Ha apró kitüremkedéseket látunk vagy tapintunk, elsőként biztosan szájüregi herpeszre gondolunk. Tény, hogy ez a vírusos fertőzés meglehetősen gyakori, ám a hólyag a szájban sok más kiváltó okra is visszavezethető. Lássuk, mik lehetnek ezek és mi a teendő, hogy minél előbb megszabaduljunk a kellemetlen betolakodótól.
Szájunk sok szempontból egyfajta kapu a világra, hiszen a kommunikáció elsődleges eszköze. A táplálkozáshoz elengedhetetlen, a kisgyerekek pedig a tárgyakat is a szájukba veszik, hogy felfedezzék őket. Ezzel összefüggésben szánk testünk legérzékenyebb és legvédettebb területe, egyben itt található a legtöbb kórokozó is. Mondhatni állandó készültségben áll, és ha valamilyen külső vagy belső hatás éri, gyorsan és hamar felborul a baktériumflóra egyensúlya. Ami sokféle reakciót képes előidézni a szájnyálkahártyán. Ezek közül az egyik gyakori jelenség a hólyagképződés, amelyről dr. Pesei Attilát, a fog- és szájbetegségek szakorvosát kérdeztük.
Mitől jelenhet meg hólyag a szájban?
A fizikai és kémiai ingerektől a különféle fertőző betegségekig számos oka lehet:
- Égési sérülés: Ha óvatlanul harapunk bele valamilyen forró ételbe vagy kortyolunk bele túl meleg italba. Különösen a sajttal töltött fogásokkal érdemes vigyázni, ezek gyakran képesek megégetni az ajkakat, illetve a szájnyálkahártyát és a nyelvet. Az érintett terület rögtön bedagad, bepirosodik, és pici, savós folyadékkal telt hólyagocskák jelennek meg rajta.
- Fagyási sérülés: Inkább gyerekeknél szokott előfordulni, hogy viccből vagy kíváncsiságból megnyalnak télen valamilyen hideg felületet (például síelés közben a felvonó vasvázát), és ilyenkor a száj ugyanúgy hólyagképződéssel reagál, mint égés esetén.
- Kémiai ingerek: Savak és lúgok maró hatása miatt is gyorsan felhólyagosodik az érintett terület.
- Fogászati probléma: Ha a hólyag vagy hólyagok nem átlátszó savóval teltek, hanem gennyes, esetleg véres váladékot tapasztalunk, akkor az valamilyen mélyebb, foggal, fogággyal vagy ínnyel kapcsolatos elváltozás (például fogbélelhalás) jele lehet.
- Vírusos eredetű fertőző betegségek: Vannak olyan kórállapotok, amelyek tünetei tipikusan a szájat is érintik, ilyen az elsősorban gyerekek között terjedő kéz-láb-száj betegség. De felnőtteknél például a bárányhimlő esetén is gyakran jelenik meg hólyag a szájban, illetve nemi úton terjedő fertőzéseknél is előfordul, hogy elsőként a szájnyálkahártyán jelentkeznek a tünetek.
- Daganatkezelés mellékhatása: Amikor valaki rosszindulatú daganat miatt sugárterápiás kezelést kap az arc-száj-nyak környékén, akkor mindenképp ajánlott egy fogászati vizsgálat és kontroll, mert a besugárzás elváltozásokat okozhat a szájban és a fogsorban. Az egyik lehetséges következmény, hogy az egyébként is legyengült immunrendszer miatt biológiai égés folyamata indul be, mely szintén hólyagképződéssel járhat.
- Rossz szokás következménye: Sokat rágcsálja az ajkaikat, szája belsejét? Bizony elég egy óvatlan mozdulat, amivel felsérti a nyálkahártyát, és máris hólyag jelenhet meg rajta.
- Elzáródott nyálmirigy: Szánkban rengeteg nyálmirigy található, és előfordulhat, hogy egy apró nyálkő elzárja az egyik kivezető nyílását. Ilyenkor picike duzzanat alakul ki mögötte, melyet hólyagként érzékelünk.
Hogyan csillapíthatjuk a kellemetlenségeket?
Amennyiben fizikai vagy kémiai inger okozza a hólyagot a szájban, jó hír, hogy amilyen gyorsan kialakulnak a hólyagok, olyan gyorsan képesek elmúlni maguktól. A hámosodásig azonban fájdalmat okoznak, nehezítik az étkezést, ezért van, aki szívesen használ ecsetelőt rá. De ahogy szakértőnk viccesen fogalmaz, ecsetelővel 1 hét alatt gyógyul a hólyag, anélkül pedig 7 nap alatt. Ami viszont mindenképp elősegíti a gyógyulást: ha nem piszkáljuk a hólyagokat (ujjunkkal és nyelvünkkel sem), igyekszünk a szánk másik oldalán rágni evés közben, s kerüljük az irritáló hatású cukros, szénsavas italokat. Illetve nagyon fontos, hogy tartsuk magunkat a mindennapos szájhigiéniás rutinunkhoz, tehát a hólyag környékét ugyanúgy tisztítsuk meg, mint egyébként.
Mikor szükséges orvoshoz fordulni?
Amennyiben tüneteink nem javulnak, a hólyagok nem kezdenek el hámosodni 3-4 napon belül, mindenképp érdemes ellátogatni fogorvosunkhoz, mert ez bakteriális vagy gombás felülfertőződés jele lehet. Ráadásul ha figyelmen kívül hagyjuk, halogatjuk az orvosi látogatást, a hólyagok idővel megkeményedhetnek, ez pedig akár rosszindulatú elváltozásokat is okozhat a szájüregben.
Ezenkívül ha nem tudunk azonosítani olyan fizikai vagy kémiai behatást, ami miatt kialakulhatott a hólyag, akkor is érdemes minél előbb szakorvosnak megmutatni, mert mint a fenti listából látható, sokszor egy apró pici hólyag is nagyobb, mélyebb problémáról árulkodik. A fogászati székben gyorsan fény derül a kiváltó okra, ami után a megfelelő kezeléssel a gyógyulás útjára léphetünk, és a hólyag már csak egy rossz emlék lesz.