Ma már a kézi mosás helyett gépre bízzuk ezt a feladatot, manuális öltögetés helyett a varrógép kattog – vajon a fogaink is jobban járnak, ha a technika fejlődésével haladva önműködő fogkefével tisztítjuk őket? Manuális vagy elektromos fogkefe – alábbi bejegyzésünkben ennek járunk utána.
Már az ősemberek is igyekeztek fogaikat tisztítani, bár megfelelő eszköz híján csupán fák kérgét és ágait rágcsálták. A ma is ismert fogkefék elődeit pedig már időszámításunk előtt 3500-ban is használták Mezopotámia lakosai. Ezek olyan ágacskák voltak, amelyek egyik végét elrojtosították. Így valamelyest alkalmasak voltak a fogakra rakódott ételmaradékok, szennyeződések eltávolítására. Később aztán, a középkor elején Kínában a fadarabkákat állati szőrből készült eszközök váltották, Európában viszont egyszerűen vászondarabbal törölgették a fogaikat az emberek. Az igazi fogkefe elődjét végül 1770-ben találta fel egy brit fogoly, aki szabadulása után levédette találmányát, és az elsöprő sikernek köszönhetően hamarosan meggazdagodott. A 20. század elején a disznószőr sörtéket nejlonra cserélték, és a szárát sem csontból, hanem műanyagból gyártották. 1959-ben pedig megszületett az első elektromos fogkefe, mely azóta szintén sokat fejlődött. Ma már pedig ezernyiféle típus közül választhatunk, mindegy, hogy manuális vagy elektromos fogkefe mellett tesszük le a voksunkat. Mielőtt azonban újat vásárolunk, érdemes tisztában lenni az előnyökkel és az esetleges hátrányokkal.
Az elektromos fogkefe előnyei
– Vitathatatlan tény, hogy hatékonyabb, mint a manuális változat, ugyanis kézzel egy fogmosás során átlagosan csak 600 mozdulatot végzünk. Ezzel szemben az elektromos fogkefék 3000–8000 mozdulatot tesznek meg, a legújabb szónikus fogkefék pedig 30–60 ezret.
– Manuális fogkefe esetében előre-hátra, illetve körkörösen súrolva haladunk a fogak felszínen, a modern elektromos fogkefék azonban forgó-rezgő-pulzáló mozgást végeznek, a szónikus fogkefék esetében pedig a gyors mozgás miatt létrejövő hanghullámok is segítenek a lepedék eltávolításában.
– A legtöbb elektromos kivitel rendelkezik időmérővel, ami gondoskodik arról, hogy mindig betartsuk a fogmosáskor ajánlott 2 perces időtartamot.
– Léteznek már olyan okos fogkefék is, amelyeknek mozgását nyomon követhetjük mobiltelefonos applikációban, így ellenőrizhetjük, hogy valóban mindenhol alaposan megtisztítottuk-e a fogsorunkat.
– A beépített nyomásérzékelő is hasznos funkció, mivel jelez, ha túl erősen nyomjuk rá a fogkefefejet a fogunkra, így óvja a fogzománcot és az ínyt.
– Használatuk kényelmesebb, hiszen nem kell izommunkát kifejtenünk a kezünkkel. Ez különösen előnyös az ízületi gyulladással küzdők számára.
Mikor érdemes hagyományos fogkefét választanunk?
A fenti felsorolásból úgy tűnhet, hogy a manuális fogkeféknek már teljesen leáldozott, hiszen elektromos társaik mindenben felülmúlják őket. De ez azért nem teljesen igaz, mivel az elektromos fogkeféknek is vannak hátrányaik, például a magasabb áruk. Olyan is előfordulhat, hogy valaki kellemetlennek, zavarónak találja a használatukkal járó zajt és érzetet. És ugyan léteznek kifejezetten gyerekeknek kifejlesztett elektromos fogkefék, 3 éves kor alatt mindenképp kézi fogkefével ajánlott elsajátítani a fogmosás helyes technikáját. Ahogy sebészeti beavatkozás után is manuális puha sörtéjű fogkefe használatát szoktuk ajánlani.
Az viszont gyakori tévhit, hogy fogászati implantátum, korona, híd vagy fogszabályzó viselése esetén nem javasolt elektromos fogkefét használni. Ma már léteznek olyan fogkefepótfejek, amelyek alakját úgy tervezték, hogy beférjenek az apróbb résekbe is, és eltávolítsák az ott rekedt lepedéket.
Ezen tényezők figyelembevételével mindenki a saját preferenciája, igényei alapján döntheti el, hogy manuális vagy elektromos fogkefét használ-e szívesebben. Az viszont minden esetben nagyon fontos, hogy betartsa a helyes szájápolás lépéseit, és fogsora állapotának megfelelő sörtét, illetve fejet válasszon. Ha pedig bizonytalan ezt illetően, kérje bátran fogorvosa tanácsát!