Sokakat még a hideg is kiráz, ha meghallják a műfogsor szót, és elavult, kényelmetlen eszköznek tartják. Ám a technika fejlődésének köszönhetően a modern kivehető fogpótlás is képes visszaadni a magabiztos mosoly örömét.
A fogak pótlása nemcsak esztétikai okokból fontos, hanem funkcionális oldalról is, hiszen nélkülözhetetlen szerepet játszanak az étkezés és a beszéd során. Ezáltal a foghiány jelentősen ronthatja az életminőséget is. Minél tovább halogatja valaki a fogászati kezelést, annál súlyosabbá válik a probléma. A fogpótlások terén egyre inkább a fogimplantátumok válnak népszerűvé, ám bizonyos esetekben (például ha a csontállomány nem pótolható) nem lehet azokat alkalmazni.Illetve a beültetés utáni gyógyulási idő is hosszadalmas, amíg rákerülhet a végleges korona. De mit tehet az, aki egy sérülés vagy fogágybetegség miatt hirtelen elveszíti több fogát, és nem szeretne hónapokig szorongani?
„Ilyenkor ideiglenes megoldásként remek lehet a kivehető fogpótlás” – mondja a VitalEurope fogorvosa, dr. Dudás Péter. Bár sokan ódzkodnak attól, hogy mosolyukat éjjel egy pohárban pihentessék, a műfogsornak is vannak előnyei. „A kivehető fogpótlás műtét nélkül és az implantátumos fogpótláshoz képest nagyon gyorsan elkészül. Kisebb anyagi ráfordítást jelent, valamint viszonylag könnyen javítható. A mai darabok esztétikailag is megnyerőek, ráadásul szépen pótolják a fogvesztés után felszívódó csontállomány miatt behorpadt ínyt, ezáltal nem esik be az arcprofil” – sorolja szakértőnk.
Néhány fog hiányzik vagy az összes?
Minden protézis lényege, hogy a páciens saját magának tudja kivenni és behelyezni azt, ugyanakkor felépítése függ attól, hogy hány fogat pótol. „Amennyiben az adott állkapcson van még saját fog, akkor részleges kivehető pótlásról beszélünk – magyarázza dr. Dudás. – Ez a fogakon támaszkodik kapcsokkal vagy rejtett elhorganyzó eszközökkel, és egy fémvázra illesztik rá az akrilátból készült műfogakat. Kényelmesebb viselet, hiszen a saját fogak stabilizálják.”
Ha valakinek nincs már ép foga, akkor úgynevezett teljes lemezes kivehető pótlást készítenek számára akrilátból. „Ez felső fogsor esetében befedi a kemény szájpadlást, a fogatlan gerincet, illetve a nyálkahártya-áthajlás egyik faláig is leér. Alul pedig a nyelv miatt a fogatlan gerincen túl csak az áthajlás aljáig van kiterjesztve.” És hogyan rögzül a teljes kivehető pótlás, ha nem tud fogakon támaszkodni? „Amikor a pótlás a helyére simul, a nyálkahártya ventilhatása és a szájban lévő környező izmok, illetve alsó pótlás esetében a nyelv mind segítenek helyben tartani. Mivel a felső fogsor nagyobb felületen érintkezik, valamelyest stabilabb, mint az alsó, ezáltal könnyebb is megszokni.”
Első ránézésre olyan, mint az igazi
A kivehető pótlások elkészítéséhez többször el kell látogatni a fogorvosi rendelőbe, ám az egyes munkafolyamatok gyorsan zajlanak, és a páciens számára nem járnak kényelmetlenséggel.
Dr. Dudás Péter összefoglalta, hogyan zajlik ez a VitalEurope fogászati klinikán:
„A konzultáció után lenyomatot veszünk, ami alapján készül egy egyéni kanál, amellyel aztán funkcionális lenyomatot tudunk venni. Ennek során különböző mozgásokat végez a páciens, hogy megfelelően meg tudjuk mintázni a pótlás széleit. Erre az alapra készül egy viaszsánc, amelyből a harapást határozzuk meg. Ezután a technikus behelyezi a műfogakat, és ha minden jól illeszkedik, akrilátból kidolgozza a végleges fogpótlást. A fogak színét, alakját az egyéni igényekhez lehet igazítani, így természetes összhatás érhető el. Egy külső szemlélő számára fel sem tűnik, hogy beszélgetőpartnere kivehető fogpótlást visel.”
Bár esztétikum és beszéd terén a kivehető protézisek remekül pótolják a saját fogakat, az étkezésnél nem képesek ugyanarra a teljesítményre. Míg egy egészséges fogazat négyzetcentiméterenként 180 vagy még nagyobb Newton rágóerővel bír, addig egy kivehető pótlásnál ez mindössze 25 Newton/cm2. De ez érthető is, hiszen a nyálkahártya nem olyan tömör, mint egy fog. Ezért érdemes kisebb falatokra vágni a rágósabb ételeket, illetve megosztani a rágást a szájüreg bal és jobb hátsó részében, hogy kiegyenlítődjön a fogsorra eső nyomás.
Fogkefe: igen – fogkrém: nem
Természetesen a kivehető fogpótlásnál sem szabad elfeledkezni a tisztításról. A legkényelmesebb, ha kifejezetten erre a célra kifejlesztett tablettát használunk, amely az áztatás során leoldja a szennyeződéseket, illetve a lepedéket. Fogkefével is lehet tisztítani, ám fogkrém használata nem ajánlott, mert annak szemcséi karcolhatnak.
Emellett a rendszeres fogászati kontrollt sem szabad elhanyagolni, még akkor sem, ha valakinek már esetleg egyáltalán nincs saját foga, és nem ideiglenesen viseli a műfogsort, hanem tartósan emellett döntött. A kivehető fogpótlások ugyanis nem egész életre szólnak, hiszen a foghiány miatt változik az állcsont, és emiatt a pótlás veszít stabilitásából. Négyévente érdemes megújítani őket, legalább alábéleléssel, hogy továbbra is örömmel mosolyoghasson.