Főleg fogszuvasodás vagy sérülés miatt fordulhat elő, hogy elhalnak a fogban lévő érzőidegek, és bakteriális fertőzés alakul ki. A foggyökér csúcsán található egy apró rés, amin keresztül a baktériumok átjuthatnak a gyökércsúcs körüli térbe, a csontszövetbe: mindez gyulladásos folyamathoz vezet. Ilyenkor kezelésre van szükség, különben a környező szövetek elfertőződhetnek, és fennáll a tályogok kialakulásának veszélye.
Mikor indokolt fogorvoshoz fordulni?
Noha akkor is indokolt évente fogászati szűrővizsgálatra menni, ha semmilyen panaszunk nincs, a következő tünetek arról árulkodnak, hogy érdemes mielőbb időpontot kérni:
- fogfájás (akár evés közben vagy nyomás hatására);
- hosszan fennálló fogfájás vagy fogérzékenység;
- ínyduzzanat, ínysérülés, kiütések az ínyen;
- látható fogelszíneződés, főleg barnulás.
Mit jelent a gyökérkezelés?
A gyökérkezelés a fogbél és az idegek eltávolítását, majd a fog belső részének tisztítását és lezárását jelenti.
A gyökércsatorna a fog belsejében lévő üreg, ami otthont ad a fogbélnek és a fogidegnek. Érdekesség, hogy a fogidegek csupán a fogak kifejlődésében játszanak funkcionális szerepet, utána már csak a hideg- és melegérzékelésben segítenek. Éppen ezért távolíthatók el a gyökérkezelés során anélkül, hogy az kihatna a fog funkcionális működésére.
A fogbélben baktériumok és szuvasodást okozó ételmaradékok okozhatnak olyan gyulladást, aminek a következtében indokolttá válhat a fogideg eltávolítása. A szabaddá vált idegek és a sérült fogbél nyomán – időben elkezdett kezelés hiányában, már szétterjedt fertőzés esetén – gennyel telt tasak alakulhat ki a foggyökér csúcsánál.
Gyökérkezelés során érzéstelenítés után először tamponáljuk az adott területet, hogy száraz maradjon, majd lyukat fúrunk a fogba, hogy eltávolíthassuk a fogbelet és a károsodott idegszövetet. A megtisztított területre gyökértömést teszünk – a fog gyakran csak többalkalomnyi gyökérkezelés után lesz kellően tiszta és gyulladásmentes ehhez –, ami légmentesen zárva megakadályozza a további fertőzést.
A megfelelően elkészített gyökértömés az esetek nagy részében megoldja a gyökércsúcs körüli gyulladást.
Mi az a gyökércsúcs-rezekció?
Amennyiben a gyökértömés ellenére sem csökken a gyulladásos rész mérete, felmerül a rezekció szükségessége. Megeshet az is, hogy valamilyen anatómiai akadály merül fel, ami nem teszi lehetővé a megfelelő gyökértömést. Ilyen lehet például a gyökércsatorna extrém görbülete, a nagyon beszűkült gyökércsatorna, vagy az, ha a gyökércsúcs körül sok kis elágazás figyelhető meg. A gyökértömés a fog alatti üregrendszer hermetikus kitöltését szolgálja. Ha ez nem valósulhat meg az említett okok valamelyikéből kifolyólag, akkor következhet a rezekció. A műtéti indikációk közé tartozik még a fog gyökércsúcsi harmadának a törése vagy pedig a gyökércsúcsi ciszta megléte.
A gyökércsúcs-rezekció egy szájsebészeti kisműtét, amihez először ínylebenyt képzünk, amit utána a csontfelszínről leválasztunk, és a gyökér csúcsa körül egy csontablakot ejtünk a fúróval. Utána a fog gyökércsúcsi végénél levágunk néhány millimétert, és a gyulladásos szövetet az ablakon keresztül kitakarítjuk, végül varratokkal lezárjuk. A beavatkozás időtartama általában 15–30 perc, és az esetek többségében teljesen fájdalommentes.
Arra vonatkozóan, hogy az említett fogmegtartó beavatkozások közül melyikre van szükség, vizsgálattal egybekötött konzultáció alkalmával tudunk szakorvosi javaslatot megfogalmazni.
Kérjen hozzánk időpontot még ma!