércsúcs-rezekció?
Több tényező is vezethet krónikus gyulladásos folyamathoz a foggyökér környékén. Fogszuvasodás vagy sérülés miatt elhalhatnak a fogban lévő érzőidegek, és bakteriális fertőzés alakulhat ki. A foggyökér csúcsán található egy apró nyílás, amin keresztül a baktériumok átjuthatnak a gyökércsúcs körüli térbe, a csontszövetbe, ami problémát okozhat.
A megfelelően elkészített gyökértömés többnyire hatékony kezelést jelent a gyökércsúcs tájéki gyulladás okozta gondokra. Ha a gyökértömés ellenére sem csökken a gyulladásos rész mérete, akkor felmerül a rezekció szükségessége. Főleg metszőfogakon és kisőrlőkön végezzük ezt a műtétet, tehát egy- vagy kétgyökerű fogaknál. Nagyőrlőknél csak igen ritkán.
A lehetséges indikációk tehát a következők lehetnek:
- sikertelen többszöri gyökérkezelési kísérlet;
- fennmaradó krónikus gyulladás gyökértömés után;
- szerteágazó vagy erőteljesen ívelt foggyökér vagy gyökérszűkület;
- túl sok tömőanyag a foggyökér környékén;
- a foggyökér szárítására tett kísérletek sikertelensége;
- ha más szájsebészeti beavatkozás miatt el kell távolítani a gyökércsúcsot;
- a fog gyökércsúcsi harmadának törése;
- gyökércsúcsi ciszta megléte;
- ha gyulladásos góc alakult ki a foggyökér környékén, ami hajhulláshoz, szívproblémákhoz vagy ízületi fájdalmakhoz is vezethet.
A gyökércsúcs-rezekció folyamata
Általában helyi érzéstelenítésben végezzük ezt a szájsebészeti „kisműtétet”. Az első lépés az ínylebeny képzése és leválasztása a csontfelszínről, hogy aztán fúróval csontablakot ejtsünk a gyökércsúcs körül.
Ezt követően lemetszünk néhány milliméternyit a fog gyökércsúcsi végénél, és kitisztítjuk a gyulladt szöveteket a csontablakon keresztül, amit varratokkal zárunk.
Műtét utáni tudnivalók
Mint minden szájsebészeti (vagy akár egyéb) műtét esetében, gyökércsúcs-rezekció után is rendkívül fontos az orvosi utasítások betartása. A leggyakoribb kérdés, hogy mikor lehet enni és inni: utóbbit szerencsére akár azonnal, enni viszont csak az érzéstelenítő hatásának elmúltával ajánlott a sérülések elkerülése végett. Forró, fűszeres, maró hatású ételek és italok fogyasztása kerülendő a gyógyulás első időszakában, mint ahogy a tejtermékeké és a szénsavas üdítőké is.
A gyökércsúcs-rezekció utáni esetleges arcduzzanatot jegeléssel hatékonyan lehet csillapítani. Minden páciensünknek javasolni szoktuk, hogy fokozottan figyeljen oda a szájhigiénia fenntartására, amihez a rendszeres fogmosás mellett érdemes klórhexidin-tartalmú szájvizet használni.
A gyökérrész eltávolítása miatt némileg csökken a fog rögzítettsége a csontban, így 4–6 hétig kerülendő az érintett rész fokozott terhelése, tehát az erőteljes harapás vagy a kemény ételek rágása. A csontos regeneráció folyamatát kontrollvizsgálatok segítségével kísérjük figyelemmel; a gyógyulást az jelenti, ha eltűnik a lyuk a gyökércsúcs körül. Többnyire a rezekció után 6–9 hónappal ellenőrizzük a csontosodási folyamatot – képalkotó diagnosztikai vizsgálattal –, ezután 3–6 havonta ajánlott a röntgen.