Fogfájás esetén – különösen, ha visszatérő panaszokról van szó – mindenképp ajánlott fogorvoshoz fordulni. A kellemetlen tünetek csak akkor múlnak el, ha felderítik, majd megszüntetik az okát. Igen ám, de mit tehetünk, ha éppen nyaralás közben vagy ünnepnapon tör ránk a fogfájás? Persze kézenfekvő megoldást kínálnak a fájdalomcsillapító tabletták, de a következő természetes praktikák is segíthetnek.
Édesen vagy sósan szereti?
Bár fogfájás esetén a megoldást általában a fürdőszobában vagy a gyógyszeres szekrényben keressük, nem árt a konyhában is körülnézni. Több olyan fűszer is létezik ugyanis, amely nemcsak megízesíti ételeinket, hanem antibakteriális, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással is bír. Keverhetünk például elsősegélypasztát só, bors és néhány csepp víz segítségével, ahogy az összenyomott fokhagyma és a só keveréke is segíthet. Közvetlenül a fájó fogra felkenve pár percen belül érezni fogja a megkönnyebbülést. Ha pedig a foghagymát belerágja a letört, üreges fogba, akkor annak erős antibakteriális hatása segít a gyulladás és a fájdalom átmeneti csökkentésében. Különösen akkor jelenthet nagy segítséget ez, ha a fájdalom nem akut jellegű, hanem krónikus, a fog már elhalt, és inkább a fog körüli csont gyulladása miatt érez kellemetlenséget.
Tegye jégre a fogfájást!
Ha a fentiek nem segítenek, vagy esetleg felerősítik a tüneteket, akkor a fog vélhetően már túljutott a hyperaemiás szakaszon, és gyulladásba került. Ekkor hívhatjuk segítségül a hideget. A havas, hideg vizes borogatást már évszázadok óta alkalmazzák gyógyító célra, és fogfájáskor is enyhülést ad. A panaszokat okozó gyulladásos folyamatok ugyanis általában hőmérséklet-emelkedéssel járnak, mivel fokozódik a vérkeringés – hűtéssel azonban ez visszafordítható, és megakadályozható a sejtek túlzott aktivitása.
A hideg hatására emellett csökken az idegek információvezető képessége – ezért is érzünk zsibbadást –, így a fájdalom is enyhül. A legjobb, ha mindig tartunk a mélyhűtőben jégzselét. Ha viszont nincs otthon, jó szolgálatot tehet egy jégkockás zacskó vagy egy mirelit zöldséges csomag is. Fontos azonban, hogy soha ne közvetlenül a bőrre helyezzük a hűtést, hanem egy vékony pamutrongyba bugyolálva, és egyszerre csak 10 percig tartsuk az arcunkhoz, különben megfagyhatnak a bőrfelszín alatt lévő idegek, szövetek.
Egy csésze fájdalomcsillapító
Egy-egy csésze gyógynövényes tea – picit visszahűtve – kifejezetten segíthet, amikor fogfájással küzdünk. A borsmenta, a kamilla, a zsálya vagy a levendula forrázatával is próbálkozhatunk. Utóbbit érdemes este kortyolgatni, mivel a benne lévő linalool segít az elalvásban, ami bizony fogfájáskor különösen nagy kihívás tud lenni.
És a végére az egyik legfontosabb aranyszabály fogfájás esetén: kerülni kell az intenzív meleg környezetet (szauna, termálfürdő) és a meleg ételek és italok fogyasztását, mert az csak rátesz egy lapáttal a tűzre.