Nem szívesen szánjuk rá magunkat, mondhatni húzzuk-halasztjuk, ha pedig végre túlesünk rajta, nagy sóhajjal megkönnyebbülünk. Ismerős? Ez a foghúzás. Ám utána be kell tartanunk néhány játékszabályt, hogy a végén magabiztos mosollyal nevethessünk.
Bár sokakban él a rémkép, hogy a fogorvosok kedvenc hobbija a foghúzás, és amikor csak lehet, azonnal fogót ragadnak, valójában erre csak a legszükségesebb esetekben kerül sor. Ha például előrehaladott fogszuvasodás, fogágybetegség miatt már menthetetlen a fog, akkor bizony el kell távolítani, különben még súlyosabb panaszokhoz vezethet. De előfordulhat, hogy valakinél fogszabályozás miatt van szükség egy-egy fog kihúzására, illetve gyakori még a bölcsességfog eltávolítása, ha nincs elég hely számára az állkapocsban és/vagy folyton begyullad.
A legtöbb esetben pár perc alatt túl is esünk a procedúrán, de utána a gyógyulás érdekében még néhány napig ügyelnünk kell pár dologra. Bár ezeket mindig felsorolják személyesen is a pácienseknek, az izgalom miatt nem biztos, hogy a fogorvosi székben ülve mindent megjegyzünk. Éppen ezért mai bejegyzésünkben összegyűjtöttük a tudnivalókat dr. Kelemen Mátéval, a VitalEurope szájsebészével.
Kincsként óvjuk a sebet
A foghúzás velejárója, hogy seb marad az eltávolított fog helyén, ami vérzést okoz. Ennek csillapítására tamponálást alkalmaznak: egy fogászati, gézből készült tampont kell az érintett területre szorítani óvatos ráharapással kb. 30 percig. Ezután is előfordulhat minimális vérzés, de fontos, hogy ne kezdjük el szívogatni. A foghúzás helyén ugyanis véralvadék keletkezik, ami dugóként elzárja a sebet. Ennek nem szabad megsérülnie, elmozdulnia, ezért egy hétig kerülendő az öblögetés, a köpködés és a szívószál használata is. Erre az időre hanyagoljuk a fizikailag megerőltető tevékenységeket és a sportot is, a dohányzás pedig szigorúan tilos, mert azonnali gyulladást okozhat. Ugyanakkor a seb tisztán tartása is nagyon fontos, tehát a napi kétszeri fogmosás nem maradhat el foghúzás után sem. A beavatkozást követő másnap már puha sörtéjű fogkefével finoman megtisztíthatjuk az eltávolított fog helyét, ezzel is csökkentve az elfertőződés okozta szövődmények kialakulásának esélyét.
Enni vagy nem enni, ez itt a kérdés
Gyakori tévhit, hogy foghúzás után koplalni kényszerülünk. Az érzéstelenítő hatásának elmúlta után szabad enni és inni, de az első napokban célszerű pépesebb, puha ételeket fogyasztani. Ha pedig rágunk is, azt ne azon az oldalon tegyük, ahol a fogeltávolítás történt. A következő élelmiszereket pedig tegyük egy hétre tiltólistára:
- A tejtermékeket, főleg a joghurtot és a kefirt, mert a bennük lévő élő baktériumkultúrától elfertőződhet a seb.
- Az apró magvas, rizses, ragacsos fogásokat, amelyek beletapadhatnak a sebbe. Ha mégis ilyen történne, akkor semmiképp ne kezdjük el éles tárggyal vagy a nyelvünkkel kipiszkálni! Inkább adjunk egy kis időt, hogy magától távozzon, és konzultáljunk fogorvosunkkal.
- A forró, fűszeres ételeket, mert irritálják a friss sebet.
- A szénsavas italokat, valamint a magas savtartalmú zöldségeket, gyümölcsöket (például paradicsom, citrusok), mivel maró hatásuk révén szintén gátolják a seb gyógyulását.
Ha kell a szike
A legtöbb esetben egyszerű foghúzással orvosolható a probléma, de például beletört fog vagy elő nem tört bölcsességfog esetén műtéti fogeltávolításra van szükség. Szájsebészeti műtétkor mindig varrattal zárják le a sebet, ezért az utóápolás is valamivel nagyobb gondosságot igényel, még fontosabb a terület tisztán tartása. Mivel a műtét komolyabb beavatkozás, mint az egyszerű foghúzás, szükség lehet antibiotikum és akár vényköteles fájdalomcsillapító alkalmazására is.
A műtéti foghúzás természetes velejárója, hogy néhány napig beduzzadhat az arc az adott oldalon. Ennek csökkentésére ajánlott jeges borogatást alkalmazni (kívülről, soha nem a fog helyére közvetlenül!), valamint hogy a duzzanat ne húzódjon rá a szemkörnyékre, magasabb párnákkal megemelt fejjel aludni. Ritkább mellékhatás az átmeneti szájzár, de ha megesik velünk, ne ijedjünk meg, a száj tornáztatásával elmúlik.
A felső rágófogak, bölcsességfogak eltávolításakor előfordulhat, hogy megnyílik az arcüreg. Sokan tévesen azt gondolják, hogy ez orvosi műhiba következménye, de erről szó sincs, valójában egyedi anatómiai adottság áll a hátterében. Ha ugyanis az eltávolítandó fog gyökere vagy az akörüli gyulladás belelóg az arcüregbe, akkor foghúzás után kis járat keletkezik az arc- és szájüreg között. Ezért végeznek felső foghúzás esetén mindig orrfújásos próbát a fogeltávolítás után, és ha szükséges, arcüregzárással orvosolják a problémát. A páciens részéről ez annyi pluszkényelmetlenséggel jár, hogy a foghúzást követő 3 hétben tilos az orrfújás és a fizikai megerőltetés.
Mikor gyógyul be a foghúzás helye?
A foghúzás gyógyulása két szakaszra osztható. Az első fázisban történik az úgynevezett lágyszöveti sebzáródás, amikor a fogeltávolítás során keletkezett lyukat benövi az íny. Talán meglepő, de az íny a leggyorsabban regenerálódó szervünk: ha varratra is szükség volt, akkor azt 7–10 nap után távolítják el, a foghúzás után 12–14 nappal pedig már be is záródik a seb.
Különösen az első hétben, amíg még jórészt nyitott a seb, kell vigyáznunk és betartanunk a fenti szabályokat. Ha ugyanis nem vagyunk elég óvatosak, akkor a 3-4. napon nagyon éles, fájdalomcsillapítóval sem igazán enyhülő kisugárzó fájdalmat tapasztalhatunk, ami az alveolitis, vagyis a fog csontos ürege gyulladásának jellemző panasza. Ez a tünetegyüttes akkor alakul ki, ha az eltávolított fog helyén keletkező véralvadék sérül, elmozdul, és az alatta lévő csont felszíne felülfertőződik.
Amennyiben követjük az orvosunk utasításait, akkor az íny gond nélkül be tudja nőni a foghúzás helyét, és megkezdődik a seb csontos gyógyulása. Ez már az íny által védve történik, ezért kevésbé érzékeny folyamat. 3–6 hónap elteltével ép, egészséges csontszövet képződik, és ekkor aktuálissá válik a fogpótlás (kivéve bölcsességfog vagy fogszabályozás miatti foghúzás esetén). Nem elég ugyanis megszabadulni a problémás fogtól. Ahhoz, hogy a jövőben gond nélkül tudjunk enni, beszélni és mosolyogni, mielőbb érdemes pótolni is a hiányzó fogat.