A fogínyvérzés olyan gyakori panasz, hogy szinte „mindennaposnak” számít. Ez azonban nem jelenti azt, hogy normális lenne, sőt: érdemes vele minél hamarabb fogorvoshoz fordulni. Az alábbiakban összegyűjtöttük a fogínyvérzés lehetséges okait.
A fogínyvérzés lehetséges okai
Fogínygyulladás (gingivitis)
A gyulladt íny a világ egyik leggyakoribb betegsége, amiről korábban már részletesen is írtunk. Vele járó kellemetlenség lehet például az egyik leggyakoribb tünet, a fogínyvérzés. A fogínygyulladás kialakulásának kockázatát növeli a nem megfelelő szájhigiénia, a fogak torlódása, ritkább esetben pedig bizonyos gyógyszerhatóanyagok vagy hormonális változások is okozhatnak ilyen jellegű gyulladást. Ha fogmosáskor vagy étkezéskor Ön is ínyvérzést tapasztal, méghozzá duzzadt és vöröses ínnyel, illetve fájdalomérzettel együtt, akkor mielőbb érdemes fogorvoshoz fordulnia, hiszen a fogínygyulladás rendkívül jól kezelhető, sőt visszafordítható problémának számít. Amennyiben viszont késik vagy elmarad a kezelés, sajnos súlyosbodhat az íny állapota, ami további szájüregi kórképekhez is vezethet.
Fogágybetegség (paradontitis)
A paradontális betegség már nemcsak az ínyt érinti, hanem a fogakat körülvevő tartószöveteket és csontokat is. Kialakulásának oka általában a kezeletlen fogínygyulladás, amihez hozzátartozik a hosszú időn keresztül figyelmen kívül hagyott fogínyvérzés is. Ez az állapot mielőbbi fogászati kezelést igényel, mert fogvesztést okozhat: a plakklerakódás itt már olyan mennyiségű, s olyan régóta fennáll, hogy a baktériumok az ínynél is mélyebbre jutottak, aminek a hatására szövetkárosodás alakult ki. Ha az íny már „visszahúzódott” vagy „levált” a fogakról, akkor az így szabaddá vált felületeken is elszaporodhatnak a baktériumok, ami még tovább ront a helyzeten: foghúzás válhat szükségessé, vagy kezelés nélkül az érintett fogak maguktól kieshetnek. Jó hír viszont, hogy egyrészt megfelelő szájhigiéniával, rendszeres fogászati szűréssel, fogínygyulladás gyanújának esetén pedig a kezelés időben történő elkezdésével megelőzhető a probléma; másrészt pedig előrehaladott állapot vagy akár többszörös fogvesztés után is van segítség – például a fogbeültetés.
Cukorbetegség (diabétesz)
A vérző, duzzadt íny akár 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegség tünete is lehet, vagyis ezeknek a krónikus betegségeknek gyakori kísérője a fogínygyulladás. Az összefüggés hátterében több tényező is áll. Az egyik, hogy a cukorbetegség szájszárazsággal járhat, márpedig a csökkent nyáltermelés megnehezíti a lepedékképző baktériumok elleni harcot. A másik ok, hogy a magas vércukorszint általában lassúbb gyógyulási folyamatokkal jár, megnehezítve ezáltal az íny természetes regenerációját.
Vitaminhiány (C- vagy K-vitamin-hiány)
A C-vitamin elősegíti a szövetregenerációt: erős antioxidánsként megkerülhetetlen szerepe van a sebgyógyulásban, illetve a csontok és a fogak épségének megőrzésében. A C-vitamin hiánya többek között fogínyvérzéssel és gyengeséggel járhat. A hiányállapot hosszú távú fennállása esetén skorbut alakulhat ki, ami már fogvesztéshez, hajhulláshoz és vérszegénységhez is vezethet. A K-vitaminnak pedig fontos szerep jut a véralvadásban, emellett pedig a csontok és a fogak regenerációjában, így ha nem jut belőle elegendő a szervezetbe – vagy nem tud felszívódni –, az vérzéses problémákat eredményezhet, köztük fogínyvérzést is.
Fogínyvérzés esetén mindenképpen érdemes fogorvoshoz fordulni – ne várja meg, amíg súlyosbodik a helyzet, kérjen időpontot most!