A hiányzó fogak nem csupán esztétikai problémát jelentenek: a tökéletlen mosolynál sokkal súlyosabb funkcionális és egészségügyi következményei is lehetnek annak, ha sokáig várunk a fogpótlással. Összegyűjtöttük ezek közül a leggyakoribbakat!
-
Elmozduló, „elcsúszó” fogak
Minden egyes fog szerepet játszik a környező fogak megtartásában. Emiatt szokott előfordulni, hogy ha az egyik hiányzik, akkor elmozdulhatnak a „szomszédai” – ráadásul úgy, hogy dominóeffektus módjára már azok sem tartják úgy a helyükön az összes többit. A végeredmény sajnos minden esetben szemmel látható egyenetlenség lehet még azoknál is, akiknek korábban teljesen szabályos volt a harapásuk és a mosolyuk. A hiányzó fogak mielőbbi pótlásával azonban megelőzhető a probléma.
-
Csontelhalás
Ez akkor következik be, amikor a hiányzó fogak alatti csontrész megsüllyed, mert már nincs ott élő foggyökér. A probléma súlyos lehet, és idővel akár rosszabbodhat is. A csontelhalás többnyire a fogvesztés utáni 6–12 hónapban következik be, s minél tovább halogatjuk a fogpótlást, annál nagyobb mértékű csontpótlásra lehet hozzá szükség.
-
Rágási nehézségek
A hiányzó fogak egyik leginkább magától értetődő következménye a rágási nehézség, a megváltozott harapás miatt ugyanis nemcsak hogy nehezebbé, hanem akár egyenesen fájdalmasabbá is válhat a rágás. Sőt, a hiányzó fogak helyétől és számától függően előfordulhat, hogy úgy tűnik, el kell köszönni bizonyos ételtípusoktól. Mindez hátrányosan hat a tápanyagbevitelre és az emésztés folyamatára is. Fogpótlással azonban helyreállítható a rend, és nyugodtan lehet fogyasztani a korábbi ropogós kedvenceket.
-
Hangképzési nehézségek
A hiányzó fogak sajnos a beszédet is megnehezíthetik. A fogak kulcsszerepet játszanak számos hang képzésében, így a hiányuk miatt jelentkező beszédhibák negatívan hatnak a társas kapcsolatokra, ráadásul rombolják az önbizalmat.
-
Arcszerkezet-változás
Talán nem is gondolnánk, hogy a fogak milyen jól megtámasztják belülről az arc lágyszöveteit, és milyen remekül gondoskodnak az alsó arcfél stabilitásáról… Egészen addig, ameddig észre nem vesszük, hogy a hiányzó fogak miatt mennyire meg tud változni a külsőnk. A foghiány és a hozzá kapcsolódó csontelhalás ugyanis „beesetté” teheti az arcot, optikailag előnytelenül átírva annak arányait.
-
Helytelen táplálkozás
Nem csupán mennyiségi, hanem minőségi alultápláltság is létezik: akkor beszélhetünk ilyenről, ha valaki „eleget” eszik, viszont a tápanyag-összetételt tekintve nem olyan hasznos élelmiszereket fogyaszt, mint kellene. A hiányos fogazat miatti nehezített rágás sajnos gyakran ahhoz vezet, hogy az egészségtelenebb falatokat részesítjük előnyben, ami növeli a túlsúly és az elhízás, ezzel együtt pedig a hiánybetegségek kockázatát.
-
Rosszabb mentális állapot
Ugye, milyen kellemetlen, amikor kénytelenek vagyunk takargatni a mosolyunkat? Nem meglepő, hogy aki erre kényszerül, egy idő után úgy érzi, hogy jobb, ha nem is mosolyog. A hiányzó fogak emiatt hosszú távon elszigetelődéshez, szorongáshoz vagy akár depresszió kialakulásához is vezethetnek. A mielőbbi fogpótlás ezáltal nemcsak a mosolyt állíthatja helyre, hanem akár a testi-lelki egyensúlyt is!
Ne várjon tovább Ön sem a fogpótlással! Kérjen mielőbb konzultációt rendelőnkbe!